Conte a crezut că va face un atac de cord în ultimele minute ale meciului cu Bournemouth și a fugit la vestiareAFP News
Antonio Conte a coborât pe tunelul spre vestiare imediat după golul din prelungiri marcat de Tottenham împotriva lui Bournemouth, iar explicația pe care a oferit-o antrenorul italian a fost una simplă: ”Mi-a fost frică să nu fac un atac de cord”.

Tottenham a câștigat spectaculos, aseară, meciul de pe terenul celor de la Bournemouth, cu 3-2, după ce în minutul 50 gazdele conduceau cu 2-0 prin dubla lui Moore. ”Remontada” a început în minutul 57 prin reușita lui Sessegnon, Davies a egalat în minutul 73, pentru ca lovitura decisivă să fie aplicată de Betancur în minutul 3 de prelungire.

Însă, în loc să sărbătorească cu patos golul câștigător, așa cum a făcut-o de multe ori înainte, Conte a luat-o direct spre tunel. Când a fost întrebat de ce, italianul a explicat că s-a temut că golul va fi anulat de VAR, așa cum a fost și golul marcat de Harry Kane împotriva lui Sporting de la mijlocul săptămânii, și că ar putea face un atac de cord din cauza asta.

"Am revenit abia când am știut că golul este regulamentar. M-am gândit în mintea și în inima mea că aș putea avea un atac de cord pentru că în două meciuri echipa mea înscrie și golul este anulat. Am spus că mă duc jos, rămân calm și aștept decizia arbitrului. Dar, cu siguranță, a fost minunat să văd dorința jucătorilor mei și reacția pe care au avut-o... Această reacție a fost cu adevărat pozitivă și asta îmi doresc de la jucătorii mei", a spus Conte după meci.

Tottenham se află acum pe locul trei în clasamentul Premier League, la trei puncte în spatele lui Manchester City și la două în spatele lui Arsenal, care are un meci însă un meci mai puțin.