Cristiano Ronaldo nu a participat la antrenamentul Portugaliei de miercuri

Cristiano Ronaldo a înscris un gol pentru Portugalia la turneul final din Qatar
Cristiano Ronaldo a înscris un gol pentru Portugalia la turneul final din QatarAFP
Cristiano Ronaldo, care a fost doar rezervă în victoria de marți a Portugaliei cu Elveția (6-1) din optimile de finală ale Cupei Mondiale 2022, nu s-a antrenat miercuri pe teren, mulțumindu-se cu exerciții în sală, potrivit unui purtător de cuvânt al naționalei lusitane.

Spre deosebire de celelalte rezerve din meciul de marți, Ronaldo n-a apărut pe gazon la antrenamentul programat miercuri la prânz, a constatat un ziarist AFP. Doar primele 15 minute ale acestui antrenament au fost deschise presei.

”A lucrat în sală, cum face de multe ori”, a declarat un membru al serviciului de presă al naționalei portugheze. În afara lui Ronaldo, toți titularii de marți s-au antrenat pe teren.

Ronaldo, care are 37 de ani, a fost rezervă în partida cu Elveția, ceea ce nu i se mai întâmplase de aproape 15 ani la națională. El a intrat în joc în minutul 75, în locul tânărului Goncalo Ramos.

Titularizat spre marea surprindere a tututor, acesta a reușit un hat-trick și a dat o pasă decisivă.

Înaintea meciului, Ronaldo a fost mustrat de selecționerul Fernando Santos pentru atitudinea pe care a avut-o în momentul când a fost înlocuit în partida împotriva Coreea de Sud (1-2).

”Am văzut imaginile și nu mi-a plăcut deloc. Chiar nu mi-a plăcut deloc”, a spus atunci Fernando Santos.

Maroc și Portugalia se întâlnesc în sferturile de finală ale Cupei Mondiale pe 10 decembrie de la ora 17:00.