Argentina-Australia 2-1 Messi duce ”pumele” în sferturile de finală

Messi duce ”pumele” în sferturile de finală
Messi duce ”pumele” în sferturile de finalăOpta by Stats Perform/AFP
Argentina a câștigat cu 2-1 întâlnirea cu Australia din optimile de finală ale Cupei Mondiale și s-a calificat în faza următoare a competiției. Golurile sud-americanilor au fost marcate de Messi ('35) și Alvarez ('57), în timp ce australienii au reușit să reducă din handicap prin autogolul lui Fernandez ('77).

Argentina a supraviețuit unei reveniri pe final de meci și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA după ce a învins Australia cu 2-1 pe stadionul Ahmad bin Ali. Lionel Messi a marcat la cea de-a 1000-a apariție a carierei sale și menține în viață visul de a câștiga Cupa Mondială din Qatar.

După ce a trecut de faza grupelor pentru a noua oară în ultimele 10 ediții ale Cupei Mondiale, Argentina avea toate șansele de a-și păstra șansa la glorie în fața unei echipe a Australiei care juca în optimile de finală pentru a doua oară în istoria turneului.

Și, odată cu această diferență de calitate pe hârtie, a venit și un început plictisitor pe teren, Socceroos permițând posesia argentinienilor în timp ce stăteau confortabil în apărare. Chiar și pe măsură ce prima repriză a continuat, lipsa ocaziilor a fost evidentă, ambii portari șomând minute bune.

Abia în minutul 35 s-a înregistrat o primă fază cu adevărat periculoasă, iar autorul a fost, bineînțeles, Messi.

Magicianul argentinian a preluat o minge în interiorul careului și a trimis un șut precis în colțul din dreapta jos. A fost primul său gol în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, la cea de-a 100-a apariție în calitate de căpitan al echipei sale naționale.

Repriza secundă a început în mod similar, cu ceva mai mult curaj, totuși, din partea Australiei, care a oferit Argentinei mai mult spațiu decât în prima repriză.

Lionel Scaloni a schimbat sistemul la cinci minute de la reluare, iar echipa sa a folosit un presing înalt pentru a forța o eroare a adversarilor.

Portarul Mathew Ryan a fost cel care a comis o gravă eroare, fiind deposedat chiar în afara suprafeței de șase metri, permițându-i lui Julián Álvarez să preia și să înscrie al doilea său gol din turneu, care părea că a pus capăt definitiv speranțelor australiene.

Totuși, Argentina nu a terminat partida fără emoții. Șutul de la distanță al lui Craig Goodwin a fost deviat, iar Emiliano Martínez nu a mai putut interveni.

Era minutul 77 și Australia mai avea la dispoziție 13 minute plus cele de prelungire pentru a detona bomba.

Aziz Behich a pătruns curajos în careu, a driblat doi adversari și a șutat la poartă din apropiere, însă Lisandro Martínez s-a aruncat cu disperare în calea mingii și a deviat în corner.

În cele șapte minute de prelungire, Argentina a avut mai multe ocazii de a marca golul trei, dar fie portarul Ryan, fie imprecizia atacanților, au făcut ca tabela să rămână nemodificată.

La ultima fază a jocului, australienii au avut o ocazie monumentală, dar Emiliano Martinez a ieșit curajos din poartă și i-a închis unghiul lui Kuol care a șutat din apropierea careului mic.

Argentina, fostă dublă câștigătoare, s-a calificat în sferturi, unde va întâlni Olanda, într-o repetare a sfertului de finală din 1998 - un meci celebru pentru golul victorios din minutul 90 al lui Dennis Bergkamp.

Cum s-a desfășurat partida dintre Argentina și Australia
Cum s-a desfășurat partida dintre Argentina și AustraliaOpta by Stats Perform

Vezi mai jos cele mai importante momente din Argentina - Australia

Min 90+8 Final de meci. Argentina se califică în sferturile de finală.

Min 90+7 SENZAȚIONALĂ PARADA PORTARULUI MARTINEZ!!! Goalkeeperul argentinian blochează în situație unu la unu șutul unui adversar.

Min 90+6 Superbă atmosfera din tribune. Fanii argentinieni fac spectacol în tribune.

Min 90+3 Messi își dovedește încă o dată clasa. Driblează elegant câțiva adversari, dar șutul său trece peste poartă.

Min 90+3 Șansă pentru Argentina. Șutul lui Lautaro Martinez e blocat de Ryan

Min 90 Vom avea 7 minute suplimentare

Min 85 Intrăm în ultimele cinci minute ale unie întâlniri care s-a animat înspre final. Va putea Australia să dea lovitura de grație?

Min 81 Ocazie uriașă pentru Australia. Behich a pătruns până în apropierea careului de 6m, a driblat doi fundași adverși, dar șutul i-a fost blocat în cele din urmă de un al treilea.

Min 77 GOOOL AUSTRALIA!!! ”Cangurii” reduc din handicap printr-un gol norocos. Craig Goodwin a tras de la marginea careului iar șutul a fost deviat pe lânga Emiliano Martinez.

Min 75 Am intrat în ultimul sfert de oră. Argentina conduce confortabil în această optime de finală, australienii fiind incapabili să le pună probleme adversarilor.

Min 71 Julian Alvarez este înlocuit de Lautaro Martinez. Acuna îi lasă locul lui Tagliafico.

Min 57 GOOOL Argentina!!! Julian Alvarez a profitat de o gravă eroare a portarului Ryan și a înscris în poarta goală.

Min 50 Șut deviat al lui Messi, dar portarul Ryan reține fără probleme.

Min 50 O primă schimbare la argentinieni. Papu Gomez este înlocuit de Lisandro Martinez.

Min 46 A început repriza a doua cu Argentinienii în posesie

Statistica primei reprize în Argentina - Australia
Statistica primei reprize în Argentina - AustraliaOpta by Stats Perform

PAUZĂ

Min 45 Vom avea două minute de prelungiri

Min 35 GOOOL ARGENTINA!!! GOOOL MESSIIIIIII!!!

Min 26 Australienii au reușit să echilibreze disputa. Partida se joacă acum preponderent la mijlocul terenului.

Min 17 Papu Gomez pătrunde din extrema stângă către centrul terenului, dar șutul său de la aproximativ 20 de metri trece mult peste poartă.

Min 10 După cum era de așteptat, Argentina este cea care domină începutul de partidă. Australia preferă o apărare aglomerată și eventual lansări cu mingi lungi direct către atacanți.

Min 4 Defensiva adversă este alertă și respinge o centrare periculoasă, trimisă de către Papu Gomez.

Min 1 A început meciul. Australia a avut lovitura de începere.

Argentina: E Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Acuna, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Messi, Alvarez, Gomez

Australia: Ryan, Degenek, Souttar, Rowles, Behich, Baccus, Mooy, Irvine, Leckie, Duke, McGree

PREVIEW

În ciuda unei înfrângeri șocante cu 2-1 în fața Arabiei Saudite în debutul Grupei C a Cupei Mondiale, Argentina a revenit în forță în fruntea grupei, grație victoriilor clare cu 2-0 în fața Mexicului și a Poloniei.

De aici și replica familiară "Argentina trece de faza grupelor Cupei Mondiale", după ce a reușit acest lucru în 13 din ultimele 14 participări la turneul final!

Aceasta este etapa în care au fost eliminați în 2018, pierzând cu 4-3 în fața Franței, viitoarea campioană, dar, după ce au câștigat cele patru meciuri din faza optimilor de dinaintea acelei partide, este de așteptat că vor mai avansa cel puțin un tur.

Favorită clară în această întâlnire, dubla campioană mondială se va confrunta cu pachetul surpriză al Australiei, superstarul Lionel Messi refuzând să subestimeze adversarul atunci când a declarat că "oricine poate învinge pe oricine, totul este foarte echilibrat”.

După ce a pierdut meciul de deschidere al Cupei Mondiale cu 4-1 în fața Franței, care a câștigat Grupa D, Australia a provocat o surpriză uriașă învingând cu 1-0 Tunisia și Danemarca, pentru a avansa în optimi, în ciuda previziunilor pesimiste.

Australia a mai ajuns o singură dată în optimile de finală, fiind învinsă cu 1-0 de Italia, viitoarea campioană din 2006.

Însă, după ce a câștigat pentru prima dată două meciuri la un singur turneu final al Cupei Mondiale, Cangurii vor fi aproape sigur cu coada pe sus!

Totuși, australienii vor fi probabil cu spatele la zid în fața unei echipe argentiniene de care o despart 35 de locuri în clasamentul FIFA.

Ei au mai jucat împotriva sud-americanilor de șase ori, câștigând doar primul lor meci (1-1-4), cu toate că au obținut o victorie șocantă cu 2-0 la Jocurile Olimpice de la Tokyo în iulie anul trecut.

Acea partidă nu este, însă, recunoscută de FIFA, iar confruntarea de la Cupa Mondială va reprezenta, fără îndoială, o propunere total diferită.

Jucători de urmărit

Având în vedere că aceasta este ultima sa șansă de a câștiga Cupa Mondială, argentinianul Messi va trebui să facă ceva ce nu a mai reușit până acum, și anume să marcheze în fazele eliminatorii ale unei Cupe Mondiale.

De partea cealaltă, Mathew Leckie a trimis Australia în optimi și va dori să facă din nou un pic de magie, țara sa câștigând 11 din cele 12 meciuri în care a marcat (11-1-0).

Statistică interesantă

Doar trei echipe au reușit să înscrie împotriva Argentinei în ultimele 18 meciuri.

Trivia Cupa Mondială

În Qatar sunt folosite doar opt stadioane pentru Cupa Mondială din 2022, cel mai mic număr de stadioane de la cele șase folosite la ediția din 1978, găzduită de Argentina.