Cupa Ligii: Man City-Chelsea 2-0. Liverpool se impune la penalty-uri

Cupa Ligii: Man City-Chelsea 2-0. Liverpool se impune la penalty-uriProfimedia
Manchester City a câștigat un meci greu împotriva Chelsea cu scorul de 2-0, iar Liverpool, deținătoarea trofeului, a câștigat la lovituri de departajare în fața celor de la Derby County, din liga a treia, în timp ce Tottenham Hotspur și Arsenal au fost eliminate.

Liverpool, care a câștigat competiția EFL CUP în sezonul trecut învingând-o la penalty-uri pe Chelsea, a fost ținută în șah pe teren propriu de Derby. Din nou, portarul irlandez, Caoimhin Kelleher a fost eroul lor, apărând trei lovituri de la unsprezece metri.

Golurile marcate în repriza a doua de Riyad Mahrez și Julian Alvarez au asigurat victoria lui City, după ce Pep Guardiola a făcut șapte schimbări față de primul unsprezece cu care a obținut sâmbătă o victorie, scor 2-1 în fața lui Fulham, în Premier League.

Jack Grealish, cea mai scumpă achiziție din Premier League, a fost cel mai bun jucător al lui City și și-a creat mai multe ocazii, dar Mahrez a fost cel care a deschis scorul în minutul 53 dintr-o lovitură liberă.

Alvarez a dublat avantajul lui City cinci minute mai târziu.

Liderul din Premier League, Arsenal, a fost învinsă acasă cu 3-1 de Brighton, preluând conducerea prin atacantul Eddie Nketiah, dar Danny Welbeck a egalat mai târziu dintr-un penalty. Kaoru Mitoma și Tariq Lamptey au reușit să aducă victoria pentru oaspeți în repriza a doua.

Nottingham Forest a învins-o pe Tottenham cu 2-0. Fundașul brazilian, Renan Lodi, și fostul mijlocaș englez, Jesse Lingard au marcat fiecare primul lor gol pentru club, de la sosirea din vară.

Blackburn Rovers, din Championship (eșalonul secund), a eliminat West Ham United din Cupa Ligii, câștigând cu 10-9 la loviturile de departajare, după ce atacantul chilian Ben Brereton a egalat (2-2) în minutul 88, pe London Stadium.

Newcastle United s-a impus, de asemenea, la penalty-uri, câștigând cu 3-2, după ce a remizat 0-0 pe teren propriu cu Crystal Palace. Între timp, Southampton s-a impus cu 6-5 la loviturile de departajare, după ce a remizat 1-1 pe teren propriu cu Sheffield Wednesday, din League One.

Wolverhampton Wanderers a învins Leeds United cu 1-0, grație unui gol marcat în minutul 85 de Boubacar Traore.

Rezultatele Cupei Ligii Anglia

Arsenal - Brighton 1-3

Newcastle - Crystal Palace 1-0 (0-0 primele 90 minute), Newcastle calificată la loviturile de departajare

Nottingham - Tottenham 2-0

Southampton - Sheffield Wed 2-1 (1-1 primele 90 minute), Southampton calificată la loviturile de departajare

West Ham - Blackburn 2-3 (2-2 primele 90 minute), Blackburn calificată la loviturile de departajare

Wolves - Leeds 1-0

Liverpool - Derby 1-0 (0-0 primele 90 minute), Liverpool calificată la loviturile de departajare

Manchester City - Chelsea 2-0