AC Milan se impune pe terenul Salernitanei și se apropie de liderul Napoli

Sandro Tonali a marcat golul doi pentru AC Milan
Sandro Tonali a marcat golul doi pentru AC MilanProfimedia
AC Milan a câștigat cu 2-1 pe terenul Salernitanei, miercuri, în deschiderea etapei a 16-a din Serie A. Golurile ”diavolului milanez” au fost marcate de Leao și Tonali, Bonazzoli reușind să reducă din handicap pentru gazde.

Suporterii de pe Stadio Arechi au făcut ca tribunele să vibreze în primele minute ale meciului, iar Krzysztof Piątek a reușit rapid să intercepteze o pasă a lui Ismaël Bennacer, dar șutul său a fost deviat în afara terenului.

Nou venitul Guillermo Ochoa este marele nume din echipa Granata după retragerea lui Franck Ribéry, iar internaționalul mexican a avut o prestație excelentă.

El a avut o intervenție decisivă în debutul partidei în fața lui Rafael Leão, dar portughezul și-a luat revanșa în minutul 10, când a pătruns către careu, l-a ocolit pe Ochoa și a șutat în plasă dintr-un unghi închis.

Rossonerii au forțat și cinci minute mai târziu și-au mărit avantajul pe tabelă, când Sandro Tonali a reluat în poartă o pasă scurtă a lui Brahim Diaz.

După ce Fikayo Tomori a blocat șutul lui Boulaye Dia la cealaltă extremitate, Brahim Díaz a fost la un pas de a-și trece numele pe lista marcatorilor, dar șutul spaniolului a trecut milimetric pe lângă bară, după ce Domagoj Bradarić reușise inițial să-l blocheze.

Oaspeții au dominat în întregime prima repriză, însă intervențiile lui Ochoa, în special la o reluare din careu a lui Giroud, au făcut ca la pauză scorul să fie doar 2-0 pentru vizitatori.

Statistica partidei Salernitana - AC Milan
Statistica partidei Salernitana - AC MilanFlashscore

Dominația lui Milan a continuat și în repriza a doua, dar la fel și frustrările lui Giroud.

Francezul s-a demarcat pentru a primi pasa lui Alexis Saelemaekers, înainte de a fi închis de Matteo Lovato, iar mingea s-a scurs pe lângă poartă.

Scăpat singur cu portarul, Giroud a tras direct în Ochoa, apoi a primit un cartonaș galben pentru o intrare tare la Ivan Radovanović.

Chiar înainte de minutul 60, lui Tomori i-a fost refuzat golul după ce Díaz a intervenit pe traiectoria balonului dintr-o poziție de offside.

Bradarić a primit un cartonaș roșu pentru o intervenție asupra lui Pierre Kalulu, dar după consultarea VAR, arbitrul a revenit asupra deciziei și a acordat doar un cartonaș galben.

Ochoa a avut apoi o super dublă paradă pentru a-i împiedica pe Giroud și Charles de Ketelaere, înainte ca Federico Bonazzoli să finalizeze din apropiere centrarea lui Lassana Coulibaly pentru a da speranțe tribunei I Granata.

Milan a rezistat, însă, și a obținut a treia victorie în patru meciuri, menținându-și în viață speranțele de a o prinde pe Napoli în fruntea Serie A. De cealaltă parte, Salernitana a luat doar un punct din ultimele patru meciuri.

În celălalt meci disputat în deschiderea etapei a 16-a din Serie A, Sampdoria s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Sassuolo.

Vezi aici rezumatul video al partidei dintre Salernitana și AC Milan și aici rezumatul video al partidei dintre Sassuolo și Sampdoria.