Alina Rotaru-Kottmann, a 7-a la sărituri: ”Podiumul nu era departe, mă gândesc la Los Angeles”Profimedia
Atleta română Alina Rotaru-Kottmann, clasată pe locul 7 în finala probei de săritură în lungime, la Jocurile Olimpice de la Paris, a afirmat că speră ca la ediția de la Los Angeles, de peste 4 ani, performanța ei să fie una mai bună.

România nu a mai obținut o medalie olimpică la atletism din 2008, când Constantina Diță câştiga aurul la maraton.

Aseară, atleta română Alina Rotaru-Kottmann s-a clasat pe locul 7 în finala probei de săritură în lungime la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce medalia de aur a revenit americancei Tara Davis-Woodhall.

Rotaru-Kottmann şi Monae Nichols au fost la egalitate, cu 6,67 metri, dar americanca a ocupat locul al şaselea, deoarece a avut a doua săritură ca valoare mai bună cu un centimetru, 6,66 m (la ultima încercare), față de 6,65 m.

Românca, medaliată cu bronz la Mondialele din 2023 de la Budapesta (6,88 m), se calificase în finală cu o performanță de 6,63 metri.

Los Angeles ne așteaptă

”Podiumul nu era departe astăzi, m-am simțit foarte bine, eram şi eu de 6,90 m. Mă gândesc la Los Angeles, da, sper să fie o pe performanță mai bună. Eu am riscat şi astăzi, de la săritură la săritură m-am dus mai în față, dar nu a ieşit. Mi-am dorit să atac medalia, dar nu a fost să fie”, a spus Alina  după competiție.

”Eu sunt mulțumită de performanța obținută, deşi se putea şi mai bine. Îmi pare rău doar că sportiva de pe locul 6 are acelaşi rezultat ca mine. Cred că se putea şi mai bine”, a declarat Rotaru.

Alina a precizat că a întâmpinat anumite probleme din cauza pistei de pe Stade de France.

”Astăzi a fost un pic cam greu, nu m-am regăsit pe această pistă, dar am încercat să fac de la săritură la săritură mai bine, însă se pare că nimic nu a fost de partea mea.  Pista aceasta m-a afectat şi pe mine pentru că de la săritură la săritură nu am ajuns pe prag”, a adăugat Rotaru-Kottmann.

Tara Davis-Woodhall (25 ani) a câştigat medalia de aur cu 7,10 metri, argintul a revenit atletei germane Malaika Mihambo (6,98 m), campioana de la Tokyo, iar bronzul a fost obținut de altă americancă, Jasmine Moore (6,96 m).