Carlos Alcaraz îşi va apăra titlul la Queen's. Spaniolul debutează la miezul nopții la Rio

Carlos Alcaraz îşi va apăra titlul la Queen's
Carlos Alcaraz îşi va apăra titlul la Queen'sProfimedia
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial, va disputa anul acesta turneul pe iarbă de la Queen's, competiție la care şi-a adjudecat titlul în sezonul trecut.

Titlul câştigat la Queen's în 2023 a fost primul pentru Alcaraz pe iarbă din cariera sportivă, înainte de a cuceri trofeul la Wimbledon în fața sârbului Novak Djokovic.

Anul trecut a fost prima sa participare la turneul londonez, după ce în 2022 a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări la un cot.

Turneul de la Queen's se va disputa în perioada 17-23 iunie, la Londra, fiind din categoria ATP 500.

La ediția de anul trecut, Alcaraz l-a învins în finală pe australianul Alex de Minaur cu 6-4, 6-4.

Alcaraz a avut un început neconvingător de sezon, cu două turnee disputate, Openul Australiei, la care a fost eliminat în sferturile de finală, şi recentul turneu ATP 250 de la Buenos Aires, la care a ajuns până în semifinale.

Jucătorul iberic, în vârstă de 20 de ani, urmează să debuteze marți seară la turneul de la Rio de Janeiro, împotriva brazilianului Thiago Monteiro, ocupantul locului 117 în clasamentul ATP.