Coppa Italia: În 10 oameni, Torino trece surprinzător în prelungiri de AC Milan

AC Milan, eliminată de Torino din Cupa Italiei
AC Milan, eliminată de Torino din Cupa ItalieiProfimedia
Torinezii produc o mare surpriză în cupă, după ce au reușit să se califice în faza sferturilor de finală pe San Siro, în fața lui AC Milan.

Primele 90 de minute s-au încheiat cu o remiză alba. De menționat este faptul că oaspeții au jucat în 10 oameni din minutul 70, când fundașul Djidji a văzut cel de-al doilea galben pentru proteste.

Torino a rezistat fără să primească gol pe San Siro în cele 90 de minute, astfel că meciul a continuat cu două reprize de prelungiri.

În mod surprinzător, tânărul mijlocaș francez Michel Adopo a înscris unicul gol al partidei în cea de-a doua repriză a prelungirilor, în minutul 114, fiind reușita care o trimite mai departe pe Torino în faza sferturilor de finală ale Cupei Italiei.

Mai multe statistici AC Milan - Torino

Preview

Milan - Torino a devenit deja o clasică în Cupa Italiei. Cele două echipe se întâlnesc pentru a treia oară în ultimii patru ani în a doua competiție valorică din Peninsulă. În ianuarie 2021, în ultima loc confruntare, rossonerii s-au impus la penalty-uri.

Înaintea acestei confruntări, ambele echipe vin după două remize în campionat. Milanezii au înregistrat un 2-2 dureros, cu AS Roma, deși a condus la două goluri diferență până în minutul 87, în timp ce torinezii nu au reușit decât un 1-1 pe terenul Salernitanei, cu portarul gazdelor Ochoa în postura de erou al partidei.

Stefano Pioli nu va putea conta pe Malick Thiaw, suspendat, și pe o întreagă listă de accidentați: Mike Maignan, Zlatan Ibrahimovic, Alessandro Florenzi, Fode Ballo-Toure, Ante Rebic, Rade Krunic, Divock Origi și Simon Kjaer.

Datorită absenței prelungite a lui Mike Maignan, Tătarușanu este anunțat în continuare titular de presa italiană. Nu este exclus, totuși, ca pentru meciurile din Cupă Pioli să aplice principiul rotației, mai ales că în două din amicalele acestei ierni, cu PSV și Liverpool, în poarta milanezilor a fost introdus Mirante.

De cealaltă parte, Ivan Juric, antrenorul lui Torino, nu ar avea prea multe variante în alcătuirea primului 11. Ola Aina, Pietro Pellegri, Valentino Lazaro și Emirhan Ilkhan sunt accidentați și nu au făcut deplasarea cu echipa pe San Siro, unde vor avea de înfruntat și un stadion aproape plin.

De la torinezi, Nemanja Radonjic a marcat în ultimele două meciuri din Coppa Italia și va încerca să-l egaleze pe Andrea Belotti, ultimul fotbalist care a găsit poarta adversă în trei meciuri consecutive în tricoul vișiniu.

Ultima dată când Milan a câștigat Coppa Italia a fost acum 20 de ani, într-o perioadă în care finala se juca în două manșe, în timp ce un succes al piemontezilor datează de acum fix 30 de ani.

Echipa care se va califica în sferturile de finală va întâlni câștigătoarea dintre Fiorentina și Sampdoria, iar dacă se va califica în semifinale ar putea întâlni pe Napoli sau Roma.

De menționat că rossonerii n-au mai pierdut niciun meci oficial din etapa a 12-a, cand echipa lui Pioli a fost învinsă de Torino, în deplasare, cu 2-1. Au înscris atunci Djidji (35) și Miranchuk (37), respectiv Messias (67).

Echipe probabile:

Milan (3-5-1-1): Tatarusanu; Kalulu, Gabbia, Tomori; Saelemaekers, Pobega, Tonali, Vranckx, Dest; Diaz; De Ketelaere.

Torino (3-4-2-1): Milinkovic; Djidji, Schuurs, Buongiorno; Singo, Lukic, Ricci, Vovoda; Miranchuck, Vlasic; Sanabria.