Alt rezultat dezastruos pentru Nigeria în preliminariile Cupei Mondiale

Kelechi Iheanacho în acțiune pentru Nigeria
Kelechi Iheanacho în acțiune pentru NigeriaProfimedia
Nigeria și-a continuat duminică startul anevoios în campania de calificare la Cupa Mondială din Africa 2026, terminând la egalitate, 1-1, cu Zimbabwe, dar au fost înregistrate victorii pentru Egipt și Algeria.

Nigeria nu a reușit decât un punct pe teren neutru în Butare, Rwanda, după ce și-a început campania de calificare la turneul final din Statele Unite, Mexic și Canada cu o remiză dezamăgitoare, 1-1, joi, pe teren propriu, cu modesta Lesotho.

Super Eagles au luat, prin urmare, doar două puncte din primele două meciuri din Grupa C, formată din șase echipe, în care doar prima echipă din fiecare grupă are asigurat unul dintre cele nouă locuri de calificare automată din Africa.

Africa de Sud ar putea deschide un avans de patru puncte în Grupa C atunci când va vizita Rwanda marți.

Zimbabwe a preluat conducerea la jumătatea primei reprize prin Walter Musona, dar Nigeria a salvat o remiză când Kelechi Iheanacho a egalat în a actul secund.

Zimbabwe se numără printre cele 19 țări africane forțate să își mute meciurile de calificare de acasă în locații neutre din cauza facilităților precare sau a problemelor de securitate.

Trezeguet a marcat două goluri, iar Egiptul s-a impus cu 2-0 în fața Sierrei Leone în capitala liberiană Monrovia, Faraonii ajungând astfel la un total de șase puncte după primele două meciuri de calificare.

Algeria a ajuns și ea la două victorii din două, dar a trebuit să aștepte până în minutul 69 pentru a deschide scorul în succesul cu 2-0 în Mozambic. Fares Chaibi și-a adus echipa în avantaj, iar Ramiz Zerrouki a asigurat punctele în ultimele 10 minute.

Și Gabon a început perfect campania din Grupa F, după ce a obținut o victorie cu 2-1 împotriva Burundi pe teren neutru, în Tanzania.

Un autogol al mijlocașului Charles Pickel cu 11 minute înainte de finalul partidei a oferit Sudanului o victorie cu 1-0 în fața Republicii Democratice Congo în orașul libian Benghazi.