CFR Cluj - Hermannstadt 0-1: Sibienii dau lovitura în ultimul minut

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1: Sibienii dau lovitura în ultimul minutFlashscore
CFR a ratat șansa de a termina anul pe primul loc în Superliga, după ce a pierdut în minutele de prelungire pe teren propriu în fața celor de la Hermannstadt.

CFR Cluj s-a încurcat pe teren propriu cu FC Hermannstadt în etapa cu numărul 21, ultima din acest an pentru ambele formații.

Elevii lui Dan Petrescu au făcut o partidă modestă. În prima repriză, Bîrligea și Camora au ratat cele mai mari șanse pentru CFR.

Camora a reprezentat cel mai mare pericol pentru sibieni în prima parte a jocului. Fundașul portughez cu cetățenie română a trimis un șut pe poartă spre finalul reprizei, însă portarul Letica a fost pe fază și a reținut balonul cu ceva emoții.

De partea cealaltă, Balaure nu a putut trimite precis cu capul o centrare bună venită în careu de la Opruț.

La pauză, CFR și Hermannstadt era la egalitate, scor 0-0.

A doua repriză a fost una și mai săracă în faze de poartă.

În minutele de prelungire, Kolinger a văzut al doilea galben și și-a lăsat echipa să termine partida în 10 oameni. După cum arătau lucrurile pe teren, CFR părea că se mulțumește cu remiza albă.

Surpriza avea să vină însă chiar în ultimul minut de prelungire, la un corner al sibienilor. Centrarea lui Petrescu l-a găsit pe Bejan la prima bară, fundașul trimițând o lovitură de cap care l-a învins pe portarul Scuffet.

Statistici CFR Cluj - FC Hermannstadt

CFR termină anul pe locul 2 în Superliga

În urma eșecului de pe teren propriu, CFR termină pe locul doi, deși o victorie i-ar fi dus pe elevii lui Dan Petrescu peste Farul lui Gheorghe Hagi.

FC Hermannstadt termină pe locul 6 și înregistrează cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, după ce în etapa trecută sibienii au învins la scor Farul (4-0).

Farul rămâne lider în Superliga la final de 2022
Farul rămâne lider în Superliga la final de 2022Flashscore

Rezumat video CFR Cluj - FC Hermannstadt 0-1

Echipele de start:

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Meciul are însă o miză mare pentru ambele echipe. Sibienii își doresc toate cele trei puncte pentru a încheia anul pe loc de play-off. Clujenii vin însă după o serie de 9 jocuri fără înfrângere (7 victorii, 2 înfrângeri).

Ultimul meci dintre cele două echipe a avut loc la finalu lunii noiembrie. CFR Cluj s-a impus în deplasare cu 3-2, la capătul unui meci echilibrat în care au condus cu 2-0 și apoi au fost egalați.

Aceasta va fi a 39-a partidă din acest an pentru CFR Cluj, iar Dan Petrescu a tras concluzia la finalul unui an încărcat.

"A fost unul dintre cei mai buni ani din cariera mea de antrenor. Băieții au făcut exact ceea ce trebuie, mai ales în ultimele meciuri. Dacă reușim să câștigăm și să terminăm anul pe primul loc ar fi cireașa de pe tort," a transmis Dan Petrescu.