”Mustăciosul” belgian Victor Campenaerts a câştigat etapa a 18-a Turului Franței

Victor Campenaerts
Victor CampenaertsProfimedia/ IMAGO
Ciclistul belgian Victor Campenaerts (Lotto-Dstny) a câştigat etapa a 18-a Turului Franței, desfăşurată joi pe distanța de 179,5 km între Gap şi Barcelonnette, informează AFP şi EFE.

Victor Campenaerts s-a desprins dintr-un grup de 36 de ciclişti cu aproximativ treizeci de kilometri înainte de sosire, în compania surprinzătorului Matteo Vercher (TotalEnergies), campion al Franței la amatori în 2022, şi a foarte experimentatului polonez Michal Kwiatkowski (Ineos), campion mondial în 2014, pe care i-a învins apoi, în această ordine, la sprint. Primii trei clasați au fost cronometrați în 4 h 10 min 20 sec.

Mustăciosul belgian, în vârstă de 32 de ani, a izbucnit în lacrimi după ce a obținut prima sa victorie în Turul Franței, cea mai frumoasă din cariera sa de până acum. El mai câştigase până acum mai multe etape în Turul Italiei şi câteva contratimpuri.

La general se menține lider slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), urmat de danezul Jonas Vingegaard (Team Visma - Lease a Bike), la 3:11, belgianul Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step), la 5:09 etc.

Vineri va avea loc etapa a 19-a, Embrun - Isola 2000, lungă de 144,6 km. Turul Franței se încheie duminică.