CM de înot în bazin scurt: Australia și Italia doboară recordurile mondiale

CM de înot în bazin scurt: Australia și Italia doboară recordurile mondialeAFP
Emma McKeon a condus Australia spre un nou record mondial la proba feminină de 4x100 m liber, marți, în prima zi a Campionatelor Mondiale de natație în bazin scurt de la Melbourne, în timp ce Italia a doborât recordul la masculin.

Australiencele - Mollie O'Callaghan, Madi Wilson, Meg Harris și McKeon - au terminat cu timpul 3:25.43. Astlfe, vechiul record stabilit (3:26.53) de Olanda în 2014 a devenit istorie.

Americancele au fost la conducere în primii 300 de metri, dar regina bazinului, McKeon - care a câștigat șapte medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo anul trecut, o performanță pe care nicio altă înotătoare nu a reușit să o realizeze - a învins-o pe Erika Brown. Canada a luat bronzul.

"Este atât de special să câștigi în fața publicului de acasă", a spus McKeon.

La masculin, italienii au fost, de asemenea, pe val, Alessandro Miressi, Paolo Conte Bonin, Leonardo Deplano și Thoma Ceccon depășind Australia și stabilind un nou record mondial de 3:02.75.

Precedentul record a fost de 3:03.03, deținut de Statele Unite din 2018.

Lani Pallister a revendicat titlul feminin de 400m liber pentru Australia, după ce chinezoaica Li Bingjie, campioana în exercițiu și deținătoarea recordului mondial, nu a participat.

Li, care era marea favorită, dar care se pare că are febră mare, a lipsit de la calificări, la fel ca și alți câțiva înotători chinezi, printre care și Yu Yiting, o vedetă în ascensiune.

Li a spulberat recordul australianului Ariarne Titmus la campionatele naționale din octombrie, înregistrând un timp de 3:51.30.

În absența ei, Pallister a depășit-o pe neozeelandeza Erika Fairweather pentru a atinge un record personal de 3:55.04.

"Este un vis devenit realitate. Părinții mei sunt în tribune, iar câștigarea acestei prime medalii în fața publicului de acasă, din Australia, reprezintă un moment special", a declarat Pallister.

Medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Kate Douglass (2:02.12) a câștigat aurul la 200 m mixt feminin în fața colegei sale americane Alex Walsh, cu australianca Kaylee McKeown pe locul trei și cu canadianca Sydney Pickrem, campioana în exercițiu, pe locul cinci.

Sud-africanul Matthew Sates (1:50.15) a cucerit aurul la 200 m mixt masculin, reușind să-l învingă pe americanul Carson Foster. Japonezul Daiya Seto, campionul în exercițiu și principalul favorit, nu a reușit decât să se claseze pe locul cinci.

"Sincer, nu știu ce să spun. Sunt atât de mulțumit...", a declarat Sates.

Marele italian Gregorio Paltrinieri a terminat un sezon excepțional câștigând cursa de 1.500 de metri în 14:16,88.