Chelsea pune capăt unei serii de trei meciuri fără victorie în PL/Isak salveză NewcastleAFP
Chelsea a pus capăt unei serii de trei meciuri fără victorie în Premier League (PL), depășind pe Crystal Palace grație loviturii de cap din repriza a doua a lui Kai Havertz, în timp ce Newcastle reușește să învingă Fulham, cu scorul de 1-0.

Chelsea - Crystal Palace 1-0

Graham Potter a efectuat din nou câteva modificări în formația lui Chelsea. "Blues" a trebuit să supraviețuiască câtorva momente periculoase, în timp ce Palace a încercat să deschidă scorul.

La finalul primei reprize, Thiago Silva și Lewis Hall au fost foarte aproape de a înscrie, dar meciul s-a terminat 0-0 la pauză.

"Blues" l-a introdus pe Pierre-Emerick Aubameyang în încercarea de a da viață meciului, iar în cinci minute de la introducerea sa, Chelsea a reușit să înscrie.

Havertz a reușit să înscrie în minutul 64. Tot el a avut apoi șansa de a dubla avantajul cu 10 minute înainte de final, însă lovitura sa de cap nu a nimerit ținta. Ocaziile din repriza a doua au fost foarte puține până în ultimele minute pentru Crystal Palace.

În cele din urmă, Chelsea a rezistat și a ajuns la egalitate de puncte cu Liverpool, adversarul din weekendul următor, deși are acum un meci în plus.

Omul meciului: Conor Gallagher (Chelsea)

Statistică Chelsea - Crystal Palace
Statistică Chelsea - Crystal PalaceOpta by Stats Perform

Newcastle - Fulham 1-0

Alexander Isak a fost eroul lui Newcastle United, care a obținut o victorie în ultimul moment cu 1-0 în fața lui Fulham.

Se părea că echipa lui Eddie Howe, care a primit un fault atunci când lui Aleksandar Mitrović i s-a anulat un gol marcat din penalty, trebuia să se mulțumească cu un punct în ciuda unei prestații solide, până când Isak a deschis scorul în minutul 89.

Coțofenele aproape că au avut parte de un start perfect, doar o intervenție senzațională a lui Issa Diop împiedicându-l pe Sean Longstaff să înscrie în minutul 5.

Fulham s-a apărat bine în careul de 16 metri, ceea ce nu a fost o surpriză după trei meciuri fără gol primit în precedentele cinci deplasări.

Newcastle a început în cele din urmă să iasă la atac, iar Leno l-a blocat de două ori pe Wilson înainte de pauză.

A doua repriză a fost mult mai echilibrată, Wilson și João Palhinha au irosit ocazii, înainte ca Fabian Schär să lovească bara dintr-o lovitură liberă.

Oaspeții au avut apoi un gol anulat într-un mod amuzant. Mai întâi VAR-ul a intervenit pentru a acorda un penalty după un fault al lui Kieran Trippier asupra lui Bobby Decordova-Reid, golul marcat de Mitrović fiind anulată pentru că acesta a alunecat în alergare și a atins, din greșeală, mingea de două ori.

Acest lucru a schimbat balanța jocului, iar Fulham a răsuflat ușurată când Allan Saint-Maximin a tras pe lângă poartă, din marginea careului. Apoi, cu doar câteva secunde înainte de final, Isak, la prima sa apariție în Premier League din septembrie din cauza unei accidentări, a reușit să înscrie.

Rezultatul, care pune capăt unei serii de cinci victorii consecutive a lui Fulham în toate competițiile, înseamnă că Newcastle revine pe locul trei, la un singur punct în spatele celei de-a doua clasate, Manchester City.

Omul meciului: Issa Diop (Fulham)