Panathinaikos a învins-o pe Real Madrid și a câștigat Euroliga de baschet

Panathinaikos a întors soarta meciului cu Real Madrid.
Panathinaikos a întors soarta meciului cu Real Madrid.Profimedia
Real Madrid a cedat în fața lui Panathinaikos cu 80:95 în ultimul meci din Final Four-ul Euroligii de baschet. Echipa lui Chus Mateo a început mai bine meciul, dar forța ei ofensivă a slăbit după pauză. Spaniolii au marcat doar șapte puncte în sfertul trei și 19 puncte în sfertul patru. Kostas Sloukas și Kendrick Nunn au fost principalii marcatori care au contribuit la succesul grecilor. Olympiakos a triumfat în meciul pentru locul trei, învingând Fenerbahce cu 87:84.

Real Madrid - Panathinaikos 80:95

Panathinaikos a pierdut primul sfert cu 25:36 în fața campioanei în exercițiu și a fost condusă la 14 puncte la începutul celei de-a doua perioade de 10 minute, dar a reușit să îmbunătățească apărarea și să întoarcă rezultatul.

În cele din urmă, victoria a fost decisă de ultimul sfert, pe care grecii l-au câștigat cu 31:19.

Cel mai bun marcator a fost playmakerul grec Sloukas, cu 24 de puncte, care a primit și premiul de MVP al Final Four.

Alte 21 de puncte au fost aduse de coechipierul său Nunn.

Realul nu a fost ajutată de cele 15 puncte ale lui Dzanan Musa.

Sloukas a obținut al patrulea titlu din carieră în Euroligă iar antrenorul lui Panathinaikos, Ataman, a reușit pentru a treia oară să ia titlul în această competiție, după ce a mai triumfat cu Anadolu Efes din Turcia în 2021 și 2022.

Real Madrid, în schimb, a ratat șansa de a cuceri al 12-lea titlu.

Panathinaikos, în schimb, sărbătorește al șaptelea triumf.