Maroc, succes istoric. Africanii, în semifinale după ce elimină Portugalia lui Ronaldo

Succes istoric pentru Maroc, care ajunge în semifinale
Succes istoric pentru Maroc, care ajunge în semifinaleOpta by Stats Perform/AFP
Marocanii înregistrează un succes istoric, fiind prima echipă africană care ajunge în semifinalele unei cupe mondiale, după ce au eliminat Portugalia. En-Nesyri a marcat unicul gol al partidei, în finalul primei reprize.

Marocul a devenit prima echipă africană din istorie care a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale FIFA, după ce a învins Portugalia cu 1-0, într-un meci de infarct pe stadionul Al Thumama.

Niciuna dintre cele două echipe nu a vrut să își asume riscuri la începutul partidei. Marocul a demonstrat o disciplină pozițională incredibilă pentru a bloca numeroasele amenințări creative ale Portugaliei.

Apărarea lor etanșă a primit doar un singur gol în cele opt meciuri anterioare, dar Walid Regragui a fost nevoit să facă schimbări pentru această partidă din sferturi, Nayef Aguerd și Noussair Mazraoui fiind excluși.

Fundașul central Jawad El Yamiq a avut o intervenție bună înainte de pauză, deviind șutul lui João Félix în afara țintei. A fost o intervenție care avea să fie recompensată câteva minute mai târziu. După ce au reușit să închidă Portugalia în cea mai mare parte a primei reprize, Leii Atlasului au crescut în competiție și s-au distanțat în avantaj pe măsură ce se apropia finalul primei părți.

Diogo Costa a judecat greșit centrarea lui Yahia Attiyat Allah, nereușind să preia mingea înaltă, iar Youssef En-Nesyri s-a înălțat peste el și a trimis balonul în poartă cu o lovitură de cap.

Băieții lui Fernando Santos s-au văzut nevoiți să spargă cea mai bună linie defensivă a turneului pentru a reveni în joc, iar Bruno Fernandes a fost aproape de un răspuns instantaneu când voleul său spectaculos a trecut peste Yassine Bounou, dar mingea s-a lovit de bara transversală. Santos l-a introdus pe Cristiano Ronaldo pentru a 196-a selecție internațională în fotbalul masculin, un record mondial.

Chiar și cu Ronaldo pe teren, Fernandes a continuat să se dovedească cel mai periculos om al Portugaliei, mijlocașul de la Manchester United trimițând un șut puternic de la marginea suprafeței, care a trecut puțin peste bară. Momentele de pericol au fost însă trecătoare, deoarece o echipă care a părut atât de fluidă în distrugerea Elveției a fost complet sufocată de o defensivă marocană strălucitoare. De fiecare dată când un gol putea fi exploatat, Bono a fost la îndemână pentru a oferi eroismul, realizând o paradă minunată pentru a-l împiedica pe Félix în timp ce timpul trecea.

Încurajați de o mulțime asurzitoare, rezistența feroce a Leilor Atlasului i-a făcut pe aceștia să intre în istorie, devenind prima națiune arabă și prima țară calificată din regiunea CAF care ajunge în semifinalele Cupei Mondiale, pregătind o altă confruntare de mare impact cu Franța sau Anglia.

Portugalia a fost cea mai recentă victimă, nereușind să ajungă în semifinale pentru a patra participare succesivă la un turneu final. Cu veteranii Ronaldo și Pepe la apusul carierei, o nouă eră se anunță acum pentru câștigătorii Euro 2016.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Youssef En-Nesyri (Maroc)

Performanțele lui En-Nesyri în partida cu Portugalia
Performanțele lui En-Nesyri în partida cu PortugaliaOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT+ PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici și comentariu audio Maroc - Portugalia

Min 90+8: Final de meci! Maroc învinge Portugalia cu 1-0 și merge în semifinale!

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+7: Pepe reia cu capul o centrare venită de la Leao. Mingea trece puțin pe lângă bara din dreapta.

Min 90+6: Ocazie imensă ratată de Aboukhlal, care scapă singur cu portarul Diogo Costa. Atacantul încearcă un lob, însă execuția este una slabă, portarul portughez reușind să îndepărteze pericolul.

Min 90+5: Ruben Dias nu poate intercepta centrarea venită de la Joao Cancelo.

Min 90+3: Cheddira este eliminat, după ce vede două cartonașe galbene în mai puțin de două minute!

Min 90+2: Cheddira vede un cartonaș galben după o intervenție dură asupra lui Pepe.

Min 90+1: Cristiano Ronaldo trimite pe poartă după o pasă lungă primită în careu. Bono reușește să intervină.

Min 90: De la margine sunt arătate 8 minute de prelungire pentru această partidă.

Min 90: Cheddira este surprins în poziție de offside.

Min 87: Vitinha primește un cartonaș galben după o intrare întârziată asupra lui Ounahi.

Min 87: El Yamiq respinge pentru un nou corner al Portugaliei.

Min 85: Portughezii continuă forcing-ul în careul advers. O minge trimisă pe jos de Leao este respinsă de fundașii marocani.

Min 84: Joao Felix obține o lovitură liberă după ce este faultat de Cheddira.

Min 82: Paradă senzațională a lui Bono la execuția precisă a lui Joao Felix. Mingea iese în corner.

Min 81: Dublă schimbare pentru Maroc: Ziyech și Boufal părăsesc terenul, fiind înlocuiți de Jabrane și Abdoukhlal.

Min 79: Portugalia schimbă: Ricardo Horta intră în locul lui Diogo Dalot.

Min 78: Ziyech are nevoie de intervenția medicilor, după un contact cu Ruben Dias. Jocul este oprit.

Min 75: Fază frumoasă creată de jucătorii marocani. Cheddira primește în careu, însă nu reușește preluarea. Mingea revine în posesia portughezilor.

Min 73: Dalot obține o nouă lovitură de colț pentru portughezi.

Min 70: Dari primește primul cartonaș galben al acestei partide, după un fault comis asupra lui Leao. Este lovitură liberă pentru Portugalia.

Min 69: Portugalia face alte două schimbări: ies Goncalo Ramos și Otavio, intră Raphael Leao și Vitinha.

Min 68: Cristiano Ronaldo, foarte aproape să reia o centrare trimisă cu exteriorul de Bruno Fernandes. Bono reține balonul.

Min 64: Dublă schimbare pentru Maroc: ies Amallah și En Nesyri, intră Cheddira și Benoun.

Min 64: Bruno Fernandes primește în marginea careului și trimite un șut care trece aproape de bara transversală, după o recuperare a fotbaliștilor lusitani.

Min 62: Bruno Fernandes trimite o centrare puternică în careu. Balonul nu este însă interceptat de niciun coechipier de-al său și iese în out de poartă.

Min 58: Goncalo Ramos reia cu capul o centrare bună. Mingea se duce departe de poartă.

Min 57: Maroc schimbă: Romain Saiss este scos pe targă de pe teren. Achraf Dari intră în locul său.

Min 56: Căpitanul Romain Saiss are nevoie de îngrijiri medicale. Jocul este oprit.

Min 55: Execuție ratată a lui Ounahi, după o fază frumoasă creată de marocani.

Min 52: Boufal cade după un duel cu Dalot și are nevoie de intervenția medicilor.

Min 52: Bono reține o centrare trimisă în careu de Cristiano Ronaldo.

Min 51: Portugalia face o dublă schimbare: Raphael Guerreiro și Ruben Neves ies de pe teren, au intrat Cristiano Ronaldo și Joao Cancelo.

Min 49: Ocazie imensă pentru Maroc! Diogo Costa respinge o centrare cu efect trimisă de Ziyech. Mingea lovește un jucător Marocan și trece foarte aproape de stâlpul din dreapta.

El Yamiq, aproape să înscrie pentru Maroc
El Yamiq, aproape să înscrie pentru MarocAFP

Min 48: Hakimi obține o lovitură liberă după o acțiune frumoasă. Fundașul a fost faultat de Pepe.

Min 47: Diogo Dalot obține un corner pentru Portugalia.

Min 46: Meciul se reia repriza secundă! Marocanii au început de la centrul terenului.

Min 45+3: Final de primă repriză! Marocanii conduc Portugalia cu 1-0 la pauză!

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+2: Maroc are o șansă bună pe contraatac. Attiat-Allah primește în poziție de finalizare, însă trimite departe mingea.

Min 45+2: Bruno Fernandes cade în careu. Portughezii cer penalty, însă Tello face semn că jocul poate continua.

Min 45+1: Otavio cade în careu și se resimte după un duel cu Hakimi.

Min 45: De la margine se arată 2 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Bară pentru Portugalia! Șutul lui Bruno Fernandes se oprește în bara transversală.

Min 42: Gool Maroc! En Nesyri trimite mingea în poartă arătând o detentă impresionantă, după o centrare trimisă în careu de Amallah! Portarul Diogo Costa este învins, deși ieșise să atace balonul.

En Nesyri înscrie superb din fața lui Diogo Costa
En Nesyri înscrie superb din fața lui Diogo CostaAFP

Min 39: Joao Felix reia peste transversală, după o centrare puternică venită de la Guerreiro.

Min 39: Incursiunea lui Boufal este oprită de centralul Tello, după ce atacantul l-a lovit pe Otavio.

Min 35: Boufal trimite un șut pe poartă. Diogo Costa reține cu ușurință.

Min 35: Selim Amallah șutează departe de poartă după ce primește o pasă într-o zonă favorabilă, în urma unei faze frumoase de atac construită de Maroc.

Min 31: Joao Felix, foarte aproape să înscrie! Șutul său a fost deviat de un fundaș marocan și s-a dus foarte aproape de transversală. Bono era învins. Mingea iese în corner.

Min 26: En Nesyri reia periculos cu o lovitură de cap din centrarea venită de la Ziyech. Mingea trece pe deasupra porții.

Min 23: Ciocnire dură între Bruno Fernandes și Bono. Jocul este oprit.

Min 21: Ziyech trimite o centrare cu efect. Mignea este prinsă de Diogo Costa.

Min 20: Gest tehnic superb al lui Boufal, care trece spectaculos de 2 portughezi. Marocanul cade și obține un fault.

Min 18: Ziyech încearcă un șut de la distanță. Out de poartă pentru Portugalia.

Min 17: Dalot trimite o minge lungă pentru Goncalo Ramos. Balonul este reținut de portarul Bono.

Min 13: Emoții pentru marocani! Raphael Guerreiro trimite un șut puternic din voleu spre poartă. Execuția este blocată de fundașii Marocului.

Min 12: Otavio obține o lovitură liberă pentru Portugalia, după ce a fost faultat de Amrabat.

Min 11: Marocanii pleacă pe un contraatac. Attiat-Allah face însă o preluare mult prea lungă în apropierea careului portughez, iar Diogo Costa iese și reușește să rețină balonul.

Min 7: En Nesyri trimite cu capul după o centrare venită din corner. Mingea trece pe deasupra porții.

Min 6: Dalot intervine în ultimul moment o incursiune a lui Yahya Attiat-Allah. Mingea iese în corner pentru Maroc.

Min 4: O primă șansă de gol pentru Portugalia. Bono respinge în corner o lovitură de cap trimisă de Joao Felix.

Min 1: Centralul Facundo Tello fluieră începutul sfertului de finală dintre Maroc și Portugalia! Lusitanii au startul de la mijlocul terenului.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Maroc: Yassine Bounou, Achraf Hakimi, Romain Saiss, Jawad El Yamiq, Yahya Attiat-Allah, Sofyan Amrabat, Selim Amallah, Azzedine Ounahi, Hakim Ziyech, Soufiane Boufal, Youssef En-Nesyri

Portugalia: Diogo Costa, Diogo Dalot, Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro, Bruno Fernandes, Otavio, Bernardo Silva, Ruben Neves, Joao Felix, Goncalo Ramos

Această Cupă Mondială ne-a oferit cele mai multe goluri în optimile de finală de la reintroducerea rundei în 1986. Cu toate acestea, Marocul a încheiat la egalitate, 0-0 și a reușit să se califice după o victorie dramatică la penalty-uri.

Maroc a devenit a patra echipă din Africa și prima națiune arabă care ajunge în sferturile de finală la Cupa Mondială. Nord africanii au mai întâlnit Portugalia și la Cupa Mondială din Rusia din urmă cu patru ani. Atunci, portughezii s-au impus cu 1-0 într-un meci din grupe.

Walid Regragui, primul antrenor african care a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după ce l-a învins pe apreciatul antrenor spaniol Luis Enrique, este puțin probabil să se teamă de această nouă confruntare, având în vedere că echipa sa a primit doar un singur gol în acest turneu.

FIFA a declarat recent că “fotbalul marocan începe să culeagă roadele bunei activități a Federației” și se pare că cerul este limita pentru Leii din Atlas, care vor încerca acum să devină prima semifinalistă africană din istoria Cupei Mondiae.

Marocanii se vor confrunta, însă, cu o echipă a Portugaliei aflată într-o formă de zile mari, după ce a obținut o victorie categorică cu 6-1 în fața Elveției în optimi, fiind doar a doua oară când marchează 6+ goluri la un turneu major! Un detaliu important al victoriei a fost faptul că selecționerul Fernando Santos l-a lăsat pe bancă pe Cristiano Ronaldo, o decizie pe deplin justificată de faptul că înlocuitorul său, Gonçalo Ramos, în vârstă de 21 de ani, a marcat un hat-trick la primul său meci la Cupa Mondială!

Tânărul atacant este primul jucător care reușește această performanță la debutul ca titular în competiție de la Miroslav Klose în 2002. Acasă, încrederea este la cote înalte, mai ales că Portugalia este condusă de Santos, care are deja statutul de erou după ce a obținut trofeul cu naționala lusitană la Campionatul European în 2016.

Duelul cheie

După o celebrare de tip NFL după victoria Marocului la penalty-uri împotriva Spaniei, Achraf Hakimi va căuta să producă o nouă surpriză în această partidă. Fundașul dreapta are cele mai multe deposedări (11) la acest turneu până acum, dar se va întâlni cu eroul portughez Ramos, care avea doar trei ani când Ronaldo a marcat pentru prima dată la un turneu internațional major, dar a marcat deja mai maulte goluri pentru Portugalia în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale decât starul lusitan.

Statistică interesantă

Marocul a primit doar un singur gol în ultimele opt meciuri (6-2-0)!

Trivia Cupa Mondială

Remiza 0-0 cu Spania înainte de eventuala victorie a Marocului la penalty-uri a fost a șaptea la această Cupă Mondială, egalând un record absolut în această competiție.