New York se răzbună pe Minnesota în al doilea meci al finalei WNBA

Breanna Stewart
Breanna StewartDustin Satloff / Getty Images via AFP
New York Liberty s-a revanșat pentru înfrângerea de joia trecută cu o victorie pe teren propriu cu 80-66 în fața celor de la Minnesota Lynx, în al doilea meci din optimile de finală ale WNBA.

New York a condus tot meciul datorită în special jucătoarelor americane Betnijah Hamilton (20 de puncte) și Breanna Stewart (21 de puncte) și celor șapte recuperări ale lor, un record într-o finală WNBA.

Minnesota a reușit să revină la 2-2 în ultimul sfert, dar Lynx au fost penalizate de numeroase mingi pierdute și de lipsa de capacitate la aruncările din acțiune, cum ar fi cea a interului Napheesa Collier, care a marcat 16 puncte față de media sa stagională de 26.

Impulsionată de un public record de 18.000 de spectatori, Liberty a pus presiune pe Minnesota în defensivă, marcând nouă puncte consecutive în ultimele trei minute.

Minnesota țintește primul titlu din 2017, care ar fi al cincilea de la crearea WNBA în 1996, un record.

New York speră să câștige primul trofeu după ce a pierdut cinci finale, inclusiv cea de anul trecut în fața luiLas Vegas Aces.

Lynx le găzduiesc miercuri pe Liberty în meciul trei.