Croația a învins cu 1-0 Arabia Saudită, într-un amical înainte de participarea la CM 2022Profimedia
Naționala de fotbal a Croației, vicecampioana mondială, a învins miercuri, la Riad, cu 1-0 (0-0), reprezentativa Arabiei Saudite, într-un meci amical, ambele echipe pregătindu-se pentru participarea la Cupa Mondială 2022 din Qatar (20 noiembrie - 18 decembrie).

Singurul gol al meciului a fost reușit de atacantul lui Hoffenheim, Andrej Kramaric, în minutul 82, după o pasă venită de la veteranul Luka Modric. Atât Modric cât și Ivan Perisic au intrat pe teren de la jumătatea reprizei a doua, înlocuindu-i pe Marcelo Brozovic, respectiv Mario Pasalic.

Croația face parte din Grupa F la turneul final și va disputa primul său meci pe 23 noiembrie împotriva Marocului, înainte de a întâlni Canada și Belgia.

Arabia Saudită, la al șaselea său Mondial după cele din 1994, 1998, 2002, 2006 și 2018, este în Grupa C, alături de Argentina, care va fi primul său adversar, pe 22 noiembrie, Mexic și Polonia.

Statistici Croatia - Arabia Saudită 1-0