SUA, în grafic în cursa spre o nouă medalie de aur, cu victoria asupra Sudanului de Sud

LeBron James înscrie un coș pentru SUA împotriva Sudanului de Sud
LeBron James înscrie un coș pentru SUA împotriva Sudanului de SudReuters
Statele Unite și-au continuat cursa pentru a cincea medalie de aur consecutivă cu o victorie cu 103-86 în fața Sudanului de Sud la baschet masculin, în timp ce Serbia a surclasat Puerto Rico cu 107-66 în a doua rundă a meciurilor din Grupa C, miercuri. Noul ”Dream Team” condus de starul NBA LeBron James, s-a calificat astfel în sferturile de finală ale turneului olimpic de la Paris,

Debutanții din Sudanul de Sud, conduși de jucătorul NBA Royal Ivey, căutau să provoace doar a șaptea înfrângere a echipei SUA la o Olimpiadă și au început în forță, profitând de unele greșeli ale echipei americane pentru a trece în avantaj în primul sfert.

Dar acest avantaj nu a durat prea mult, deoarece campionii în exercițiu conduceau cu 19 puncte la pauză, în urma unor aruncări slabe ale adversarilor și a unor faulturi constante.

Elegant ca întotdeauna și complet refăcut după accidentare, triplul campion olimpic Kevin Durant și-a arătat toată abilitatea la aruncările libere, marcând opt din nouă.

Mulțimea a fost, încântată să vadă dunk-urile uimitoare ale lui Lebron James și Derrick White, care au combinat între ei pentru 22 de puncte.

Serbia a avut misiune ușoară cu Puerto Rico în celălalt meci din Grupa C. Filip Petrusev și Nikola Jokic au fost duo-ul dinamic care a înscris împreună 29 de puncte.

Clasamentul Grupei C
Clasamentul Grupei CFlashscore

Miercuri, în runda a doua a Grupei A la baschet feminin, Spania a supraviețuit unui final încrâncenat împotriva lui Puerto Rico și a câștigat cu 63-62, iar Serbia a învins China cu 81-59.

Clasamentul Grupei A
Clasamentul Grupei AFlashscore

Spania și Serbia, care se vor întâlni sâmbătă în ultimul meci din grupă, au obținut ambele un loc în sferturile de finală.

Megan Gustafson a reușit o nouă performanță de excepție, cu 18 puncte și 13 recuperări pentru Spania.

Portoricanele, care le-au depășit pe europene în sfertul al treilea, au luat un avans impresionant de 19 puncte, limitând echipa europeană la cinci puncte.

Dar presiunea s-a dovedit prea mare pentru ele în ultimul sfert și Laura Gil a sigilat victoria Spaniei cu o aruncare liberă cu o secundă înainte de final.

Serbia a învins China datorită unei combinații strălucitoare de 12 puncte de la Tina Krajisnik și 15 de la Yvonne Anderson.

Forța europenelor a fost evidentă încă de la început, ele luând un avantaj de șase puncte în primul sfert. China, cu toate acestea, a revenit înainte de pauză și a egalat la 22 .

China și Puerto Rico mai au o ultimă șansă de a merge mai departe când se vor întâlni sâmbătă, dacă reușesc să adune suficiente puncte pentru a termina între primele două echipe clasate pe locul al treilea din faza grupelor.