Atleta Alexandra Hudea a adus României prima medalie la Maribor: bronz la 3.000 m

Atleta Alexandra Hudea a adus României prima medalie la Maribor: bronz la 3.000 mComitetul Olimpic și Sportiv Român/ Facebook
Alexandra Hudea a realizat cea mai bună performanță personală în proba de 3.000 metri, cu timpul de 9 min 32 sec 21 sutimi. Ea a adus delegației României prima medalie la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor, Slovenia.

Alexandra Maria Hudea a deschis drumul spre medalii pentru Team România la  Maribor, unde a urcat pe pozițiaia treia a podiumului.

Alexandra este dublu medaliată la campionatele naționale de cadeți. În 2022, ea a câștigat titlul național la proba de 3000 de metri și a ieșit pe locul al doilea la proba de 1500 de metri feminin.

Alexandra Hudea este legitimată la CSȘ Mediaș și la Atletic Club Mica Romă din Blaj.

Alți trei atleți s-au calificat în finale:

Maria Capotă - 400m

Ștefan Ciobanu - aruncarea greutăți

Carlos Bărboi - 1500m

România are reprezentare și la handbal, înot și baschet

Selecționata feminină de handbal a României a învins Slovenia cu 29-23 (15-9), condusă de Ana Maria Gavrilă (7 goluri), Sara Ana Maria Trușcă (7) și Teodora Lavinia Damian (6).

România va întâlni Polonia în al doilea său meci, programat marți (21:30).

La înot, Ana Maria Sibișeanu s-a clasat pe locul cinci în finala probei de 400 m mixt (4:53.06).

Darius Coman s-a calificat cu primul timp în finala de la 200 m bras (2:15.87), iar Aissia Prisecariu a intrat cu cel mai bun timp în finala de la 200 m spate feminin (2:12.00.

România participă cu o delegație compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3x3, ciclism pe șosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo și tenis.

Anul trecut, la ediția precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfășurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint și 6 de bronz.