Bergodi, satisfăcut de remiza cu CFR: ”Ce puteam face noi în fața echipei care face legea?”Profimedia
Sepsi și CFR Cluj au încheiat la egalitate, 2-2, ultima partidă a rundei a 29-a din Superliga, un rezultat care nu avantajează niciuna dintre echipe, dar antrenorul gazdelor, Cristiano Bergodi, a declarat la final că este mulțumit și de joc și de rezultat.

Sepsi - CFR Cluj - 2-2

Cu o victorie în această partidă Sepsi și-ar fi asigurat matematic calificarea în play-off, însă a reușit să obțină doar un punct din întâlnirea cu formația campioană.

”Când ai avantaj și se face 1-2, de obicei e foarte greu să le dai gol celor de la CFR. La pauză erau triști băieții, dar au reacționat foarte bine, am presat, au intrat bine și de pe bancă. Îi felicit, trebuia să facem un rezultat pozitiv. Era bine să fie o victorie, dar avem 2 puncte în față și mergem la FCSB.

”E totuși CFR Cluj, face legea de 5 ani în România! Mi-a plăcut mult atitudinea și dăruirea băieților de a încerca să câștige”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul partidei.

De cealaltă parte, căpitanul Ciprian Deac a considerat că remiza este una echitabilă și a precizat că CFR nu poate invoca nicio stare de oboseală.

„Prima repriză a fost a noastră, știam că vor veni peste noi. N-am reușit să menținem avantajul, dar rezultatul e echitabil. Oboseală nu ar trebui să existe, dacă suntem obosiți, stăm acasă, e simplu! Echipa arată bine fizic, ne-am descurcat bine.

Janga își face treaba foarte bine, e un atacant bun, marcăm meci de meci și asta spune multe, dar nu decid eu dacă mai avem nevoie de jucători sau nu. Va fi un meci frumos cu U Cluj, toată lumea îl așteaptă, sperăm să fie o sărbătoare pentru noi”, a declarat Ciprian Deac.