Argentina - Croația: Magia lui Messi sau a lui Modric? Care va fi varianta câștigătoare?AFP
Argentina și Croația se înfruntă marți, 13 decembrie, pe stadionul Lusail, pentru un loc în finala Cupei Mondiale din Qatar.

Magia lui Messi sau a lui Modric?

Evoluția din ultima fază a carierei lui Lionel Messi, care a devenit un creator tot mai ingenios în spatele liniei ofensive, a înregistrat o creștere la această Cupă Mondială.

Argentinianul a ilustrat cât de eficient poate fi cu pasele sale superbe trimise atacanților, care de cele mai multe ori surprind apărarea adversă. Cel mai recent exemplu a fost pasa de gol pentru Molina, care a deschis scorul în sferturile de finală împotriva Țărilor de Jos.

Este puțin probabil ca naționala Croației să opteze pentru un marcaj special la Messi, bazându-se în principal pe apărarea sa solidă și pe calitatea la fel de bună pe care o au la mijlocul terenului pentru a obține avantajul.

Brozovic, Kovacic și Modric - trio-ul fantastic de la mijlocul terenului

Marcelo Brozovic ocupă cel mai adânc rol defensiv în trioul de mijlocași croați și probabil că va avea cel mai mult de lucru pentru a-l anula pe Messi.

Mateo Kovacic a pus și el umărul la blocarea atacurilor din partea Braziliei și probabil că i se va cere să repete performanța.

Cu mingea la picior, Croația are propriul maestru, un scund veteran în vârstă de 37 de ani, Luka Modric, a cărui capacitate de a dicta ritmul, de a menține posesia și de a-și duce echipa în față în zone periculoase este fundamentală pentru speranțele țării sale de a ajunge în a doua finală consecutivă la Cupa Mondială.

Rezistență sau oboseală pentru naționala croată?

La fel ca în urmă cu patru ani în Rusia, unde Croația a câștigat fiecare meci din faza eliminatorie după prelungiri - de două ori la penalty-uri - înainte de finală, echipa lui Zlatko Dalic a demonstrat o capacitate remarcabilă de a obține rezultate favorabile dincolo de cele 90 de minute.

În Qatar, Croația a primit gol și a fost condusă atât în partida cu Japonia, dar și cu Brazilia. De fiecare dată însă, croații au revenit pentru a duce meciul la penalty-uri, unde au învins.

Vor dovedi din nou această forță mentală impresionantă decisivă sau aceste bătălii prelungite își vor pune amprenta pe plan fizic?

Pe Croația o va ajuta faptul că Argentina a trebuit, de asemenea, să meargă la penalty-uri în victoria epuizantă și plină de emoții din sferturile de finală împotriva Țărilor de Jos. Un factor crucial pentru semifinala de marți îl va reprezenta echipa care este mai ”proaspătă” din punct de vedere fizic.

Al 12-lea om al Argentinei

Dacă există un domeniu în care Argentina poate conta pe un avantaj clar, acesta este în tribune, unde mai mult de 40.000 de suporteri argentinieni și-au susținut vocal echipa pe stadionul Lusail împotriva Țărilor de Jos.

Atmosfera a fost de așa natură încât confruntarea din optimi s-a transformat precum într-un meci jucat acasă pentru Argentina, cu doar o mică parte din fanii în portocaliu pe stadionul cu o capacitate de aproape 89.000 de locuri.

Aproape sigur va fi aceeași poveste, pe același stadion, marți, cu un grup mult mai mic de suporteri ai Croației, care probabil se va pierde printre cântecele și scandările pătimașilor argentinieni.

Va avea acest lucru un impact asupra jocului? Aproape sigur. O mulțime de studii au arătat că a juca în fața unui public susținător are un impact pozitiv asupra performanței.

O șansă de izbândă?

Cu Messi într-un rol important, Argentina se află în poziția neobișnuită de a nu avea un atacant de clasă mondială consacrat, iar acest lucru se aplică și în cazul Croației.

Dalic a început semifinala împotriva Braziliei cu Andrej Kramaric ca atacant central, înainte ca Bruno Petkovic să-l înlocuiască și să înscrie golul egalizator, care s-a dovedit a fi crucial pentru calificarea în următoarea rundă.

Împotriva Țărilor de Jos, Argentina l-a titularizat pe Julian Alvarez, de la Manchester City, ca atacant principal, iar Lautaro Martinez, de la Inter Milano, i-a luat locul și a creat multe probleme pentru adversari în prelungiri, fiind cel care a transformat penalty-ul decisiv.

Va fi interesant de văzut dacă vreunul dintre aceștia va fi titularizat în semifinală sau dacă li se va cere din nou să aibă un impact venind de pe banca de rezerve.

Urmăriți comentariul LIVE pe Flashscore cu toate evenimentele importante din semifinala Argentina - Croația, marți, de la ora 21:00.