Atletism la Jocurile Olimpice de la Paris: Cinci remarcabile de urmărit

Atletism la Jocurile Olimpice de la Paris: Cinci remarcabile de urmăritAFP
Americanul Sha'Carri Richardson va încerca să obțină aurul olimpic la 100 m, sâmbătă, pe Stade de France, în timp ce Noah Lyles concurează în seriile masculine ale probei de bandă albastră.

AFP a trecut în revistă cinci probe care ies în evidență în cea de-a treia zi de competiție în atletism.

100 m masculin

Noah Lyles își face debutul la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de 100 m.

Americanul, care a câștigat tripla medalie de aur la Campionatele Mondiale de anul trecut de la Budapesta, este marele favorit pentru a adăuga aurul olimpic la palmaresul său.

Alături de Richardson, Lyles a fost una dintre fețele docu-seriei Netflix recent lansate, intitulată "Sprint".

El sosește la Paris după un record personal de 9,81sec la Diamond League de la Londra.

"Un record personal și devin mai rapid înainte de Paris", a spus Lyles. "Știu exact unde mă aflu înainte de Paris".

Ștafeta mixtă 4x400m

Femke Bol își începe tentativa pentru un potențial triplu aur în finala ștafetei mixte de 4x400m.

Bol este parte a uneia dintre cele mai mari rivalități de la Jocurile de la Paris, alături de americanca Sydney McLaughlin-Levrone, la 400 m garduri.

Deja în acest sezon, ea a câștigat proba de 400 m plat la Campionatele Mondiale de sală de la Glasgow, în martie, înainte de a obține alte două medalii de aur și una de bronz la Campionatele Europene în aer liber de la Roma, în iunie, fără a mai menționa participările sale la diverse competiții de atletism.

A treia încercare de a obține o medalie ar putea avea loc la ștafeta feminină de 4x400 m.

100 m feminin

Sha'Carri Richardson își propune să își încheie călătoria de trei ani spre izbăvirea olimpică cu o medalie de aur, după ce a ratat Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021 în urma unui test pozitiv la marijuana.

Texana în vârstă de 24 de ani a obținut o victorie strălucită la 100 m la Campionatele Mondiale de anul trecut de la Budapesta, uimind publicul de pe culoarul exterior.

Calea spre glorie a americancei s-a deschis din cauza absenței cauzate de accidentările campioanei în exercițiu a Jamaicăi, Elaine Thompson-Herah, și a lui Shericka Jackson, care a renunțat la 100 m pentru a se concentra pe 200 m.

Cu toate acestea, Richardson, care s-a calificat în semifinalele de sâmbătă cu al patrulea cel mai bun timp în seriile de vineri, se va teme de amenințarea reprezentată de veteranele Marie-Josee Ta-Lou Smith și de dubla campioană olimpică la 100 m Shelly-Ann Fraser-Pryrce.

Ta-Lou Smith a condus calificările de vineri cu un timp de 10,87sec, în timp ce Fraser-Pryce a fost a doua în 10,92sec.

Proba masculină de săritură cu prăjina

Suedezul Armand Duplantis își propune să scrie încă un capitol din incredibila sa dominație în proba masculină de săritură cu prăjina, odată cu începerea calificărilor pentru finală.

În vârstă de 24 de ani, puștiul-minune de origine americană, adesea descris ca un rock star al atletismului de către șeful World Athletics Sebastian Coe, a fost practic imbatabil în această probă timp de cinci ani, câștigând toate titlurile majore din acest sport, după ce a terminat cu o medalie de argint la Campionatele Mondiale din 2019 de la Doha.

Duplantis a câștigat aurul olimpic la Tokyo în urmă cu trei ani, înainte de a câștiga consecutiv Campionatele Mondiale în aer liber în 2022 și 2023. El a adăugat două coroane mondiale indoor în 2022 și 2024, precum și trei titluri consecutive la Campionatul European în 2018, 2022 și 2024.

Principala întrebare legată de Duplantis este cât de sus poate ajunge. El a stabilit un nou record mondial indoor de 6,24 m la începutul acestui sezon și deține recordul outdoor de 6,22 m.

Aruncarea greutății la masculin

Ryan Crouser candidează pentru un al treilea titlu olimpic istoric - niciun bărbat sau femeie nu a mai reușit acest lucru - dar vine după accidentări la cot și apoi la mușchii pectorali.

Americanul în vârstă de 31 de ani a demonstrat cât de rezistent este în trecut, câștigând titlul mondial de anul trecut în ciuda faptului că a fost diagnosticat cu tromboză venoasă profundă cu mai puțin de trei săptămâni înainte de campionate.

El a ocupat locul al doilea la Diamond League de la Londra, chiar înainte de Jocuri, campionul european al Italiei, Leonardo Fabbri, fiind învingător.

Fabbri se află într-o poziție privilegiată pentru a deveni al doilea campion olimpic italian la aruncarea greutății - Alessandro Andrei a triumfat la Los Angeles în 1984.

Într-o probă pe care Sebastian Coe, șeful atletismului mondial, a apreciat-o ca fiind "de neratat" în ultimii ani, wild card-ul ar putea fi dublul medaliat cu argint olimpic Joe Kovacs.

La 35 de ani, aceasta va fi probabil ultima sa Olimpiadă, iar bătrânul cal de luptă - antrenat de soția sa, Ashley - a arătat în acest sezon că un final de poveste este o posibilitate realistă.