Cupa Angliei: Eriksen și Rashford, întorși din Qatar, au înscris pentru United

Rashford a înscris spectaculos împotriva lui Burnley
Rashford a înscris spectaculos împotriva lui BurnleyAFP
Miercuri seară au avut loc trei partide din cadrul optimilor de finală ale Cupei Angliei.

Manchester United - Burnley 2-0

Fără Cristiano Ronaldo și cu 4 jucători proaspăt întorși din Qatar, ”diavolii” conduși de Ten Hag au făcut o partidă bună pe teren propriu în fața celor de la Burnley.

Divizionara secundă s-a văzut condusă din minutul 27 al partidei, când danezul Eriksen a reluat în plasă o centrare venită de la Wan-Bissaka, fundașul fiind foarte bine lansat în careu de o diagonală a portughezului Bruno Fernandes.

După performanțele bune înregistrate în Qatar, Rashford a revenit și la echipa de club cu aceeași poftă de joc. Era minutul 57, când atacantul englez a trecut spectaculos de 2 fundași și a trimis la colțul lung, învingându-l pe Peacock-Farrell, portarul celor de la Burnley.

Blackburn - Nottingham 1-4

”Forestierii” au defilat pe terenul divizionarei secunde Blackburn. Deși în prima repriză au înscris doar dintr-un penalty transformat de galezul Brennan Johnson, oaspeții s-au văzut egalați în minutul 43 de Scott Wharton și au intrat la cabine cu scorul de 1-1.

În repriza secundă, Lingard a făcut diferența, după ce a marcat în minutul 53 și a oferit o pasă decisivă pentru Awoniyi (min 79).

Tabela avea să o închidă însă același Brennan Johnson, care a realizat dubla în minutele de prelungire.

Charlton - Brighton 0-0 (4-3 după lovituri de departajare)

Surpriza acestei etape au realizat-o, fără îndoială, cei de la Charlton. Formația din liga a 3-a engleză a învins-o pe Brighton la loviturile de departajare.

Partida a ajuns în prelungiri, după ce primele 90 de minute s-au încheiat cu o remiză albă. A fost nevoie de penalty-uri pentru ca una dintre formații să meargă mai departe de faza optimilor.

Pascal Gross, Trossard, March și Caicedo au ratat loviturile de departajare pentru oaspeți.

Nici Charlton nu a început bine acest capitol: Stockley, Dobson și Rak-Sakyi nu au reușit să transforme din 11 metri. Fundașul scoțian Sam Lavelle a fost cel care a înscris din penalty-ul decisiv care a dus-o pe Charlton în faza sferturilor de finală ale Cupei Angliei.