Álex Roca scrie istorie. Primul atlet cu dizabilități care a terminat un maraton

Álex Roca nu este doar un simplu maratonist
Álex Roca nu este doar un simplu maratonistProfimedia
Niciodată până acum o persoană cu un grad atât de ridicat de handicap (76%) nu a mai alergat 42 de kilometri și 195 de metri.

Numele lui Álex Roca (32 de ani) a apărut pentru prima dată aici în urmă cu câteva săptămâni. Atletul, cu un handicap fizic de 76%, anunțase că va alerga la Zurich Marató de Barcelona, unde va încerca să își depășească propriile limite și, astfel, să facă istorie. Obiectivul său era foarte ambițios, deoarece explicase deja că distanța era foarte dificilă. Cu toate acestea, duminica aceasta a terminat sub șase ore (5:50:51 conform clasamentului oficial).

Catalanul, ambasador al clubului de fotbal Barcelona, a alergat cu o motivație în plus față de ceilalți participanți, nu doar datorită poveștii sale, ci și pentru că a putut vedea în timpul cursei diferitele mesaje primite de la urmăritorii săi în zilele precedente.

"Voi sunteți puterea mea, motorul meu și o sursă de bucurie pentru mine", a explicat el. După ce a realizat deja provocarea, el a mulțumit întregii sale echipe și celor care l-au încurajat.

Marius Kimutai și Zeneiba Yimer, câștigători

Kenyanul Kimutai a obținut cel mai bun record de până acum în acest an - mai sunt multe curse de disputat și se așteaptă ca timpul său de 2:05:06 să fie bătut de mai multe ori. La mică distanță s-a clasat marocanul Othmane El Goumri (2:05:12) și nu mult mai departe s-a clasat turcul Kaan Kigen Özbilen (2:05:37). În afara podiumului și pe locul patru s-a clasat Oqbe Kibrom Ruesom, care a bătut și el timpul lui Adame (2:05:51).

În cursa feminină, etiopianca Zeineba Yimer Worku a oprit cronometrul la 2:19:44 și a doborât recordul categoriei feminine la Maratonul de la Barcelona (deținut anterior de Meseret Gebre cu timpul de 2:23:09).

Kenyanca Selly Chepyego a fost și ea în cursa pentru victorie și a terminat pe locul al doilea (2:20:04), în timp ce românca Delvine Meringor (2:20:48) a obținut bronzul.