Coboară pe pământ: Armand Duplantis va înfrunta un rival la 100 m sprint la Zurich

Armand Duplantis a câștigat de două ori aurul la Jocurile Olimpice și de două ori la Campionatele Mondiale.Getty Images vía AFP
În septembrie, două dintre cele mai mari vedete ale atletismului din Scandinavia, Duplantis și Warholm, se vor înfrunta într-o cursă interesantă de 100 m înaintea evenimentului anual Diamond League din Zurich, Elveția.

Unul este un săritor cu prăjina, celălalt un alergător cu obstacole. Primul este suedez, al doilea norvegian.

Amândoi dețin recorduri mondiale și olimpice în disciplinele lor, iar la Jocurile din această vară au câștigat aurul și, respectiv, argintul.

Dar peste mai puțin de o lună se vor înfrunta într-o cu totul altă disciplină, deoarece înaintea reuniunii Diamond League de la Zurich, Elveția, de la începutul lunii septembrie, a fost organizată o cursă de 100 m între Armand Duplantis și Karsten Warholm.

Ambii atleți sunt sponsorizați de Red Bull și Puma, iar cele două mari companii sunt cele care au organizat competiția de sprint în colaborare cu Weltklasse Zürich, evenimentul atletic anual al orașului din seria Diamond League.

Este posibil să fie o competiție strânsă, deoarece Warholm, în vârstă de 28 de ani, este cunoscut pentru startul său în sprint la 400 m garduri, în timp ce Duplantis, în vârstă de 24 de ani, a fost un sprinter destul de rapid în adolescență, când reprezenta Liceul Lafayette.

La 400 m garduri, Warholm a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo și a stabilit un record mondial și olimpic.

El este, de asemenea, primul și singurul om de până acum care a coborât sub 46 de secunde, cu un timp de 45,94.

În disciplina sa favorită, Andy a coborât până la 11,50 secunde la 100 m garduri, deci probabil că poate obține un timp în jurul sau sub 10,50 secunde la 100 m garduri.

În schimb, așa cum am menționat mai sus, Mondo a dovedit că avea deja viteză ca adolescent, când a alergat un impresionant 10.57 într-o competiție de liceu în 2018.

De atunci, Duplantis este de așteptat să fi devenit mai rapid, deoarece se antrenează adesea ca și cum ar fi un sprinter pur și s-a îmbunătățit în ultimii ani.

În timp ce Warholm a câștigat argintul la 400 m garduri la Jocurile Olimpice din acest an, iar americanul Rai Benjamin a ocupat primul loc, Duplantis a câștigat aurul, stabilind un nou record mondial pentru a noua oară în carieră, de această dată cu o înălțime de 6,25 m.

Duelul de sprint este programat miercuri, 4 septembrie, înaintea reuniunii Diamond League din orașul elvețian, joi, 5 septembrie.