Canotaj: Echipajul masculin de opt plus unu al României, clasat pe locul 5 la Jocurile Olimpice 2024

Echipajul 8+1 masculin
Echipajul 8+1 masculinProfimedia
Echipajul masculin de opt plus unu al României s-a clasat pe locul 5, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris.

În ultima finală a canotajului românesc la Vaires-sur-Marne, România (Mihăiță Țigănescu, Laurențiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu) a fost cronometrată cu timpul de 5 min 30 sec 15/100.

Victoria a revenit Marii Britanii (Sholto Carnegie, Rory Gibbs, Morgan Bolding, Jacob Dawson, Charles Elwes, Tom Digby, James Rudkin, Tom Ford, Harry Brightmore), medaliată cu bronz la Tokyo, în 5 min 22 sec 88/100.

Argintul a fost adjudecat de Olanda (Ralf Rienks, Olav Molenaar, Sander De Graaf, Ruben Knab, Gert-Jan van Doorn, Jacob van de Kerkhof, Jan van de Bij, Mick Makker, Dieuwke Fetter), în 5 min 23 sec 92/100.

Medaliile de bronz au revenit echipajului din Statele Unite (Henry Hollingsworth, Nick Rusher, Christian Tabash, Clark Dean, Chris Carlson, Peter Chatain, Evan Olson, Pieter Quinton, Rielly Milne), în 5 min 25 sec 28/100.

Rezultate Finala canotaj 8+1 masculin
Rezultate Finala canotaj 8+1 masculinFlashscore

Noua Zeelandă, campioana de la Tokyo, din 2021, nu s-a calificat în finală, în timp ce Germania, medaliat cu argint în Japonia, a încheiat pe patru la JO 2024 (5:29.80).

Singura medalie olimpică a României în această probă masculină a fost obținută în 1992, la JO de la Barcelona.

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin - categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin. Sâmbătă vor avea loc finalele la opt plus unu feminin şi opt plus unu masculin.

Canotajul românesc a încheiat cu cinci medalii la JO 2024, două de aur şi trei de argint.

România are la un bilanț de şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obținut de Ancuța Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, de Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin şi de Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, în timp ce bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.