Câștigători și pierzători: Cele mai importante momente din weekend din fotbalul internațional

Joshua Zirkzee sărbătorește golul marcat pentru pentru Man Utd
Joshua Zirkzee sărbătorește golul marcat pentru pentru Man UtdAFP
Fotbalul a revenit în marile ligi din Europa în weekend, cu o mulțime de suișuri și coborâșuri în primele meciuri ale noului sezon.

Într-o nouă rubrică săptămânală, Flashscore a decis să se uite la cei mai mari câștigători și pierzători ai meciurilor din weekend - de la cele mai spectaculoase reveniri la greșeli uriașe, aici sunt câteva dintre cele mai importante puncte de discuție din ultimele câteva zile.

Câștigător - Joshua Zirkzee

Ce mod mai bun de a începe noua noastră rubrică decât cu un debut câștigător pentru unul dintre cele mai mari cluburi din lume?

Atacantul lui Manchester United, Joshua Zirkzee, s-a alăturat clubului de la Bologna în vară, ca parte a unui plan de recrutare axat pe tineri pentru ”Diavolii roșii”.

Jucătorul în vârstă de 23 de ani nu a fost titular în meciul cu Fulham, dar, după ce a intrat pe teren, a profitat de ocazie pe final de meci.

Zirkzee a pătruns în suprafața de pedeapsă în minutul 87 și a reușit să ajungă la centrarea lui Alejandro Garnacho, trimițând mingea în plasă pentru a aduce pe Old Trafford o victorie târzie la început de sezon.

Flashscore a aruncat o privire la transferul lui Zrikzee în rubrica FlashFocus Player, pe care o puteți citi aici.

Învins - Antonio Conte

Antonio Conte a sosit la Napoli în iunie 2024 cu sarcina de a propulsa echipa italiană înapoi spre vârful Serie A după o prestație teribilă în sezonul trecut, în care a încercat să-și apere titlul.

Mandatul său nu ar fi putut avea un început mai prost, echipa sa fiind învinsă cu 3-0 de Verona și pierzând meciul de deschidere pentru prima dată în ultimii nouă ani.

Absența vedetei Victor Osimhen a fost evidentă, echipa lui Conte nereușind să transforme niciuna dintre cele cinci ocazii de a înscrie, suferind o înfrângere șocantă, care a dus-o pe ultimul loc în clasament.

Învingător - AC Milan

La prima vedere, un rezultat de egalitate între AC Milan și Torino (2-2) nu este un rezultat "câștigător".

Cu toate acestea, lucrurile se schimbă atunci când ești condus cu 2-0 și te îndrepți spre prelungiri.

Milan s-a aflat exact în această situație, înainte ca Alvaro Morata să înscrie în minutul 89 un gol de debut care le-a dat gazdelor speranțe.

Aceasta părea să fie doar o consolare, înainte ca Noah Okafor să puncteze în minutul 95 și să completeze o revenire dramatică pentru echipa sa.

Învins - Bento

Bento a fost titular în meciul din Supercupa Arabiei Saudite al lui Al Nassr împotriva lui Al Hilal.

Brazilianul s-a bucurat de o primă repriză solidă, echipa sa intrând la pauză în avantaj cu 1-0.

Cu toate acestea, în decurs de puțin peste 15 minute, Bento a primit patru goluri, spre furia vedetei Cristiano Ronaldo.

Al patrulea gol a fost unul de uitat, după ce prima atingere a portarului le-a pus mingea pe tavă adversarilor.

Învingător - Levante Bosze

Ce făceai la 15 ani?

Ei bine, Levante Bosze își făcea debutul profesionist în campionatul slovac.

În vârstă de 15 ani și 181 de zile, a devenit cel mai tânăr fotbalist care a jucat vreodată în această divizie și a oferit și un assist în victoria cu 3-0 a echipei sale - țineți minte numele!

Învins - Barnabas Lacik

Barnabas Lacik a fost introdus pe teren în minutul 86 al meciului dintre Vyskov și Opava, din a doua ligă cehă.

În minutul 87, el a ieșit de pe teren după ce a primit două cartonașe galbene, ceea ce trebuie să fie un nou record.

Aceasta este o mențiune care nu are nevoie de alte explicații pentru ultimul nostru "învins" al weekendului - chiar dacă nu urmăriți divizia a doua cehă.

Cameo-ul de un minut al lui Lacik
Cameo-ul de un minut al lui LacikFlashscore

A fost un weekend plin de cartonașe roșii în general, cu Ferland Mendy, de la Real Madrid, eliminat pentru un atac teribil la finalul meciului cu Mallorca (1-1).

Ceea ce a atras însă atenția a fost o eliminare în Peru, unde Sebastian Munoz a văzut roșu pentru că a urinat la marginea terenului înainte de a executa un corner.