Rodriguez și Bernal conduc echipa INEOS în Turul Franței

Rodriguez va participa la Turul Franței
Rodriguez va participa la Turul FranțeiProfimedia
Carlos Rodriguez (23 de ani) și Egan Bernal (27 de ani) vor fi vârful de lance al echipei INEOS Grenadiers în Turul Franței 2024, a anunțat luni echipa cu sediul în Marea Britanie.

În grupul de opt persoane se regăsesc doi foști câștigători ai cursei - Bernal și Geraint Thomas.

Spaniolul Rodriguez a terminat pe locul cinci în Turul Franței anul trecut și a câștigat Turul Romandiei în aprilie.

Vedeta columbiană Bernal, care a cucerit tricoul galben în 2019, a suferit o accidentare gravă după ce s-a lovit de un autobuz în timpul unui antrenament trei ani mai târziu și încă nu și-a regăsit forma de top.

El a terminat al șaptelea la Paris-Nisa în acest an, al treilea la Volta a Catalunya și al patrulea la Tour de Suisse.

Thomas, câștigătorul Turului Franței din 2018, se aliniază alături de colegii britanici Tom Pidcock și Ben Turner.

La cei 38 de ani ai săi, Thomas a terminat pe locul trei în Giro d'Italia din acest an.

Spaniolul Jonathan Castroviejo, belgianul Laurens De Plus și polonezul Michal Kwiatkowski completează echipa.

Directorul de performanță Scott Drawer a declarat: "După un sezon puternic și consecvent, Carlos va conduce INEOS Grenadiers în Franța.

"Carlos a continuat să ne impresioneze atât prin cursele sale, cât și prin profesionalismul și atitudinea sa pe bicicletă și în afara ei.

"Chiar lângă el va fi forța și experiența în Tour a lui Egan, cu Tom și Geraint care îi vor oferi sprijin, dar care vor căuta, de asemenea, să concureze agresiv, să perturbe și să ducă cursa."

Turul Franței începe pe 29 iunie în orașul italian Florența și se încheie pe 21 iulie la Paris.