Franța merge pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Cupă Mondială

Franța lui Mbappe va întâlni Argentina lui Messi în marea finală
Franța lui Mbappe va întâlni Argentina lui Messi în marea finalăOpta by Stats Perform/AFP
Franța ajunge din nou în marea finală a Cupei Mondiale, pentru a doua oară consecutiv, în urma victoriei cu 2-0 în fața Marocului. Semifinala a fost presărată de spectacol și mari ocazii ratate de ambele echipe.

Franța și-a asigurat confruntarea blockbuster cu Argentina în finala Cupei Mondiale, după ce a luptat împotriva unei echipe entuziaste a Marocului pentru a câștiga meciul din semifinale. Oamenii lui Didier Deschamps și-au continuat demersul de a deveni prima echipă care păstrează trofeul mondial de la Brazilia în 1962, punând capăt parcursului senzațional al Leilor din Atlas până în final four.

Campionii în exercițiu au luat un avans timpuriu, trecând în avantaj în primele cinci minute. Antoine Griezmann a primit balonul în spatele lui Jawad El Yamiq, apoi a trimis în careu pentru a surprinde defensiva marocană. Kylian Mbappé și-a văzut apoi șutul blocat de Achraf Dari, iar mingea a sărit la a doua bară, acolo unde era Theo Hernández, care a înscris spectaculos din semifoarfecă. În mod remarcabil, fundașul lui AC Milan este primul jucător care înscrie împotriva Leilor din Atlas în ultimele lor 10 meciuri internaționale.

Marocul s-a văzut nevoit să atace, iar Azzedine Ounahi l-a testat pe Hugo Lloris cu un șut bun de la distanță, la scurt timp după ce africanii s-au văzut conduși.

Cu toate acestea, pe măsură ce au presat în ofensivă, Franța a avut oportunități pe contraatac, iar Olivier Giroud a profitat de o greșeală a lui Romain Saïss înainte de a trimite un șut puternic în bară.

În prezent cel mai bun marcator din toate timpurile al țării sale, Giroud a ratat mari ocazii înainte de pauză, când a irosit o altă șansă uriașă de a dubla avantajul francez din apropiere, după o incursiune a lui Mbappe.

Căpitanul Saïss a părăsit terenul din cauza unei accidentări, iar Marocul a părut din ce în ce mai zdruncinat pe măsură ce se apropia finalul primei părți. El Yamiq a fost însă aproape de a înscrie golul turneului, care a trimis mingea în bară dintr-o foarfecă spectaculoasă.

Apărarea oamenilor lui Deschamps s-a dovedit suficient de eficientă pentru a evita ca Lloris să fie chemat în acțiune, în timp ce presiunea marocană devenea necruțătoare.

Franța a jucat efectiv rolul de echipă în deplasare toată seara, în timp ce Marocul a continuat să fie susținut de marea majoritate a suporterilor din interiorul stadionului Al Bayt.

Susținerea febrilă a fost în cele din urmă redusă la tăcere cu puțin mai mult de 10 minute din timpul regulamentar rămas, când francezii și-au dublat avantajul. Lovitura lui Mbappé a deviat direct în calea lui Randal Kolo Muani, care a împins mingea în plasă la prima sa atingere de balon, la un minut după ce a fost introdus, marcând astfel primul său gol internațional.

Marocul a luptat până la final, iar Abderrazak Hamdallah a trimis un ultim șut periculos care a fost blocat pe linia porții de Jules Koundé. Echipa africană se poate mândri cu o performanță unică în istorie și se pregătește pentru finala mică, împotriva Croației.

De cealaltă parte, Franța lui Mbappe este pregătită de duelul final cu Argentina lui Messi.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Antoine Griezmann (Franța)

Zonele din teren acoperite de Griezmann în partida cu Maroc
Zonele din teren acoperite de Griezmann în partida cu MarocOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO – Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Franța - Maroc

Min 90+5: Final de partidă! Franța ajunge pentru a doua oară consecutiv în finala Cupei Mondiale!

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+4: Franța scapă formidabil de gol, după o incursiune bună a lui Ez Abde. Lloris apără în primă fază, mingea sare la Ounahi, care trimite din nou spre poartă. Hamdallah deviază balonul care este respins de linia porții de către Kounde.

Min 90+3: Ounahi obține un corner după ce șutul său a fost respins de apărarea franceză.

Min 90+2: O incursiune periculoasă a lui Mbappe este oprită în careu de Hakimi.

Min 90: De la margine sunt arătate 6 minute de prelungire pentru această partidă.

Min 90: Aboukhlal primește în fața porții și trimite un șut care este reținut de Lloris. Atacantul a fost însă semnalizat în offside.

Min 84: Ziyech se pregătește să execute o lovitură liberă pentru Maroc.

Min 80: Goool Franța! Kolo Muani înscrie la prima atingere de balon, după o fază superbă creată de Mbappe.

Kolo Muani înscrie pentru 2-0
Kolo Muani înscrie pentru 2-0AFP

Min 78: Francezii modifică și ei: Kolo Muani îl schimbă pe Dembele.

Min 78: Schimbare pentru Maroc: Amallah este înlocuit de Ez Abde.

Min 76: Hamdallah recuperează o minge pierdută de Tchouameni și pleacă spre poarta francezilor. Atacantul evită să trimită spre poartă, iar mingea este recuperată de fundașii francezi.

Min 74: Fofana primește o pasă bună în careu de la Thuram. Finalizarea mijlocașului lasă de dorit, balonul fiind trimis departe de poartă.

Min 71: Thuram reia cu capul din centrarea lui Griezmann. Mingea iese însă în out de poartă.

Min 70: Thuram este faultat de Dari și obține o nouă fază fixă pentru francezi.

Min 70: Dembele pleacă în viteză spre poarta marocană, însă incursiunea lui este oprită.

Min 68: Marcus Thuram obține o lovitură liberă pentru Franța după un contact cu Hakimi.

Min 67: Attiat-Allah centrează periculos în fața porții pentru Aboukhlal. Lloris reține balonul.

Min 66: Dublă schimbare pentru Maroc: En-Nesyri și Boufal au ieșit, au intrat Hamdallah și Aboukhlal.

Min 65: Franța efectuează o primă modificare: Thuram intră în locul lui Giroud.

Min 64: Dembele trimite o centrare imprecisă în careul marocan.

Min 63: Griezmann respinge o centrare periculoasă trimisă de Boufal.

Min 60: Acțiune în viteză a francezilor, oprită de arbitrul de tușă pentru un offside în care a fost semnalizat Mbappe.

Min 57: Ounahi îi pasează lui Hakimi în centrul careului. Fundașul marocan nu reușește să preia, fiind blocat de fundașii francezi.

Min 53: Oportunități foarte bune pentru Maroc. Ziyech nu reușește să finalizeze dintr-o centrare venită de la Boufal. Konate respinge apoi miraculos o minge trimisă în gura porții de Attiat-Allah.

Min 51: Mbappe pleacă pe contraatac și este oprit de Amrabat. Arbitrul nu fluieră fault. Atacantul francez se resimte în urma duelului și are nevoie de îngrijiri medicale.

Min 51: Ziyech și Hakimi combină frumos în careul francez. Centrarea lui Hakimi este blocată de Konate.

Min 50: Konate respinge o centrare trimisă de Hakim Ziyech.

Min 48: Mbappe primește o pasă lungă de la Griezmann. Bono iese și interceptează, apoi se resimte după duelul cu atacantul francez.

Min 47: Mbappe are o trecere spectaculoasă în flancul stâng. Atacantul centrează, iar balonul ajunge la Kounde care trimite un șut spre poartă. Defensiva marocană respinge pericolul în cele din urmă.

Min 46: Maroc modifică din nou: Mazraoui nu mai poate continua partida, astfel încât Attiat-Allah este trimis în teren în locul său.

Min 46: Se reia repriza a doua a semifinalei dintre Franța și Maroc. De data aceasta, Les Bleus sunt cei care repun balonul de la centrul terenului.

Min 45+3: Final de primă repriză! La pauză, Franța conduce Maroc cu 1-0, grație golului din debutul partidei înscris de Theo Hernandez.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+3: Lloris boxează o minge trimisă din lovitură liberă de Ziyech.

Min 45+1: Lloris iese din poartă și reușește să rețină cu ceva emoții balonul.

Min 45+1: Ziyech obține o nouă lovitură de colț.

Min 45: De la margine sunt arătate 3 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Șansă imensă pentru Maroc. El-Yamiq lovește bara din foarfecă. Francezii resping pericolul.

Min 44: Hakimi primește mingea într-o poziție bună și încearcă să centreze. Execuția sa este blocată însă de Konate, care acordă un corner pentru Maroc.

Min 40: Varane apare la prima bară și reia din centrarea lui Griezmann. Mingea iese însă în out de poartă.

Min 39: Griezmann este oprit în ultimul moment în careu de El-Yamiq. Mingea iese în corner pentru Franța.

Min 37: Tchouameni obține o lovitură liberă pentru Franța, după un duel la mijlocul terenului cu Amrabat.

Min 36: Ocazii imense ratate la poarta Marocului. Mbappe este blocat de un fundaș, apoi mingea recuperată de Tchouameni ajunge la Giroud, care trage pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

Min 35: Fofana reia din careu. Mingea trece mult peste poartă.

Min 34: Dembele obține un corner pentru Franța.

Min 32: Konate interceptează foarte bine o pasă în adâncime trimisă de Boufal pentru atacantul En-Nesyri.

Min 31: O fază frumoasă a Marocului este oprită de arbitrul de tușă, care indică o poziție de offisde la Mazraoui.

Min 29: Giroud obține o lovitură liberă pentru Franța, după un contact cu Amallah.

Min 27: Theo Hernandez rămâne întins pe gazon după contactul de mai devreme cu Boufal. Fundașul are nevoie de intervenția medicilor.

Min 27: Boufal vede cartonașul galben după o intrare dură asupra lui Theo Hernandez.

Min 26: Ounahi obține o nouă lovitură liberă de la centrul terenului după un gest tehnic spectaculos.

Min 25: Konate îl faultează pe Ziyech la mijlocul terenului. Maroc obține o lovitură liberă.

Min 21: Maroc efectuează o primă modificare: căpitanul Saiss părăsește terenul din cauza unor probleme musculare. În locul său a intrat Amallah.

Min 19: Ziyech trimite o centrare în careul francez. Lloris iese din poartă și reține.

Min 17: Giroud profită de o eroare a lui Saiss și trimite un șut puternic spre poartă. Mingea lovește bara din stânga și iese în out de poartă.

Șutul puternic al lui Giroud lovește bara
Șutul puternic al lui Giroud lovește baraAFP

Min 17: Boufal are o incursiune foarte bună și îi paseăază lui Ziyech, care alunecă în momentul șutului. Mingea iese în out de poartă.

Min 15: Maroc obține o lovitură liberă de la mijlocul terenului, în urma unui fault comis de Fofana.

Min 11: Mbappe primește mingea într-o poziție favorabilă, însă atacantul francez este semnalizat în offside.

Min 10: Hugo Lloris are o paradă foarte bună la un șut de la distanță trimis cu efect de Ounahi.

Lloris apără șutul trimis de Ounahi
Lloris apără șutul trimis de OunahiAFP

Min 5: Goool Franța! O construcție frumoasă marca Les Bleus îl găsește la finalizare pe Theo Hernandez, care înscrie din semifoarfecă.

Theo Hernandez înscrie pentru Franța
Theo Hernandez înscrie pentru FranțaAFP

Min 4: Cele două formații practică un fotbal prudent, jocul axându-se în primele minute în special în zona centrală a terenului.

Min 1: Începe semifinala dintre Franța și Maroc, arbitrată de centralul César Arturo Ramos. Marocanii au lovitura de start de la mijlocul terenului.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Franța - Hugo Lloris (c), Jules Kounde, Raphael Varane, Ibrahima Konate, Theo Hernandez, Antoine Griezmann, Aurelien Tchouameni, Youssouf Fofana, Ousmane Dembele, Olivier Giroud, Kylian Mbappe

Maroc - Yassine Bounou, Achraf Hakimi, Jawad El Yamiq, Nayef Aguerd, Romain Saiss (c), Noussair Mazraoui, Sofyan Amrabat, Hakim Ziyech, Azzedine Ounahi, Soufiane Boufal, Youssef En-Nesyri

Francezii trebuie să mulțumească unui atac de senzație pentru că au ajuns în această fază, Kylian Mbappé (G5, A2) și golgheterul ”all time” al Franței Olivier Giroud (G4), având împreună 11 contribuții la goluri.

Selecționerul francez Deschamps a recunoscut că echipa sa "a avut noroc" împotriva Angliei și ar putea avea nevoie de încă o porție de noroc după ce Franța a pierdut trei din ultimele șase meciuri de la Cupa Mondială împotriva națiunilor africane, inclusiv o înfrângere cu 1-0 în fața Tunisiei la această ediție.

De asemenea, faptul că au luat gol în toate cele cinci partide jucate până acum, poate constitui un serios semnal de alarmă pentru defensiva lui Deschamps.

De cealaltă parte, indiferent ce se va întâmpla de-acum, Marocul a făcut istorie la acest turneu, devenind prima națiune africană care ajunge în semifinalele unei Cupe Mondiale. Marocul a eliminat deja doi giganți europeni în fazele eliminatorii, o victorie la penaltiuri în fața Spaniei, și una muncită, cu 1-0, în fața Portugaliei în sferturile de finală.

Iar cele două rezultate entuziasmante l-au determinat pe selecționerul Walid Regragui să catalogheze Marocul drept un adevărat "Rocky al acestei Cupe Mondiale".

Această referință la film pare a fi o evaluare corectă, având în vedere că Marocul a fost outsider în toate cele cinci meciuri de la Cupa Mondială, cu excepția unuia dintre ele, victoria cu 2-1 în fața Canadei.

Un joc defensiv solid și o gestionare excelentă a jocului au fost caracteristicile unei povești de succes pe care Marocul nu ar vrea încă să o încheie la acest turneu.

Dacă Franța a luat gol în toate meciurile acestui turneu, Marocul nu a primit gol de la nici un adversar în ultimele nouă partide jucate. Asta pentru că reușita canadienilor din ultimul meci din grupa a fost, de fapt, un autogol.

Duelul zilei:

Mbappé are 33 de goluri internaționale și cu siguranță va depăși într-o zi recordul de goluri reușit de Giroud (53) pentru Franța. În prezent, el este lider în clasamentul golgheterilor la această Cupă Mondială, cu cinci goluri, reușind să înscrie în două dintre ultimele patru apariții ale sale.

Talentatul fundaș marocan Achraf Hakimi a produs unul dintre cele mai importante momente ale turneului, marcând printr-o ”scăriță” penalty-ul decisiv din meciul cu Spania. Hakimi se va concentra cu fermitate pe apărare, mai ales că-l va avea ca adversar direct pe colegul său de la PSG, Mbappé, în ceea ce va fi o bătălie crucială.

Statistică interesantă:

Franța a înregistrat doar un singur meci fără gol primit în ultimele 11 partide internaționale.

Trivia Cupa Mondială:

Născut în Maroc, francezul Just Louis Fontaine deține încă recordul pentru cele mai multe goluri marcate într-un singur turneu, cu o cifră incredibilă de 13 goluri, în timp ce Franța a terminat pe locul trei în 1958.