Campionul italian Leonardo Bonucci ”s-a întors acasă”, însă nu în rol de fotbalist

Leonardo Bonucci a câștigat Euro 2020 alături de naționala Italiei
Leonardo Bonucci a câștigat Euro 2020 alături de naționala ItalieiLaPresse / ddp USA / Profimedia
Fostul internațional italian Leonardo Bonucci se va alătura staff-ului tehnic al naționalei Under 20 a Italiei, a anunțat marți Federația Italiană de Fotbal (FIGC), scrie AFP.

Bonucci, care şi-a încheiat cariera de jucător în luna mai, la vârsta de 37 de ani, va fi secundul lui Bernardo Corradi, selecționerul echipei U20, calificată la următoarea Cupă Mondială a acestei categorii de vârstă ce va avea loc în Chile (27 septembrie - 19 octombrie 2025).

”Leonardo s-a întors acasă, o va face într-un alt rol, dar cu acelaşi entuziasm şi aceeaşi dragoste pentru tricoul azzurro”, a spus preşedintele FIGC, Gabriele Gravina.

Trecut pe la Inter Milano, AC Milan şi Juventus, jucătorul cu 121 de selecții pentru ”Squadra Azzurra” (al patrulea cel mai mare număr din istorie) a câştigat 21 de titluri în cariera sa, fiind de nouă ori campion al Italiei şi campion european în 2021 în fața Angliei (1-1, 3-2 după penalty-uri), înscriind golul egalizator al acelei finale şi fiind desemnat omul meciului.

Bonucci a format mult timp un cuplu legendar cu Giorgio Chiellini.

El a jucat ultima oară pentru Fenerbahce, club de unde şi-a anunțat, în primăvară, finalul carierei competiționale.