CFR - Lazio, ultimele noutăți și echipele probabile

Duel crâncen între Deac și Hysaj pentru calificarea în optimile Conference LeagueProfimedia
CFR și Lazio își joacă astăzi calificarea în optimile de finală ale Conference League. Partida pleacă de la 1-0 pentru italieni, scor înregistrat în tur, ca urmare a golului marcat de Immobile în prelungirile primei reprize.

Lazio pleacă favorită în această seară, aspect rescunoscut și de clujeni. Dan Petrescu a precizat înaintea meciului de azi că italienii au 90% șanse de calificare, dar echipa sa va da totul pe teren.

În ceea ce privește formula de joc, echipa din Gruia nu-i va putea utiliza pe Yuri și Boateng, ambii suspendați pentru cumul de cartonașe galbene.

Variantele pentru înlocuirea lui Yuri, în centrul apărării, sunt Kolinger și Bogdan Țîru, fotbalistul adus în această iarnă de la echipa polonă Jagiellonia, dar care nu a bifat până acum decât șase minute în victoria cu Farul de la începutul acestui an. Cel mai probabil, Petrescu va merge pe mâna primului, mai ales că croatul a și fost folosit în partida precedentă de la Pitești.

În linia de mijloc, Cvek are cele mai mari șanse să-l înlocuiască pe Boateng, dar l-am putea trece la capitolul surprize și pe Bordeaianu.

Deac a marcat cu FC Argeș și are mari șanse să fie prezent pe teren și cu Lazio, cel puțin o repriză, în timp ce Krasniqi e fotbalistul care a impresionat cel mai mult în acest an și nu are cum să lipsească din primul 11.

În centrul atacului, Malele, Janga, Bârligea și Yeboah ar urma să se bată pentru cele două locuri.

Semne de întrebare sunt și în legătură cu sistemul de joc cu care va aborda Petrescu partida. CFR joacă în campionat 4-3-3, dar în meciul tur cu Lazio antrenorul clujenilor a folosi un sistem cu două vârfuri. Având în vedere lipsa lui Boateng, cel mai probabil antrenorul clujean va păstra doi închizători și va încerca din nou cu doi atacanți de careu, mai ales că echipa din Gruia are nevoie să marcheze pentru a se califica.

Caseta tehnică a meciului tur
Caseta tehnică a meciului turFlashshare

Savic, marea necunoscută

În ceea ce o privește pe Lazio, Maurizzio Sarri nu va putea conta pe fundașul central Patric, eliminat în partida tur, și pe extrema Pedro, operat la nas. Cele mai mari încertitudi planează, însă, asupra vedetei sârbe Milinkovic-Savic, care nu a fost folosit în partida de campionat contra Salernitanei din cauza unor probleme gastrointestinale, iar presa italiană îl dă ca absent sigur. Nici atacantul Zaccagni nu a participat la şedinţa de pregătire de miercuri, tot din cauza unui virus gastrointestinal.

Patric ar urma să fie înlocuit în centrul liniei defensive de Gila, iar în locul lui Zaccagni cel mai probabil va apărea Romero. La mijloc, absența lui Savic va fi una foarte importantă, jucătorul cotat la 60 de milioane de euro putând fi înlocuit cu Basic sau Vecino. O altă necunoscută va fi cea a închizătorului, Sarri având de ales aici între Cataldi și tânărul M. Antonio. Spre deosebire de meciul tur, Luis Alberto va fi prezent pe teren, ceea ce ar putea constitui unul din marile pericole pentru poarta lui Scuffet.

Partida se va juca cu casa închisă, cele peste 20.000 de bilete puse în vânzare epuizându-se cu patru zile înaintea partidei. De asemenea, în tribune vor fi și circa 400 de fani laziali veniți de la Roma.

Ultima echipă din România prezentă în optimile unei competiții europene a fost Steaua, care a trecut la penalty-uri de Ajax Amsterdam acum zece ani.

Echipe probabile:

CFR: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, A. Burcă, Camora - C. Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi - Bârligea, Janga. Antrenor: Dan Petrescu

Lazio: Maximiano - Marusic, Gila, Casale, Hysaj - Basic, Cataldi, Luis Alberto - Romero, Immobile, Felipe Anderson. Antrenor: Maurizio Sarri.