Serbia a învins Lituania și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de baschet

Serbia sărbătorește victoria
Serbia sărbătorește victoriaReuters
Serbia a învins marți Lituania cu 87-68 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, cu Bogdan Bogdanovic, care joacă la Atlanta Hawks, lider al marcatorilor, cu 21 de puncte.

După un prim sfert strâns, Serbia a strâns șurubul în cel de-al doilea, limitând Lituania la 13 puncte - cel mai mic număr de puncte în orice sfert al unui meci de Cupa Mondială din 2019 încoace.

Serbia, care câștigase precedentele 13 meciuri atunci când conducea cu două cifre la pauză, a intrat la vestiare cu 49-38, iar a șasea clasată în topul mondial a construit un avans de 25 de puncte cu șase minute înainte de final.

Lituania câștigase medalia de bronz în 2010, învingând Serbia cu 99-88, și a intrat în meciul de marți cu un moral ridicat, după ce duminică a administrat Statelor Unite prima înfrângere la acest turneu.

SUA, cea mai bine clasată echipă rămasă, joacă împotriva Italiei, locul 10, în încercarea de a obține un al șaselea titlu mondial, un record.

Miercuri, Germania joacă împotriva Letoniei, iar Canada întâlnește Slovenia.