Denver și Indiana restabilesc egalitatea în play-off-ul NBA

Nikola Jokic (dreapta) a fost din nou cel mai bun marcator al lui Denver
Nikola Jokic (dreapta) a fost din nou cel mai bun marcator al lui DenverAFP
Campioana en-titre Denver Nuggets a depășit cu 115-107 pe Minnesota Timberwolves și a egalat duminică seria din playoff-ul NBA, în timp ce Indiana Pacers a zdrobit New York Knicks și a restabilit egalitatea în serie.

Nuggets, alimentați de cele 35 de puncte ale lui Nikola Jokic, cel mai valoros jucător din NBA, de cele 27 de puncte ale lui Aaron Gordon, care a transformat 11 din 12 aruncări, și de cele 19 puncte ale lui Jamal Murray, au obținut a doua victorie consecutivă la Minneapolis și au egalat la doi seria semifinală din Conferința de Vest, care se desfășoară în sistemul cel mai bun din șapte.

Pacers a desființat Knicks cu 121-89 la Indianapolis și a egalat și ea la 2-2 în semifinala Conferinței de Est.

"Acum este cel mai bun din trei", a spus Jokic, adăugând că victoriile uimitoare ale Timberwolves în meciurile unu și doi din Denver nu au făcut decât să-i întărească pe campionii în exercițiu.

"Am primit o lovitură și ne-am revenit și sperăm că acum putem apăra terenul de acasă", a spus Jokic, care așeaptă cu nerăbdare meciul cinci de marți de la Denver.

Nuggets a rezistat unei prestații de 44 de puncte a lui Anthony Edwards, dar starul lui Timberwolves nu a avut suficient sprijin în ciuda unui efort energic al gazdelor.

Karl-Anthony Towns a terminat cu 13 puncte, dar a avut 0 din 7 puncte aruncări în primul sfert, pe care Nuggets l-a încheiat cu o serie de 14-2 pentru a prelua un avantaj de cinci puncte.

Dunk-ul lui Edwards cu mai puțin de un minut înainte de finalul primei reprize a redus la șapte puncte ceea ce fusese un deficit de 16 puncte.

Murray a marcat 12 puncte în al treilea sfert pentru a menține Nuggets în control, în timp ce problemele cu faulturile l-au trimis pe Jokic pe bancă.

Sârbul a revenit și a marcat 16 puncte în sfertul patru, iar Nuggets a obținut victoria.

Dezastru pentru NY Knicks

La Indianapolis, Pacers a reușit în sfârșit să-și pună în funcțiune atacul de mare viteză. După ce primele două meciuri ale seriei s-au decis în ultimele minute, Pacers au dat lovitura de grație, în fața unei echipe a Knicks afectată de accidentări.

Tyrese Haliburton a marcat 20 de puncte, iar Pacers au reușit 56,8% din aruncări, dintre care 14 aruncări de trei puncte și au dominat sub panou.

T.J. McConnell a marcat 15 puncte de pe bancă pentru Indiana, care a avut șase jucători care au terminat în două cifre.

Dominația a continuat și în sfertul al doilea, Haliburton a făcut publicul să intre în delir cu o aruncare de trei puncte peste Donte DiVincenzo, care i-a dus pe Pacers la 30 de puncte cu 5,9 secunde înainte de finalul primei reprize.

Aveau să conducă și cu 43 la un moment dat, dar în ciuda ovațiilor entuziaste ale fanilor de la Gainbridge Fieldhouse, Haliburton a spus că Pacers trebuie să rămână concentrați pe următoarea vizită la New York.

"Ne-am făcut treaba", a spus Haliburton. "Ei și-au făcut treaba și au câștigat două acasă, noi ne-am făcut treaba și am câștigat două acasă.

"Înțelegem magnitudinea celui de-al cincilea meci și vom fi pregătiți pentru acesta".

Knicks au fost din nou fără OG Anunoby, care s-a accidentat la tendonul de la genunchi în meciul doi pentru a se alătura contribuitorilor cheie Julius Randle, Mitchell Robinson și Bojan Bogdanovic pe margine.

Antrenorul lui New York, Tom Thibodeau, nu a vrut să dea vina ăe accidentări pentru a explica dificultățile prin care trec Knicks - inclusiv un bilanț de șapte din 37 aruncări reușite de la trei puncte.

"Toată lumea are ceva - este vorba de playoff", a spus Thibodeau. "Fie că pierzi cu un punct sau pierzi cu 30, este o înfrângere. Trebuie să răspunzi".