Botswana l-a primit regește pe eroul Tebogo, primul său medaliat olimpic cu aur

Tebogo, încurajat de mii de fani.
Tebogo, încurajat de mii de fani.MONIRUL BHUIYAN / AFP
Țara i-a oferit marți o primire plină de stele sprinterului său, care a realizat o performanță fără precedent câștigând proba de 200 m la Paris.

Tânărul de 21 de ani a sosit pe aeroportul din Gaborone în mijlocul zilei și a fost întâmpinat de sute de fani îmbrăcați în tricouri albastru și negru, culorile drapelului țării, și de grupuri de dansuri tradiționale, au relatat jurnaliștii AFP.

Familii întregi, de la copii la bunici, au luat parte la marea primire colectivă, în urale a lui Tebogo, iar numeroșii tineri i-au scandat numele idolului lor sportiv național, care a fost dus la Stadionul Național din Gaborone pentru a continua sărbătorile.

Guvernul Botswanei a declarat marți o jumătate de zi de sărbătoare pentru a permite populației să sărbătorească și să întâmpine "senzația Botswanei", care, pe lângă medalia olimpică de aur la 200 m, a câștigat și o medalie de argint la ștafeta 4x400 m.

Cele două medalii au dus la patru numărul total de medalii obținute de Botswana la Jocurile Olimpice.

Președintele Mokgweetsi Masisi, îmbrăcat în sacou albastru și cravată, a executat chiar și câțiva pași de dans sub o umbrelă, pe care un asistent o ținea pentru a-l proteja de soare.

Timpii cursei.
Timpii cursei.Flashscore

Tebogo, care purta ochelari de soare și un hanorac albastru deschis, a primit un buchet de flori la sosire și a fost, de asemenea, entuziasmat de primire.

Botswana, care are o populație de 2,3 milioane de locuitori, a obținut prima sa medalie olimpică la Londra (2012) prin argintul obținut de Nijel Amos la 800 m.

Echipa masculină de ștafetă 4x400 m câștigase bronzul la Tokyo în 2021.

Letsile Tebogo a devenit primul atlet african care a câștigat proba de 200 m la Jocurile Olimpice, terminând jumătatea de tură în 19 secunde și 46 de sutimi (un nou record african), la 27 de sutimi de secundă de recordul mondial al jamaicanului Usain Bolt (19.19).

El a fost însoțit pe podium de doi americani, Kenny Bednarek (argint) și Noah Lyles (bronz).

Tebogo nu a fost în cea mai bună dispoziție, fiind profund afectat de moartea mamei sale cu câteva luni înainte. Pantofii săi de concurs purtau data nașterii acesteia ca un omagiu.

"O port cu mine în fiecare pas pe pistă, asta îmi dă o mare motivație", a explicat el.