Calificare! România face spectacol cu Bosnia și va juca în semifinalele Europeanului de Minifotbal

România s-a calificat în semifinalele Europeanului de Minifotbal
România s-a calificat în semifinalele Europeanului de MinifotbalFederația Română de Minifotbal
România și-a continuat parcursul de vis de la Campionatul European de Minifotbal, care are loc în Bosnia & Herțegovina, reușind o victorie categorică cu 4-1.

Prima mare ocazie le-a aparținut bosniacilor, care în minutul doi au profitat de o pasă greșită a ”tricolorilor” și s-au apropiat de poarta lui Nițu, însă șutul puternic a fost respins cu dificultate de goalkeeperul român.

România a ripostat imediat, cu două șuturi care au prins cadrul porții adverse, dar au fost blocate, pentru ca la a treia încercare mingea să intre în poartă, Șaim îndeplinind o simplă formalitate la bara a doua, după o diagonală trimisă de un coechipier.

Imediat după reluare scorul a fost majorat. Bosniacii au bâlbâit o minge în defensivă, mingea a fost recuperată și gazdele au comis un fault în suprafața de pedeapsă.

Penalty-ul, acordat după intervenția VAR, a fost transformat cu siguranță de Balogh.

Bosniacii au încercat să pună presiune pe finalul primei reprize, două intervenții ale lui Nițu păstrând intactă poarta României.

Golul a venit, însă, tot în poarta gazdelor, după o fază trasă la indigo după prima reușită, același Șaim atacând bara a doua pentru a relua în plasă.

Dezastrul gazdelor a căpătat proporții în ultimele secunde ale primei reprize, când Suno Dedic a văzut cartonașul roșu pentru o intrare cu talpa sus și România a beneficiat de cinci minute de superioritate la începutul părții a doua.

O superioritate de care s-a profitat imediat după reluare, Raul Dumitrovici reușind să facă 4-0 în minutul 26.

Fără a mai avea ceva de pierdut, bosniacii au înlocuit portarul cu un jucător de câmp, pentru a încerca să creeze superioritate în jumătatea ”tricoloră”, dar în afară de un șut în bară cu aproximativ zece minute înainte de final, marile ocazii au întârziat să apară.

Ba mai mult, strategia era să le coste pe gazde, când România a recuperat o minge, dar șutul de la distanță al lui Balogh a nimerit bara.

Golul de onoare al gazdelor a venit din penalty în minutul 50, după ce la faza premergătoare căpitanul Mihai Popa a avut o intervenție de senzație din postura de ultim apărător, reușind să respingă din fața porții goale.

În semifinale, România va avea parte de un duel de foc, urmând să întâlnească selecționata Kazahstanului, cea pe care a învins-o dramatic în finala Mondialului de anul trecut, după 2-2 la finalul timpului regulamentar, terminându-se 12-11 la loviturile de departajare.