Jasper Philipsen a câștigat în sprint etapa a 16-a din Turul Franței, Tadej Pogacar rămâne lider

Philipsen își sărbătorește victoria din etapa a 16-a după ce a trecut linia de sosireAFP
Jasper Philipsen (26 de ani) a sprintat spre victorie, echipa sa Alpecin-Deceuninck cronometrându-și perfect avansul în etapa a 16-a a Turului Franței de marți, un traseu plat de 189 km de la Gruissan la Nimes.

Philipsen s-a impus pentru a treia oară în acest an în Tur, după victoriile din etapele 10 și 13, în timp ce deținătorul tricoului verde, Biniam Girmay, care a câștigat și el trei etape, a căzut în ultimii 2 km.

Slovenul Tadej Pogacar și-a păstrat tricoul galben cu un avans de trei minute și nouă secunde față de Jonas Vingegaard în clasamentul general, în timp ce Remco Evenepoel rămâne la peste cinci minute în urmă.

Alpecin-Deceuninck a controlat sprintul în timp ce cicliștii s-au mutat în față pentru a pregăti victoria lui Philipsen și a funcționat la perfecție, lead-out-ul de manual al lui Mathieu Van der Poel permițându-i coechipierului său belgian să câștige confortabil.

"Sunt foarte fericit după un asemenea efort de echipă. Întotdeauna este frumos când poți câștiga împreună și asta am făcut astăzi, cu siguranță", a declarat Philipsen.

"Nu am văzut accidentul (în care a fost implicat Girmay). Încercam să ne poziționăm și să ne concentrăm pe propria noastră ieșire în frunte. Sper că toată lumea este bine.

Mă simțeam bine, am avut o zi de odihnă bună (luni), forma mea s-a îmbunătățit în timpul Turului. Așa că am fost încrezător că, dacă ne putem alinia bine astăzi, putem obține victoria. Este un nivel dificil, așa că trei victorii este bine. Putem fi mândri".

Philipsen a trecut linia de sosire în fața lui Phil Bauhaus, Alex Kristoff și Sam Bennett.

În cele din urmă, Girmay s-a urcat din nou pe bicicletă, în timp ce coechipierii săi l-au ajutat să treacă linia de sosire. Eritreeanul și-a văzut însă avansul în clasamentul sprintului redus la 32 de puncte.

Deși nu mai există etape plate în Tur, tricoul verde este încă în joc, cu sprinturi intermediare în următoarele cinci etape.

"Totul este posibil. El (Girmay) urcă foarte bine", a adăugat Philipsen.

"Sper că este bine după căzătură, pentru că nu merită să piardă așa. Voi încerca tot ce pot pentru că urmează etape dificile."

Britanicul Mark Cavendish, care a câștigat un record de 35 de etape în Tur în cariera sa, a terminat pe locul 17 în posibil ultima sa etapă de sprint.

Etapa a 17-a de miercuri este o cursă de 178 km de la Saint-Paul-Trois-Chateaux la Superdevoluy.