Mark Cavendish, decis să se retragă după recordul stabilit în Turul Franței

Cavendish semnează autografe pentru fani
Cavendish semnează autografe pentru faniReuters
Ciclistul britanic Mark Cavendish (39 de ani) se va retrage probabil după ultima etapă a Turului Franței, de ieri, după ce și-a îndeplinit în sfârșit ambiția din acest an de a doborî recordul all-time pentru cele mai multe victorii de etapă în Tur.

La 39 de ani, Cavendish a fost al doilea ciclist care a luat startul în contratimpul individual de la Monaco la Nisa, care încheie Turul din acest an, și a părut emoționat când a salutat mulțimea la apropierea de linia de sosire.

"A fost vorba doar de a mă bucura. Nu am simțit nicio presiune astăzi, ceea ce este ciudat pentru o etapă finală a Turului. Știam că familia mea mă așteaptă la sosire și am vrut doar să absorb totul", a spus Cavendish.

"Cred că ieri am scăpat de toate emoțiile și cred că m-am putut bucura de ziua de azi".

Întrebat dacă aceasta a fost cu adevărat ultima sa cursă, Cavendish a făcut o pauză și a spus: "Probabil că da".

El și-a anunțat retragerea în luna mai a anului trecut, dar a fost convins de echipa sa Astana-Qazaqstan să-și amâne decizia în octombrie, pentru a face o ultimă încercare de a cuceri recordul de victorii de etapă în Turul Franței.

Manx Missile se afla la egalitate cu Eddy Merckx, cu 34 de victorii de etapă, din 2021, iar după ce s-a accidentat în cursa de anul trecut, nu așa a vrut să se retragă.

Cavendish, care a câștigat prima sa etapă în Turul Franței în 2008, și-a îndeplinit visul când a sprintat spre succes în etapa a cincea din acest an, cea de-a 165-a victorie din carieră, inclusiv titlul mondial pe șosea în 2011.

Sportivul originar din Insula Man a câștigat, de asemenea, o medalie de argint individuală pe pistă la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016 și a cucerit trei titluri mondiale în carieră pe pistă la disciplina Madison.

"Am fost foarte, foarte norocos să am cariera pe care am avut-o, să lucrez cu oamenii cu care am lucrat, să întâlnesc oamenii pe care i-am întâlnit și să fiu capabil să trăiesc un vis", a spus Cavendish.

"Desigur, mă voi întoarce la Turul Franței, chiar și ca spectator. Aceasta a fost viața mea profesională timp de 18 ani, 16 ani, nici măcar nu știu.

"Și face parte din viața mea mai largă și din visele mele de mult mai mult timp decât atât, de 30 de ani acum. Sunt sigur că a fost întotdeauna acolo."