Câștigători și pierzători: Războinicul s-a întors, Lobotka și trezirea dureroasă a lui Leverkusen

Antrenorul Fabregas l-a lăudat și el pe Lobotka
Antrenorul Fabregas l-a lăudat și el pe LobotkaFranco Romano / Shutterstock Editorial / Profimedia
Fanii fotbalului s-au îndreptat din nou spre meciurile de campionat în acest weekend și au fost multe de urmărit. Ca de obicei, Flashscore pune în lumină câștigătorii și învinșii din ultimele zile. Cine au fost aceștia de această dată?

Câștigător - Sergio Rico

Deși rubrica noastră se concentrează în principal pe evenimentele din weekend, povestea portarului spaniol merită atenția tuturor. În mai 2023, Sergio Rico, pe atunci jucător al echipei PSG, a fost implicat într-un grav accident după ce a căzut de pe cal. În urma impactului, a suferit o lovitură puternică la cap, iar medicii l-au ținut în comă indusă timp de 19 zile. După ce s-a trezit, a fost necesar să i se administreze din nou sedative, prelungind perioada petrecută în comă la 26 de zile. În total, a fost spitalizat timp de 86 de zile.

„Primele mele gânduri după ce m-am trezit au fost despre fotbal. Îmi aminteam totul: soția, familia, prietenii. Am petrecut aproape trei luni în spital, aveam un tub introdus în mână... Mă temeam că nu voi mai putea juca fotbal vreodată și l-am întrebat imediat pe doctor despre asta,” a rememorat Rico.

După o lungă perioadă de recuperare, Sergio Rico a revenit la antrenamente complete în aprilie 2024. La sfârșitul lunii septembrie, el a semnat un contract cu echipa din Qatar, Al-Gharafa, și a jucat marți în meciul din Liga Campionilor Asiei împotriva echipei Al Ain. Echipa sa a câștigat cu scorul de 4-2.

Anterior, în primăvara anului 2022, Rico a fost împrumutat la Mallorca, iar pe 7 mai 2022 a avut ultima sa apariție într-un meci oficial, înainte de accidentul grav. După o pauză de 878 de zile, a revenit pe teren. „M-am întors în fotbal și am început din nou să câștig. Mulțumesc tuturor fanilor pentru sprijinul acordat, aceasta este prima victorie dintr-un lung șir,” a promis luptătorul fotbalistic.

Învinși - Bayer Leverkusen

Remiza poate părea uneori echivalentă cu o înfrângere, mai ales atunci când pierzi puncte în fața unei echipe nou-promovate, în calitate de campion al ligii. Acest lucru l-a experimentat Bayer Leverkusen în meciul său împotriva echipei Kiel. Favoriții au început meciul promițător, conducând cu 2-0 în minutul opt, grație celor două pase decisive ale lui Palacios și reușitelor lui Bonifacio și Hofmann. Totuși, echipa oaspete a redus din diferență prin golul lui Geschwill, marcat în ultimele momente ale primei reprize, iar în minutul 70, Arp a transformat un penalty, aducând egalarea.

Astfel, meciul cu numărul 100 pe banca tehnică a lui Xabi Alonso s-a soldat cu doar un punct. Statistica îngrijorătoare a bântuit echipa campioană înainte de meci – în sezonul precedent, Bayer a pierdut doar 12 puncte în cele 34 de etape, iar după doar cinci meciuri din acest sezon, deja a pierdut aproape jumătate față de statistica de anul trecut. Acum, cu 11 puncte acumulate, Leverkusen se află în fața celui mai slab start al unui campion din sezonul 2012/13.

Rezultatele actuale ale echipei Leverkusen
Rezultatele actuale ale echipei LeverkusenFlashscore

Câștigător  - Stanislav Lobotka

Jucătorul naționalei slovace a avut un început greu în perioada sa la Napoli. Sub conducerea antrenorului Gennaro Gattuso, el nu a reușit să se impună, ajutându-l doar venirea lui Luciano Spalletti, care l-a făcut titular, iar împreună s-au bucurat de titlul de campioni. Lobotka nu și-a pierdut locul nici în timpul perioadei mai turbulente, când pe banca tehnică s-au succedat Rudi Garcia, Walter Mazzarri și Francesco Calzona.

Prezentarea sa și calitățile la mijlocul terenului îl fac un jucător extrem de valoros, lucru pe care îl conștientizează și noul antrenor al Partenopei, Antonio Conte. Acesta, după venirea sa la SSC, a impus un embargo asupra transferului său și l-a declarat neprețuit. Știa foarte bine de ce.

Deși după triumful pe terenul celor de la Como (3:1) s-a vorbit despre golul expresiv al lui Scott McTominay și despre o altă reușită a lui Romelu Lukaku, antrenorul oaspeților, Cesc Fabregas, a avut cuvinte de laudă pentru jucătorul din Trenčín: "Vă rog, dați-mi-l pe Lobotka! Mamma mia, un jucător fantastic. Aș putea juca cu 11 ca el. El face diferența, este de clasă mondială."

"Azi a fost uimitor," a completat Antonio Conte. Înainte de sezon, s-a speculat despre interesul Barcelonei pentru Lobotka, iar mijlocașul tenace și-a arătat calitățile și la campionatul european din Germania. Dacă va continua în acest ritm, s-ar putea ca nici embargo-ul de transferuri impus de Conte să nu conteze...

Învins - Illan Meslier

A fi portar este uneori o sarcină foarte ingrata. De acest lucru s-a convins francezul Illan Meslier, care printr-o gafă a contribuit la faptul că echipa sa, Leeds, nu a obținut toate punctele de pe terenul celor de la Sunderland în etapa a 9-a din Championship-ul englez. Gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Rigg, iar în prima repriză Piroe a egalat, însă după pauză a generat euforie în tabăra oaspeților golul lui Junior Firpa din Republica Dominicană.

În minutul 97 al meciului, totuși, o tentativă aparent inofensivă a lui Alan Browne a trecut pe lângă portarul neputincios și a ajuns în plasă. Această eroare inexplicabilă îl poate frustra pe Meslier, cu atât mai mult cu cât, în cazul unei victorii, echipa sa s-ar fi apropiat de liderul ligii secunde. Acum are un deficit de trei puncte și se află pe locul 5 în clasament.

Meslier a jucat în academiile celor de la Lorient în Franța , sub conducerea antrenorului de la Sunderland, Regis Le Bris, care a discutat cu fostul său elev după meci. "Sunt dezamăgit, pentru că îmi place acest băiat și oricine poate face o greșeală. Pentru un portar, consecințele sunt foarte importante. Astăzi s-a întâmplat acest lucru, iar noi suntem mulțumiți de rezultatul final", a declarat antrenorul.

Câștigător - Robert Lewandovski

Pe parcursul weekendului, am văzut multe goluri în cele mai importante ligi europene. Mateo Retegui a strălucit în echipa Atalantei, iar sâmbătă seara, Marcus Thuram de la Inter a avut o performanță similară. Totuși, cel mai mult ne-a impresionat un moment extraordinar al atacantului Robert Lewandowski, care a marcat între minutele 7 și 32 în meciul dintre Barcelona și Alavés. Acesta a fost al patrulea cel mai rapid hattrick din istoria La Liga, după ce doar Eto’o (24 de minute), Tejada (28 de minute) și Messi (30 de minute) au reușit să înscrie trei goluri mai rapid.

Acesta a fost al patrulea hattrick al său în culorile Blaugranas, iar Lewandowski conduce acum clasamentul marcatorilor din La Liga, având deja zece goluri. În cadrul celor mai importante cinci ligi, doar Erling Haaland a atins o astfel de cifră. Dacă ne uităm la toate competițiile, în sezonul 2024/25, experimentatul atacant se află în fruntea clasamentului cu un total de douăsprezece reușite. Bilanțul său general este de 12 goluri și 2 pase decisive. Uneori, vârsta este cu adevărat doar un număr.

Învinși - Athletic Bilbao și AC Milan

A nu profita de avantajul unui penalty în meci este cu siguranță dezamăgitor. Totuși, nu este nimic neobișnuit în acest sens. Cu toate acestea, să ratezi două penalty-uri într-un singur meci nu vedem etapă de etapă. Acest lucru îl știe foarte bine Athletic Bilbao, care a plecat duminică de la Girona fără niciun punct.

În minutul 28, Alejandro Berenguer a avut ocazia de a-și trimite echipa în avantaj, dar a ratat penalty-ul. După golurile lui Asprilla și Sancet, în repriza a doua s-a jucat cu scorul de 1-1, iar după o oră de joc, o altă șansă le-a fost oferită oaspeților de Ander Herrera, care ar fi putut să-i aducă în avantaj.

Victoria pentru Girona a venit în prelungiri, când Stuani a înscris. Bilbao a ratat două penalty-uri într-un singur meci din La Liga pentru prima dată în secolul XXI. Ultima dată când s-a întâmplat acest lucru în prima ligă a fost cu Real Madrid, în meciul împotriva Osasunei, cu doi ani în urmă.

AC Milan a trăit ceva similar, lăsându-l să strălucească pe David de Gea în meciul de pe terenul Fiorentinei. Mai întâi, Moise Kean a ratat, iar înainte de pauză, Theo Hernández de la Rossoneri a ratat și el. După pauză, Tammy Abraham a replicat în același mod. Ultima dată când am văzut două penalty-uri ratate de o echipă a fost în mai 2016, când portarul Federico Marchetti a strălucit în meciul dintre Carpi și Lazio.