SUA și LeBron James înăbușe rebeliunea sârbă și își apără aurul în fața Franței

Stephen Curry sărbătorește unul dintre cele 36 de puncte ale sale
Stephen Curry sărbătorește unul dintre cele 36 de puncte ale saleAFP
Balcanicii au făcut un meci extraordinar până în ultimul sfert. Scorul la pauză a fost 43-54 în favoarea Serbiei, care avea 17 puncte avans. La finalul celui de-al treilea sfert, 63-76. Dar SUA au făcut un sprint final senzațional până la finalul meciului. Stephen Curry (36 de puncte și nouă coșuri de trei puncte), Joel Embiid (19 puncte) și LeBron James (16+11) au fost cei mai remarcați jucători. Serbia a avut 17 puncte de la Bogdanovic, 17 de la Jokic și 15 de la Avramovic, care a secat în repriza a doua.

Serbia a ambuscat SUA încă de la începutul meciului. Când toată lumea presupunea că Dream Team-ul cu LeBron James, Stephen Curry, Kevin Durant și Jayson Tatum va face spectacol la Paris, cu Serbia  pe post de încasator, colegii lui Jokic,  moștenitorii fostei Iugoslavii, au   zburdat pe teren, deși în cele din urmă nu a fost suficient pentru a-i învinge pe favoriți.

Balcanicii, care pierduseră cu 84-110 în fața americanilor în faza grupelor, au dominat de la început. Conduși de Aleksa Avramovic și de Bogdan Bogdanovic, ei conduceau cu 23-31 la sfârșitul primului sfert.

Departe de a fi descurajați, ei au mărit avantajul cu încă trei puncte la pauză, la 43-54, datorită coșurilor de trei puncte ale lui Guduric și Micic și puterii lui Jokic în teren. Cele 20 de puncte ale unui Stephen Curry extraordinar s-au dovedit insuficiente pentru a face față vijeliei sârbești. După pauză, Serbia și-a mărit avantajul cu trei puncte (63-76) la finalul sfertului trei.

Revenirea SUA în 10 minute

Dar povestea s-a schimbat în ultimele 10 minute datorită lui Curry, Embiid și LeBron. În ultimul sfert, echipa lui Steve Kerr a presat de la început, dar Serbia și-a păstrat calmul. Cu toate acestea, o aruncare de trei puncte ratată de Jokic și o reușită ulterioară de la 6,75 a lui Durant, cu o posesie suplimentară și o altă aruncare de trei puncte a lui Kevin Booker i-au readus pe americani în joc (73-78 cu șapte minute înainte de final).

Între Durant și Embiid, SUA și-au menținut succesul, iar diferența a oscilat între patru și șapte puncte. Până când au crescut intensitatea defensivă, au evitat să primească coș la două atacuri sârbești și cu Joel Embiid și Lebron James în atac au certificat un parțial de 21-8 care a egalat meciul (84-84 cu 3:39 înainte de final).

Serbia a răspuns cu un dunk al lui Petrusev, dar a noua aruncare de trei puncte a lui Curry - cu una mai puțin decât recordul olimpic - a adus Statele Unite în avantaj (87-86). Jucătorul de la Golden State Warriors a fost încoronat MVP al meciului, iar prestația sa a fost decisivă pentru triumful americanilor. Ulterior, alergarea și alergarea lui LeBron a fost o confirmare a acestei tendințe. Avansul de patru puncte a fost definitiv și SUA a câștigat meciul cu 95-91.

Americanii vor înfrunta Franța în finala de sâmbătă, de la ora 21:30. Meciul pentru locurile trei și patru va opune Germania și Serbia într-o reeditare a finalei Cupei Mondiale de anul trecut.

Toate faptele și statisticile de la USA-Serbia pe Flashscore.