Ana Maria Bărbosu a primit medalia de bronz, după apelul la TAS

Ana Maria  Bărbosu
Ana Maria Bărbosu Profimedia
Federația Română de Gimnastică a cerut la TAS medalii de bronz pentru Ana Maria Bărbosu și pentru Sabrina Voinea. Doar prima a avut câștig de cauză. Totul în urma arbitrajelor controversate în concursul de gimnastică la sol de la Olimpiada de la Paris. Atât sportivele, cât și delegația României au considerat că cele două au fost nedreptățite.

Tribunalul de la Lausanne a acceptat cererea făcută în numele Anei Maria Bărbosu și recomandă ca sportivă să primească medalia de bronz.

Federația Română de Gimnastică a emis un comunicat prin care anunță că Ana Maria Bărbosu a avut câștig de cauză la TAS.

Tribunalul de Arbitraj al Sportului a analizat memoriilor făcute de Federația Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Cererea din cazul Sabrinei Maneca Voinea a fost respinsă, dar în urma avansării Anei Bărbosu pe loc de medalie, Sabrina a urcat și ea un loc, de pe 5 pe locul 4.

Doar că tribunalul nu poate decât repara nedreptatea, dar nu poate oferi medalii în locul Federației Internaționale.

Trebuie ca Federația Internațională de Gimnastică să ia act și să anunțe noul clasament.

Important! Pentru că TAS a decis că nota contestată lui Jordan Chiles să rămână cea inițială, sportiva din America a retrogradat de pe locul 3 pe locul 5 în finala de la sol, în spatele Anei Bărbosu și a Sabrinei Voinea și a rămas fără medalie!

Vă reamintim, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe locul 4 în finala la sol de la Jocurile Olimpice, iar Sabrina a fost pe 5.

Doar că, Ana a  fost  pentru câteva secunde medaliată cu bronz. Avea o notă bună, dar juriul a acceptat o contestație a americancei Jordan Chiles.

Nota lui Chiles a  fost majorată și astfel ea a depășit-o pe Bărbosu, care a rămas fără medalia de bronz.

La rândul ei, Sabrina Voinea a fost depunctată pentru  o prezumtivă ieșire de pe covor. Camerele video au arătat că nu a fost cazul, dar nota fusese deja dată. Mai mult exercițiul ei, care fusese cotat cu  nota de plecare 6.000 la concursul pe echipe, acum a fost cotat inițial cu doar 5.900, anomalie  remarcată și de Nadia Comăneci.

Federația Română de Gimnastică a cerut la TAS medalii de bronz pentru Ana Maria Bărbosu, una pentru Sabrina Voinea.