Andrei Borza, puștiul de 17 ani care a învins FCSB-ul: ”Celălalt gol a fost mai frumos, acesta e mai important”

Andrei Borza, puștiul de 17 ani care a învins FCSB-ul: ”Trebuia să o reglăm și am reglat-o”Agerpres
Farul Constanța a câștigat derby-ul etapei a 23-a a Superligii, învingând pe FCSB cu 3-2.

Jucătorii lui Hagi au reușit să întoarcă rezultatul în ultimele două minute ale prelungirilor și să revină, cel puțin până diseară, pe primul loc în clasament.

Toate cele cinci goluri ale partidei s-au marcat în repriza secundă. Cordea, revenit printre titulari, a deschis scorul în minutul 47, cu o reluare în colțul lung, dar șutul incredibil din lovitură liberă al lui Alibec a adus egalarea după numai 6 minute. Compagno i-a readus pe roș-albaștrii în avantaj, din penalty, cu 30 de minute înainte de final.

Gazdele se îndreptau spre victorie, doar că în minutul 90 a venit eliminarea fundașului central Dawa, după un fault din postura de ultim apărător, iar gazdele și-au pierdut echilibrul. Farul a profitat și a marcat de două ori în 80 de secunde, prima dată printr-un autogol și a doua oară printr-un șut de la marginea careului, într-o răsturnare de scor aproape miraculoasă.

Golul victoriei pentru constănțeni a fost marcat de Andrei Borza, tânărul de numai 17 ani promovat de ”Rege”. Borza este un produs al Academiei lui Hagi și a fost promovat la prima echipă la începutul acestui sezon. Fotbalistul evoluează fundaș stânga, însă cu toate acestea, în minutul 96 al partidei de-aseară era prezent în careul adversar pentru a plasa mingea, cu mult calm, în colțul lung al porții lui Târnoveanu.

”Sunt foarte fericit. E prima oară când întoarcem scorul. Ne-am încurajat mereu. Noi am trecut printr-o perioadă foarte proastă şi trebuie să continuăm tot aşa. Noi încercăm să câştigăm toate meciurile. Trebuia să o reglăm și am reglat-o în acest meci. Acesta este cel mai important gol al carierei mele, chiar dacă celălalt a fost mai frumos”, a declarat Borza la DigiSport,

Tânărul jucător a debutat în Liga 1 în partida CFR Cluj - Farul 1-0, din stagiunea precedentă de campionat, iar de-atunci a evoluat în 17 partide. Borza este la al doilea gol în acest sezon, după ce în octombrie reușea cu un șut splendid, de la peste 30 de metri, să marcheze împotriva Craiovei, în victoria Farului cu 2-1 de pe Ion Oblemenco.