Argentina este noua campioană mondială, după o finala dramatică în fața Franței

Argentina lui Messi, noua campioană mondială
Argentina lui Messi, noua campioană mondialăOpta by Stats Perform/AFP
Argentina câștigă pentru a treia oară în istorie cel mai râvnit trofeu, cel al Cupei Mondiale, după o finală dramatică în fața Franței încheiată la loviturile de departajare.

Penalty-ul decisiv transformat de Gonzalo Montiel în finala Cupei Mondiale din 2022 i-a adus Argentinei cel de-al treilea titlu mondial, punând capăt unei așteptări chinuitoare de 36 de ani pentru a ridica cel mai mare trofeu din istoria fotbalului.

Argentina a învins Franța după un meci palpitant încheiat cu scorul de 3-3 în 120 de minute. Cele două formații au înscris inclusiv în reprizele de prelungire.

Cei doi protagoniști ai acestei finale, Kylian Mbappé și Lionel Messi nu și-au putut crea nicio ocazie majoră în primele minute.

La scurt timp, însă, Messi avea să aibă momentul său de aur, asumându-și responsabilitatea din penalty după ce Ousmane Dembélé l-a faultat pe Ángel Di Maria în interiorul careului.

Superstarul l-a învins fără emoții pe Hugo Lloris și a deschis scorul în marea finală, aruncând în delir o mulțime de fani albiceleste, devenind totodată primul om care a marcat în fiecare rundă eliminatorie a CM în formatul cu 32 de echipe.

În mod neașteptat, francezii nu au arătat un joc spectaculos în prima repriză. Cu 10 minute înainte de pauză, Les Blues au fost din nou descoperiți la o fază care s-a încheiat cu încă un gol înscris dintr-o acțiune frumoasă creată de argentinieni.

Messi a rupt din nou ritmul în stilul caracteristic și l-a găsit pe Julián Álvarez, care la rândul său i-a pasat decisiv lui Alexis Mac Allister.

Jucătorul de la Brighton l-a văzut pe Di Maria pe flancul opus, iar extrema lui Juventus s-a sincronizat perfect pentru a-l învinge pe Lloris cu un șut plasat.

Secvența golului înscris de Angel Di Maria
Secvența golului înscris de Angel Di MariaOpta by Stats Perform/AFP

În repriza secundă, tot portarul Lloris a fost cel mai suprasolicitat om din tabăra franceză.

Didier Deschamps începuse deja să facă primele modificări încă din finalul primei reprize, când i-a aruncat în luptă pe atacanții Marcus Thuram și Kolo Muani. Cartea câștigătoare avea să fie atacantul lui Eintracht Frankfurt, care a obținut un penalty pentru Les Bleus după ce a fost faultat în careu de Otamendi.

Mbappe a transformat lovitura de la 11 metri cu un șut puternic care a depășit scutul lui Emiliano Martinez.

Câteva momente mai târziu, Mbappé a primit din nou o pasă în interiorul careului de la Marcus Thuram și l-a executat pe Martínez pentru a egala și pentru a-l depăși pe Messi în clasamentul golgheterilor.

Lloris avea să aibă din nou o intervenție salvatoare la șutul puternic trimis de Messi din marginea careului, la finalul celor 90 de minute.

Reprizele de prelungire aveau să fie din nou pline de tensiune. Proaspăt trimis pe teren, Lautaro Martinez l-a pus și el la încercare pe Lloris cu un șut la colțul scurt.

În scurt timp, același Martinez a fost aproape să înscrie, însă a fost blocat din nou de magicul Lloris care nu a mai putut face nimic însă în fața lui Messi, aflat pe direcția balonului. Superstarul a împins balonul în plasă și a dus din nou Argentina în avantaj.

Dar Mbappé s-a întrecut din nou, marcând tot dintr-un penalty acordat după un henț comis în careu de Montiel. Era minutul 118, când Mbappe a egalat din nou într-o finală ce avea să se decidă la penalty-uri pentru prima dată în 16 ani.

În 2006, Franța a fost învinsă de Italia în astfel de circumstanțe dramatice, iar istoria s-a repetat atunci când Montiel s-a revanșat pentru a-l învinge pe Lloris la duelul decisiv, pecetluind al treilea titlu mondial pentru Argentina.

Pentru căpitanul Messi, care va ridica marele trofeu deasupra capului, drumul de la ”La Masia” la ”El Maestro” este acum complet și nimeni nu-i poate nega egalitatea mult discutată cu marele campion din 1986, Diego Maradona.

Dar această seară a fost la fel de mult și despre viitoarea generație a Albiceleștilor, care va avea acum în vizor atât Italia, cât și Germania, ambele de patru ori câștigătoare ale trofelui mondial.

Cu această performanță supremă, succesorii lui Messi nu se vor opri de la nimic pentru a se asigura că numele Argentinei va rămâne cât mai sus în anii următori.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lionel Messi (Argentina)

Cifrele lui Messi în finala cu Franța
Cifrele lui Messi în finala cu FranțaOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Comentariu audio și statistici Argentina - Franța

Montiel ÎNSCRIE! CUPA MONDIALĂ ESTE A ARGENTINEI!

Kolo Muani ÎNSCRIE pentru Franța. 3-2

Paredes ÎNSCRIE, deși Lloris a ghicit colțul. 3-1

Tchouameni RATEAZĂ pentru Franța. 2-1

Dybala TRANSFORMĂ pentru Argentina!

Coman RATEAZĂ pentru Franța! Martinez blochează.

Messi ÎNSCRIE primul gol pentru Argentina.

Mbappe TRANSFORMĂ cu emoții prima lovitură de 11 metri pentru Franța.

Mbappe execută primul pentru Franța.

Cele două echipe își pregătesc jucătorii care vor executa de la 11 metri.

Min 120+4: Finalul celor 120 de minute! Finala se decide la loviturile de departajare.

Min 120+4: Mbappe este blocat după ce a trecut de 3 fundași argentinieni.

Min 120+3: Emiliano Martinez apără senzațional un șut al lui Kolo Muani.

Min 120+2: Lautaro Martinez, semnalizat în poziție de offside.

Min 120+1: Argentina schimbă: Dybala intră în locul lui Tagliafico.

Min 120: Franța schimbă: Disasi intră în locul lui Kounde.

Min 120: De la margine se arată 3 minute de prelungire pentru această repriză secundă de prel

Min 120: Șansă imensă pentru Franța! Kolo Muani trimite puțin pe lângă poartă o centrare bună a lui Mbappe.

Min 117: Mbappe înscrie și face hattrick-ul din penalty!

Rata penalty-urilor executate de Mbappe
Rata penalty-urilor executate de MbappeOpta by Stats Perform/AFP

Min 116: Montiel, sancționat cu un cartonaș galben.

Min 116: Mbappe obține un penalty pentru Franța. Șutul său este respins cu mâna de Montiel.

Min 115: Argentina schimbă din nou: Pezzella îi ia locul lui Mac Allister.

Min 115: Konate obține un corner pentru Franța.

Min 114: Paredes vede cartonașul galben pentru intrarea întârziată la Camavinga. Franța are o lovitură liberă.

Min 114: Paredes intră dur la Camavinga. Jocul este oprit.

Min 113: Franța schimbă: Konate întră în locul lui Varane.

Min 112: Varane cade după un duel cu Lautaro Martinez.

Min 109: Gool Argentina! Messi împinge mingea în plasă după ce Lloris a respins inițial un șut al lui Lautaro Martinez.

Min 107: Lloris respinge în lateral un voleu trimis de Messi la prima bară.

Min 107: Lloris iese din poartă și respinge cu emoții o minge din fața lui Molina.

Min 106: Centrarea lui Montiel iese direct în out de poartă.

Min 106: A început repriza a doua a prelungirilor. Argentinienii au repus de la mijlocul terenului.

Min 105+1: Finalul primei reprize de prelungiri. Argentina și Franța sunt în continuare la egalitate, 2-2.

Min 105+1: O nouă șansă de a înscrie pentru Argentina. Martinez preia și rămâne singur cu portarul. Șutul acestuia se duce foarte aproape de bara din stânga.

Min 105: De la margine este arătat un singur minut suplimentar pentru această primă repriză de prelungiri.

Min 105: Ocazii imense pentru Argentina. Upamecano se aruncă în fața lui Martinez, apoi mingea trimisă de Molina este respinsă cu capul de Varane.

Min 104: Acuna primește o pasă bună și trage spre poartă. Mingea se duce însă departe.

Min 102: Dublă schimbare la Argentina: au ieșit Alvarez și De Paul, au intrat Lautaro Martinez și Paredes.

Min 102: Mac Allister obține o lovitură liberă de la mijlocul terenului.

Min 101: Messi acordă un corner pentru Franța.

Min 100: Montiel îl faultează pe Fofana. Fază fixă pentru Franța din flancul stâng.

Min 99: Kolo Muani are o incursiune periculoasă în careul advers, însă este oprit de Enzo Fernandez.

Min 98: Romero respinge o centrare trimisă de Coman. Martinez reține balonul.

Min 97: Mbappe se resimte după un duel cu Romero.

Min 95: Franța schimbă: Fofana îl înlocuiește pe Rabiot.

Min 95: Kounde este faultat de Acuna.

Min 94: Messi îl oprește prin fault pe Camavinga, după ce pierde balonul în jumătatea francezilor.

Min 91: Argentina face o modificare: Montiel a intrat în locul lui Molina.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri! Franța are lovitura de start.

Min 90+9: Finalul celor 90 de minute! Argentina și Franța continuă în prelungiri!

Statisticile celor 90 de minute
Statisticile celor 90 de minuteOpta by Stats Perform

Min 90+8: Macos Acuna vede un cartonaș galben după o intrare întârziată asupra lui Coman.

Min 90+7: Messi trimite pe poartă, însă Lloris salvează incredibil. Corner pentru Argentina.

Min 90+6: Kolo Muani primește foarte bine de la Mbappe, însă nu reușește să finalizeze.

Min 90+5: Giroud vede cartonașul galben de pe banca de rezerve.

Min 90+4: Ocazie mare pentru Franța. Martinez respinge în față după o incursiune periculoasă a lui Coman, care cade însă jocul este lăsat liber. Defensiva argentiniană respinge în cele din urmă pericolul.

Min 90+4: Mbappe are o nouă incursiune periculoasă. Francezul șutează spre poartă. Mingea este deviată în corner de Otamendi, care blochează în ultimul moment.

Min 90+2: Franța obține o lovitură liberă prin Thuram.

Min 90: De la margine sunt arătate 8 minute suplimentare pentru primele 90 de minute.

Min 88: Alvarez și Rabiot se resimte după un duel aerian. Cei doi au nevoie de intervenția medicilor. Jocul este oprit.

Min 87: Thuram vede cartonașul galben pentru simulare, după ce atacantul cade în careu.

Min 85: Kolo Muani nu poate ajunge la o centrare trimisă de Mbappe în careu.

Min 82: Goool Franța! Mbappe înscrie din nou după o combinație frumoasă în careu cu Marcus Thuram.

Mbappe face dubla în 2 minute
Mbappe face dubla în 2 minuteAFP

Min 80: Gool Franța! Mbappe înscrie din 11 metri.

Mbappe înscrie din 11 metri
Mbappe înscrie din 11 metriAFP

Min 79: Kolo Muani îi ia fața în careu lui Otamendi și obține un PENALTY pentru Franța!

Min 78: Lloris prinde o minge trimisă de De Paul.

Min 77: Rodrigo De Paul este faultat de Camavinga. Lovitură liberă pentru Argentina.

Min 74: Romero se ciocnește cu Tchouameni la mijlocul terenului și rămâne întins pe gazon. Fundașul are nevoie de intervenția medicilor. Jocul este momentat oprit.

Min 72: Enzo Fernandez trimite un șut pe poartă din marginea careului. Hugo Lloris reține însă cu ușurință.

Min 71: Franța face o nouă dublă schimbare: Griezmann și Hernandez au ieșit, au intrat Coman și Camavinga.

Min 71: Mbappe are o primă incursiune periculoasă în careul Argentinei. Mbappe trage mult peste poartă.

Min 68: Kolo Muani reia cu capul din centrarea lui Griezmann. Mingea iese în out de poartă.

Min 67: Otamendi respinge în corner o centrare venită de la Theo Hernandez.

Min 67: Griezmann trimite o centrare periculoasă în careu. Mingea nu găsește însă niciun destinatar.

Min 64: Argentina schimbă! Acuna îl înlocuiește pe Di Maria.

Min 63: Mac Allister nu poate ajunge în poziție de finalizare după o fază excelentă creată de Argentinieni.

Min 62: Romero respinge o centrare trimisă în careu de Theo Hernandez.

Min 60: Di Maria intră în careu și trimite mingea în flancul opus, unde apare Messi. Argentinianul trimite însă pe lângă poartă.

Min 59: Julian Alvarez apare la finalizare foarte bine și trimite pe poartă. Lloris respinge balonul de la colțul scurt.

Min 58: Mbappe îl faultează pe Rodrigo De Paul la centrul terenului. Jocul este oprit.

Min 55: Adrien Rabiot vede cartonașul galben după o intrare dură asupra lui De Paul.

Min 53: Emiliano Martinez iese din poartă și respinge cu ceva emoții.

Min 53: De Paul obține un corner pentru Argentina.

Min 52: Theo Hernandez scapă balonul în afara terenului și acordă un out de margine pentru Argentina.

Min 51: Mbappe obține primul corner pentru Franța în această finală.

Min 49: Rodrigo De Paul trimite un voleu pe poartă, după o centrare venită de la Di Maria. Mingea este ușor de prins pentru Lloris.

Min 46: Fernandez trimite o minge periculoasă în careu. Lloris iese si reține.

Min 46: Se reia repriza secundă a finalei dintre Argentina și Franța! Sudamericanii încep mingea de la mijlocul terenului.

Min 45+8: Final de primă repriză! Argentina conduce Franța cu 2-0 în marea finală din Qatar!

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+7: Fernandez vede primul cartonaș galben al partidei, după un fault comis asupra lui Kolo Muani.

Min 45+2: Arbitrul oprește jocul pentru un fault comis de Theo Hernandez asupra lui Rodrigo De Paul.

Min 45: De la margine sunt arătate 7 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 41: Franța face o dublă schimbare: Giroud și Dembele ies, intră Kolo Muani și Thuram.

Min 38: Mac Allister este faultat la mijlocul terenului de Kounde.

Min 36: Gool Argentina! Di Maria face 2-0 după un contraatac splendid reușit de sudamericani.

Di Maria înscrie după un contraatac superb al Argentinei
Di Maria înscrie după un contraatac superb al ArgentineiAFP

Min 32: Mac Allister încearcă un șut de la distanță. Balonul trece mult pe lângă poarta lui Lloris.

Min 29: Messi obține un corner pentru Argentina după o incursiune pe flancul drept.

Min 28: Messi cade după un contact dur cu Theo Hernandez. Cei doi au nevoie de îngrijiri medicale.

Min 26: Giroud este faultat de Romero și obține o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă pentru Franța.

Min 23: Gooool Argentina! Messi transformă cu multă încredere lovitura de la 11 metri.

Messi îl învinge pe Lloris din 11 metri
Messi îl învinge pe Lloris din 11 metriAFP
Rata penalty-urilor executate de Leo Messi
Rata penalty-urilor executate de Leo MessiOpta by Stats Perform/AFP

Min 22: Di Maria cade în careu și obține un PENALTY pentru Argentina! Dembele l-a faultat în careu pe atacantul argentinian.

Min 20: Giroud se înalță și lovește cu capul din centrarea venită de la Griezmann. Arbitrul fluieră însă un fault în atac.

Min 19: Theo Hernandez obține o lovitură bună din flancul stâng pentru Franța după un contact cu Cristian Romero.

Min 17: Di Maria încheie cu un șut care trece mult peste poartă o acțiune în careul francezilor.

Min 14: Messi are o poziție de șut, însă încearcă să îi paseze lui Di Maria. Defensiva franceză recuperează însă balonul.

Min 14: Mbappe încearcă o combinație în careu cu Rabiot. Emiliano Martinez este pe fază și reține mingea din fața atacantului francez.

Min 12: Jocul este oprit după un hands comis de Julian Alvarez în careul francez.

Min 12: Tchouameni respinge bine o minge periculoasă trimisă în careu de către Di Maria.

Min 9: Lloris se prăbușește în careu în urma unei centrări venite din partea argentinienilor. Jocul este oprit.

Min 8: Varane deviază în corner un șut trimis de De Paul de la marginea terenului.

Min 7: Rabiot, faultat de Rodrigo De Paul. Lovitură liberă pentru Franța de la centrul terenului.

Min 6: Messi îl faultează pe Theo Hernandez. Jocul este oprit.

Min 5: Mac Allister trimite un prim șut pe poartă pentru Argentina. Hugo Lloris reține cu ușurință balonul.

Min 4: Upamecano îl faultează pe Messi în urma unui duel aerian la mijocul terenului.

Min 3: Rodrigo De Paul saltă o minge peste apărarea franceză pentru Julian Alvarez. Atacantul argentinian este însă surprins în poziție de offside.

Min 2: Rodrigo De Paul, sancționat verbal de arbitru după un fault la Rabiot.

Min 1: Messi obține un fault în jumătatea de teren a Argentinei după ce a fost atacat de Tchouameni.

Min 1: A început FINALA Cupei Mondiale dintre Argentina și Franța! Centralul polonez Szymon Marciniak va supraveghea jocul. Lovitura de start o au francezii.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, este prezent pe stadionul Lusail.

Cele două formații intră pe teren și se pregătesc de intonarea imnurilor.

Atmosfera de pe stadionul Lusail este una incendiară. Fanii argentineni și-au intrat ca de obicei în rol.

Echipele de start

Argentina: 23. Emiliano Martinez - 26. Nahuel Molina, 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 3. Nicolas Tagliafico - 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister - 11. Angel Di Maria, 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez.

Selecționer: Lionel Scaloni.

Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli - 2. Juan Marcos Foyth, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 8. Marcos Acuna, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 17. Alejandro Gomez, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez, 25. Lisandro Martinez.

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 5. Jules Kounde, 4. Raphael Varane, 18. Dayot Upamecano, 22. Theo Hernandez - 14. Adrien Rabiot, 8. Aurelien Tchouameni - 11. Ousmane Dembele, 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe - 9. Olivier Giroud.

Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Axel Disasi, 6. Matteo Guendouzi, 12. Randal Kolo Muani, 13. Youssouf Fofana, 15. Jordan Veretout, 17. William Saliba, 20. Kingsley Coman, 24. Ibrahima Konate, 25. Eduardo Camavinga, 26. Marcus Thuram.

Preview

După un turneu care a oferit mai multe surprize, două dintre cele mai constante echipe de la Cupa Mondială se vor întâlni în finala turneului din 2022, Argentina și Franța urmând să se înfrunte pe stadionul Lusail Iconic din Qatar.

Dintre cele două echipe a fost prezentă în ultimul act în patru din ultimele cinci finale și, pentru prima dată de când Spania a făcut-o în 2010, o echipă care a pierdut un meci din grupă va câștiga turneul.

Arabiei Saudite și i-a determinat, în mod normal, pe mulți experți și fani să prezică o eliminare timpurie pentru campionii din 1978 și 1986. Dar, inspirată de Lionel Messi, Argentina a crescut de la meci la meci și a înregistrat victorii consecutive cu 2-0 în fața Mexicului și a Poloniei, pentru a se califica în fazele eliminatorii.

După ce a învins Australia cu 2-1, s-a clătinat în sferturile de finală împotriva Țărilor de jos, când a primit două goluri pe final, impunându-se în cele din urmă la penalty-uri, înainte de a învinge Croația cu 3-0 în semifinale.

Această victorie a fost atât de lejer obținută, încât au putut scoate de pe teren jucători cheie spre final, inclusiv pe Julián Álvarez, autorul unei duble.

Messi a fost implicat în ambele goluri, după ce a deschis scorul din penalty, el reușind al 11-lea său gol la o Cupă Mondială, un record pentru Argentina.

Revenit în finală la opt ani după ce a pierdut cu 1-0 în fața Germaniei în prelungiri în 2014, Messi a declarat că acesta va fi cântecul său de lebădă la Cupa Mondială, așa că speră să nu se repete înfrângerea cu 4-3 în fața Franței de la ediția trecută, deși suporterii neutri s-ar bucura cu siguranță!

Argentina conduce în meciurile directe (6-3-3) și a câștigat cele două meciuri de la Cupa Mondială de dinaintea întâlnirii lor din 2018 (în 1978 și 1930), deci istoria înclină de partea lui Messi.

Franța, câștigătoare în 1998 și 2018, a învins miercuri surpriza Marocul cu 2-0, după ce a marcat cel mai rapid gol din semifinalele Cupei Mondiale din 1958 încoace.

Franța a găsit rapid o modalitate de a depăși cea mai încăpățânată apărare a turneului, reușind pentru prima dată în acest turneu să nu primească gol, după victorii greu obținute în fața Poloniei (3-1) și Angliei (2-1).

Victoriile din faza grupelor împotriva Danemarcei (2-1) și Australiei (4-1) le-au permis "Les Bleus" să își rotească echipa înainte de fazele eliminatorii, un factor care a contribuit la înfrângerea cu 1-0 în fața Tunisiei, care a reamintit cât de importanți sunt jucători precum Kylian Mbappé și Antoine Griezmann pentru șansele lor de a-și păstra titlul și de a repeta performanța Italiei (1934-1938) și Braziliei (1958-1962).

Prin urmare, este îngrijorător faptul că mai mulți jucători s-au îmbolnăvit, Adrien Rabiot, Dayot Upamecano și Kingsley Coman simțindu-se rău în perioada premergătoare semifinalei, ceea ce înseamnă că managerul Didier Deschamps ar putea fi nevoit să trimită în teren o parte din ceilalți jucători din echipa sa pentru finală, în timp ce încearcă să devină primul manager de la Vittorio Pozzo în 1938 care câștigă de două ori la rând Cupa Mondială.

Jucători de urmărit

Messi și Mbappé (cinci goluri) conduc lupta pentru Gheata de Aur, cu Álvarez și francezul Olivier Giroud la un gol în urmă. Messi a deschis scorul în patru dintre meciurile Argentinei la Cupa Mondială 2022 și a marcat sau a oferit o pasă de gol în ambele apariții anterioare împotriva Franței.

Între timp, Mbappé, în vârstă de 23 de ani, a marcat deja nouă goluri la Cupa Mondială, dintre care două împotriva Argentinei în 2018, și, dacă va evita accidentările, cu siguranță că într-o zi va putea doborî recordul de 16 reușite al lui Miroslav Klose.

Statistică interesantă

Argentina a deschis scorul fie în minutul 34, fie în minutul 35 în fiecare dintre cele trei meciuri eliminatorii.

Trivia Cupa Mondială

Brazilia și Germania de Vest sunt singurele echipe care au ajuns în trei finale consecutive ale Cupei Mondiale - Franța ar putea egala acest record în 2026.