Copa del Rey: Barcelona, probleme cu o echipă din liga a treia

Copa del Rey: Barcelona, probleme cu o echipă din liga a treiaAFP
FC Barcelona a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge cu 4-3 Intercity, o echipă modestă din Alicante care evoluează în a treia ligă a fotbalului spaniol și s-a calificat în optimile Cupei Spaniei.

Barcelona a preluat conducerea de patru ori, prin golurile uruguayanului Ronald Araujo (4), francezului Ousmane Dembelé (66), brazilianului Raphinha (77) și a lui Ansu Fati (103), dar formația gazdă a reușit să egaleze de trei ori, cu un hat-trick al lui Oriol Soldevila (59, 74 și 86).

"Ne-am îngreunat situația. Așa cum ni s-a întâmplat și în alte meciuri din acest sezon, am avut lipsuri în multe zone", a recunoscut antrenorul lui Barça, Xavi Hernandez.

"Cred că am fost buni în ceea ce privește ritmul și crearea de ocazii, dar trebuie să închidem meciurile mult mai devreme", a adăugat el.

Una dintre marile vedete ale meciului a fost Araujo, care a revenit la trei luni după accidentarea care l-a scos de la Cupa Mondială din Qatar, și a marcat cu un gol spectaculos încă din start, reluând cu capul o lovitură de colț (4).

La scurt timp și-a salvat echipa, apărând chiar pe linia porții un șut al lui Aarón, cel mai bun din echipa gazdă (18 ani), alături de golgheterul Soldevila.

Barcelona a dominat și a avut multe ocazii, dar nu a reușit să le transforme. Intercity și-a mărit avantajul până când Oriol Soldevila a egalat cu un șut din interiorul suprafeței (58).

Cu echipa locală visând să o ducă pe Barça în prelungiri, Dembelé a înscris al doilea gol, după ce a fost lăsat singur în fața portarului și l-a învins cu un șut puternic (66).

O altă centrare de pe stânga a lui Cristo Romero a fost reluată cu capul în plasă de Soldevila (74) și liderul din LaLiga părea că va avea mult de muncă, dar brazilianul Raphinha, care intrase pe teren doar de câteva minute, a venit în ajutorul Barcelonei, și a reluat în plasă o centrare joasă a lui Jordi Alba (76).

Barcelona a încercat să închidă meciu, dar Intercity a reușit să dea lovitura pe final, când Soldevila a reușit hattrick-ul și a împins meciul în prelungiri. Experiența catalanilor s-a dovedit a fi în cele din urmă decisivă și Ansu Fati a marcat în minutul 103 golul care s-a dovedit a fi decisiv pentru calificare.