Covaliu după decizia TAS: ”România a câştigat o medalie, Federația Internațională trebuie să o acorde”

Mihai Covaliu
Mihai CovaliuProfimedia
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat, sâmbătă, că România a câştigat medalia de bronz sol în concursul de gimnastică de la Jocurile Olimpice prin Ana Bărbosu, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv, iar acum aceasta trebuie pusă în practică de Federația Internațională de Gimnastică.

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestație şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziția a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestație pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

'Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, în urma memoriilor făcute de Federația Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, a anunțat, sâmbătă, FRG pe pagina sa de Facebook.

În acestei decizii, Ana Maria Bărbosu a obținut medalia de bronz la sol, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a încheiat competiția pe locul 4.

Memoriul depus de FRG şi Sabrina Maneca Voinea a fost respins.

În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.

Covaliu, tranșant: ”Să ne dea medalia”

”România a câştigat o medalie de bronz la gimnastică, iar asta este o decizie pe care Federația Internațională de Gimnastică trebuie să o pună în practică. Iar apoi vom vedea clasamentul final întocmit de Federația Internațională, a spus liderul COSR.

”Mie îmi place să vorbesc atunci când avem un clasament final, deşi el se poate clar intui în acest moment. Da, puteam să avem chiar două medalii de bronz, sportiva din America putea să aibă şi ea la rândul ei o medalie de bronz... avem în schimb această decizie TAS. Este o soluție care care practic ne aduce pe noi în poziția în care eram de la început, adică una dintre sportivele noastre câştigă medalia de bronz”, a spus preşedintele, prezent la evenimentul de închidere a Casei României de la Paris, care a funcționat în cadrul ambasadei țării noastre.

Covaliu spune că îi pare rău pentru cealaltă sportivă a României, Sabrina Voinea, al cărei apel la TAS a fost respins.

”Este o medalie pentru România, dar e foarte adevărat că râdem cu un ochi şi plângem cu altul”. Pentru că avem două sportive după foarte multă vreme care reuşesc să concureze de la egal cu cel mai bune gimnaste din lume. Bineînțeles că îmi pare rău pentru Sabrina. În primul rând pentru că exercițiul ei la sol a fost unul foarte bun, chiar mai bun decât cel din proba pe echipe, şi există şi probe video în acest sens. Nu sunt într-o comisie care să spună cine este mai îndreptățit să fie pe podium, de aceea avem comisii, avem regulamente, avem Tribunal de Arbitraj Sportiv şi avem o Federație Internațională care trebuie să vină cu un comunicat final şi cu un clasament final”, a afirmat oficialul COSR.

Mihai Covaliu a menționat că este posibil ca Ana Bărbosu să se întoarcă la Paris pentru a primi medalia de bronz chiar înaintea Ceremoniei de închidere a Jocurilor Olimpice.

La concursul de la sol, medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133).

România nu mai obținuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.