Luka Doncic și Kyrie Irving au strălucit, iar Mavs sunt cu un pas în finala NBA

Doncic sărbătorește o altă victorie mare
Doncic sărbătorește o altă victorie mareAFP
Luka Doncic (25) și Kyrie Irving (32) au înscris împreună 66 de puncte, iar Dallas s-a impus duminică, într-o victorie cu 116-107 în fața celor de la Minnesota Timberwolves, distanțându-se la 3-0 în finala Conferinței de Vest din NBA.

Ultimul thriller al seriei, de data aceasta la Dallas, a venit după ce Mavs a câștigat meciurile unu și doi de la Minneapolis la o diferență totală de patru puncte.

Într-un sfert al patrulea în care echipele au schimbat conducerea de șapte ori, duo-ul de vedete al celor de la Mavs a fost vârful de lance al unei serii finale de 12-3.

Mavericks vor avea prima șansă de a câștiga seria atunci când vor găzdui meciul patru marți.

Nicio echipă nu a mai revenit de la 3-0 pentru a câștiga o serie de playoff din NBA, dar Doncic a spus că Dallas nu se poate culca pe o ureche.

"Avem nevoie de încă una", a spus el. "Ei au o echipă uimitoare, așa că nimic nu este terminat".

Doncic și Irving au terminat fiecare cu 33 de puncte, Doncic adăugând șapte recuperări și cinci pase decisive, iar Irving a produs 14 dintre punctele sale în sfertul patru.

P.J. Washington a marcat 16 puncte, reușind o aruncare de trei puncte care a adus Dallas la conducere, 107-104, cu 3:38 de jucat.

Daniel Gafford a blocat trei aruncări pentru Dallas, inclusiv o respingere monstruoasă asupra lui Mike Conley în ultimul minut.

Anthony Edwards a condus Minnesota cu 26 de puncte, dar a avut doar patru în al patrulea sfert. Karl-Anthony Towns a ratat toate cele patru aruncări ale sale pe final.

Câștigătorii seriei se vor confrunta fie cu Boston Celtics, fie cu Indiana Pacers în finala NBA.

Celtics, câștigătoare a 64 de meciuri în sezonul regulat, cel mai bun bilanț din ligă, au un avantaj de 3-0 înaintea meciului patru din finala Conferinței de Est, care va avea loc luni la Indianapolis.