Goncalo Ramos, înlocuitorul lui Ronaldo, face hattrick-ul și califică Portugalia în sferturiOpta by Stats Perform/AFP
Portugalia și-a câștigat spectaculos dreptul de a participa în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după o victorie la scor, 6-1, împotriva Elveției.

Portughezii par să fi găsit înlocuitorul perfect pentru Cristiano Ronaldo, care a fost doar rezervă în partida împotriva Elveției, încheiată cu scorul de 6-1.

Goncalo Ramos, tânărul atacant de 21 de ani de la Benfica Lisabona, a fost fără îndoială omul meciului, reușind un hattrick și o pasă decisivă în timpul celor 90 de minute.

Elveția a fost de nerecunoscut în acest duel care se prefigura a fi unul dintre cele mai echilibrate din faza optimilor de finală.

Balul portughez avea să înceapă încă din prima repriză, mai exact în minutul 17, atunci când Goncalo Ramos a primit o pasă de la Joao Felix și a înscris superb din interiorul careului, cu un șut puternic din întoarcere care l-a lăsat pe portarul Sommer fără reacție.

După prima reușită, portughezii au continuat să se avânte în atac. Succesul avea să vină cât de curând.

La aproape 40 de ani, veteranul Pepe s-a înălțat superb peste fundașii elvețieni și a trimis puternic cu capul în plasă, în urma unui corner bine executat de Bruno Fernandes.

Lusitanii păreau că nu se vor opri nici după reușita fundașului de la Porto. La pauză însă, scorul era doar 2-0 pentru Portugalia. Avea să urmeze o repriză secundă mult mai spectaculoasă, spre surprinderea tuturor.

Iar faptele din teren au confirmat acest lucru. La doar 6 minute de la reluarea partidei, Goncalo Ramos reușește dubla, cu o deviere fină care îl păcălește din nou pe Sommer, în urma unei centrări bune venită de la Diogo Dalot.

Scorul era deja 3-0 și Portugalia se îndrepta încrezătoare spre următoarea etapă importantă din acest turneu final.

Raphael Guerreiro își trece și el numele pe lista marcatorilor la scurt timp după dubla lui Ramos. Fundașul lui Dortmund a înscris cu un șut puternic în urma unui alt contraatac construit perfect de lusitani. De această dată, pasa de gol a venit chiar de la ... Goncalo Ramos.

O mică replică elvețiană avea să vină în minutul 58, când fundașul Akanji a profitat de o respingere greșită a lui Otavio la un corner care l-a lăsat singur cu poarta pe jucătorul lui Manchester City.

Elveția a sperat astfel că va evita o înfrângere rușinoasă și că poate vor reuși să stopeze atacurile furibunde ale portughezilor.

Nu a fost însă așa: Goncalo Ramos a părut extrem de hotărât că vrea să intre în istorie. O pasă perfectă a lui Joao Felix în careu îl găsește din nou în poziție de finalizare, iar de această dată atacantul Benficăi trimite o scăriță elegantă peste Sommer și duce scorul la 5-1.

Tânărul Ramos reușește astfel să intre în istorie, după ce ultimul hattrick al unui tânăr jucător la un meci de la mondiale fusese reușit în urmă cu 20 de ani de germanul Miroslav Klose. Atacantul neamț avea atunci 24 de ani.

În minutul 73 s-au auzit din nou urale în incinta stadionului Lusail. Nu a fost vorba despre înscrierea unui nou gol, ci de introducerea în teren a lui Cristiano Ronaldo, salutată de fanii lusitani.

Portughezul a înscris în finalul partidei, însă arbitrul a semnalizat o poziție de offside.

O altă rezervă avea însă să închidă tabela de scor. Raphael Leao, atacantul lui AC Milan, care era intrat în teren de aproximativ 3 minute, a reușit să înscrie superb cu un șut cu efect la colțul lung din marginea careului, după un dribbling fin, lăsându-l din nou pe Sommer fără reacție și făcând astfel ”setul” pentru Portugalia.

Portugalia speră că își va păstra aceste performanțe și în următorul meci decisiv din sferturi, cel împotriva Marocului, care se va juca duminică, 10 decembrie, de la ora 17:00.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Goncalo Ramos (Portugalia)

Cifrele lui Goncalo Ramos în meciul cu Elveția
Cifrele lui Goncalo Ramos în meciul cu ElvețiaOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Portugalia - Elveția

Min 90+5: Final de meci! Portugalia merge în sferturi, după o victorie categorică încheiată cu scorul de 6-1 împotriva Elveției.

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+2: Gool Portugalia! Rafael Leao finalizează în plasă cu o execuție de mare clasă din interiorul careului.

Rafael Leao închide tabela de scor cu o execuție splendidă
Rafael Leao închide tabela de scor cu o execuție splendidăAFP

Min 90: De la margine se arată 4 minute suplimentare pentru această partidă.

Min 89: Mută și elvețienii: Jashari intră în locul lui Embolo.

Min 87: Portughezii schimbă din nou: Rafael Leao intră în locul lui Bruno Fernandes.

Min 87: Cristiano Ronaldo este blocat în ultimul moment de Comert. Mingea iese în out de poartă.

Min 84: Cristiano Ronaldo înscrie, însă arbitrul semnalizează o poziție de offside în care se afla atacantul portughez.

Min 81: Portugalia schimbă din nou: Ruben Neves intră în locul lui Bernardo Silva.

Min 81: Xhaka reia cu capu din centrarea lui Shaqiri din corner. Mingea se duce mult peste poartă.

Min 80: Embolo încearcă o execuție spectaculoasă din foarfecă. Mingea trece puțin pe lângă poartă după ce a fost deviată de Dalot. Corner pentru Elveția.

Min 75: Bernardo Silva obține o lovitură liberă pentru Portugalia.

Min 73: Portugalia schimbă: Cristiano Ronaldo, Ricardo Horta și Vitinha intră pe teren, ies Goncalo Ramos, Otavio și Joao Felix.

Min 71: Zakaria încearcă șutul de la distanță. Pepe deviază în corner.

Min 70: Fază superbă creată de portughezi. Bernardo Silva trimite o diagonală excelentă care îl găsește pe Raphael Guerreiro. Fundașul trimite din prima balonul în fața porții, unde se află Bruno Fernandes. Mijlocașul ofensiv nu reușește însă să ajungă la minge.

Min 67: Gool Portugalia! Goncalo Ramos reușește hattrick-ul din pasa lui Joao Felix. Atacantul trimite un lob elegant peste Sommer și duce scorul la 5-1.

Goncalo Ramos, la a treia reușită pentru Portugalia
Goncalo Ramos, la a treia reușită pentru PortugaliaAFP

Min 66: Elveția face o nouă modificare: Okafor intră în locul lui Vargas.

Min 59: Comert vede un cartonaș galben după un duel dur cu Bruno Fernandes.

Min 58: Gool Elveția! Akanji reușește să reducă din diferență în urma unui corner. Otavio nu reușește să respingă cum trebuie balonul care ajunge la fundașul elvețian, rămas liber în fața porții.

Akanji reduce din diferență în urma unui corner
Akanji reduce din diferență în urma unui cornerAFP

Min 56: Gool Portugalia! Un contraatac al lusitanilor îl găsește liber în flancul stâng pe Guerreiro, după o pasă superbă a lui Otavio. Fundașul lui Dortmund duce scorul la 4-0.

Raphael Guerreiro înscrie după o pasă bună venită de la Otavio
Raphael Guerreiro înscrie după o pasă bună venită de la OtavioAFP

Min 54: Dublă schimbare la Elveția: ies Freuler și Sow, intră Zakaria și Seferovic.

Min 53: Joao Felix trimite un șut spre poartă din interiorul careului. Akanji deviază balonul în corner.

Min 51: Gool Portugalia! Goncalo Ramos deviază în poartă o centrare bună trimisă pe jos de Diogo Dalot.

Goncalo Ramos reușește dubla cu o deviere fină în poarta Elveției
Goncalo Ramos reușește dubla cu o deviere fină în poarta ElvețieiAFP

Min 48: Bernardo Silva obține un corner după o centrare respinsă de Akanji.

Min 46: Elveția face o primă modificare: Comert îl înlocuiește pe Schar.

Min 46: A început repriza a doua! Portughezii încep mingea de la mijlocul terenului.

Min 45+5: Este finalul primei reprize! Portugalia conduce Elveția cu 2-0, după golurile lui Ramos și Pepe.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+3: Raphael Guerreiro încearcă un șut de la distanță. Mingea se duce însă departe de poartă.

Min 45+2: Diogo Dalot este oprit de Schar. Din nou corner pentru Portugalia.

Min 45: De la margine se arată 4 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 44: Din nou emoții pentru elvețieni la un corner executat de Bruno Fernandes. O deviere cu capul a lui Pepe este respinsă în cele din urmă de defensiva Elveției.

Min 43: Scar vede primul cartonaș galben din această partidă, după un fault dur comis în urmă cu doar câteva minute.

Min 43: Ramos semnează o ocazie imensă de a face dubla! Sommer reușește să apere în fața atacantului care a rămas singur în careul elvețian.

Min 38: Ocazie mare pentru elvețieni. O centrare bună a lui Fernandes este respinsă în față de Diogo Costa. Freuler trimite cu capul spre poarta goală, însă Diogo Dalot respinge și îndepărtează astfel pericolul.

Min 35: Portughezii atacă în continuare! Joao Felix trimite o centrare în careu. Mingea nu este recepționată însă de niciun coleg din atacul lusitan.

Min 33: Gool Portugalia! Pepe, fundașul veteran, reia puternic cu o lovitură de cap după o centrare venită dintr-un corner executat de Bruno Fernandes.

Pepe dublează avantajul cu o lovitură perfectă de cap
Pepe dublează avantajul cu o lovitură perfectă de capAFP
Sommer, fără reacție la execuția lui Pepe
Sommer, fără reacție la execuția lui PepeAFP

Min 32: Ocazie imensă pentru Portugalia. O centrare cu efect a lui Otavio este respinsă în corner de către Schar. Balonul a trecut însă foarte aproape de stâlpul din dreapta al porții lui Sommer.

Min 30: Shaqiri șutează periculos din lovitură liberă. Mingea trece puțin pe lângă stâlpul din dreapta, fiind respinsă în corner de către Diogo Costa.

Min 29: Embolo obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru Elveția, în urma unui duel cu Ruben Dias.

Min 25: Schar este căzut la pământ și cere intervenția medicilor. Jocul este oprit pentru moment.

Min 23: Un nou șut pe poartă trimis de portughezi. De data aceasta Goncalo Ramos a căutat golul 2, însă Sommer a fost pe minge.

Min 22: Otavio șutează puternic de la marginea careului după o combinație a jucătorilor portughezi. Sommer reușește să rețină balonul.

Min 17: Gooool Portugalia! Goncalo Ramos înscrie cu un șut năprasnic din întoarcere. Sommer este luat prin surprindere și nu are reacție.

Yan Sommer, fără reacție la șutul lui Goncalo Ramos
Yan Sommer, fără reacție la șutul lui Goncalo RamosAFP

Min 8: Shaqiri obține o lovitură liberă după ce a fost faultat de Pepe.

Min 5: Embolo controlează bine un balon în interiorul careului și încearcă șutul spre poartă. Execuția este blocată de Pepe. Mingea iese în corner pentru Elveția.

Min 4: Embolo cade după un duel cu Ruben Dias. Atacantul elvețian acuză o lovitură cu cotul din partea fundașului portughez.

Min 3: Bruno Fernandes primește o pasă bună în careu, însă este imediat interceptat de Schar.

Min 1: A început partida din optimi dintre Portugalia și Elveția! Arbitrul delegat este Cesar Arturo Ramos. Elvețienii au lovitura de start.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Portugalia: Diogo Costa, Diogo Dalot, Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro, Bruno Fernandes, Otavio, Bernardo Silva, Joao Felix, William Carvalho, Goncalo Ramos

Elveția: Yann Sommer, Edimilson Fernandes, Manuel Akanji, Breel Embolo, Remo Freuler, Granit Xhaka, Ricardo Rodriguez, Djibril Sow, Ruben Vargas, Fabian Schaer, Xherdan Shaqiri

În ciuda unei înfrângeri surpinzătoare, cu 2-1 în fața Coreei de Sud, în ultimul meci din grupă, Portugalia a câștigat Grupa H datorită victoriilor din primele două meciuri, ceea ce a fost poate vital având în vedere că o clasare pe locul al doilea ar fi dus la o misiune dificilă, în optimi, împotriva favoritei Brazilia.

Oamenii lui Fernando Santos trebuie să învețe din greșelile trecutului, având în vedere că la ultimele două ediții când Portugalia a trecut de faza grupelor la Cupa Mondială, 2010 și 2018, parcursul lor s-a încheiat rapid.

Totuși, această echipă poate scrie istorie, deoarece numai o singură dată din 1966 încoace Portugalia a ajuns în sferturi, iar încurajatorul este faptul că în ultimele două ediții când a câștigat grupa la o Cupă Mondială (1966 și 2006), a ajuns în semifinale!

După ce a terminat pe locul al doilea, după Brazilia, într-una dintre cele mai dificile grupe din acest turneu, Elveția va juca al treilea meci consecutiv în optimile de finală, cu scopul de a pune capăt, în sfârșit, unei serii de patru înfrângeri în această fază.

Selecționerul Murat Yakin a declarat după victoria crucială cu 3-2 în fața Serbiei că marele său regret a fost echipa sa a pierdut primul loc în grupă la un singur gol diferență, înainte de a adăuga: "Vom înfrunta cu plăcere Portugalia cu ambiția de a le pune cât mai multe probleme".

Elveția a arătat în trecut că poate pune probleme portughezilor, după ce a câștigat recenta lor întâlnire, 1-0 în Liga Națiunilor UEFA, în iunie anul trecut, precum și în singurul meci jucat la un turneu final - o victorie cu 2-0 în faza grupelor, la Euro 2008.

Cu toate acestea, după două victorii în faza grupelor, Yakin și oamenii săi vor trebui să doboare un record  dacă își vor să-și continue parcursul la Cupa Mondială, deoarece elvețienii nu au câștigat niciodată trei meciuri la un turneu final al Cupei Mondiale!

Jucători de urmărit:

Sînt cei mai buni jucători de pe teren: În ceea ce va fi probabil ultima sa Cupă Mondială, Cristiano Ronaldo va dori să înscrie primul său gol într-un meci din fazele eliminatorii ale competiției, după șase încercări nereușite. De cealaltă parte, Xherdan Shaqiri l-ar egala pe Josef Hügi (șase goluri) în topul marcatorilor Elveției la acest turneu dacă ar marca un gol cu Portugalia

Statistică interesantă

Portugalia a marcat în fiecare dintre ultimele nouă meciuri la un turneu final de Cupă Mondială

Curiozități despre Cupa Mondială

Elveția a fost implicată în meciul cu cel mai mare număr de goluri din istoria Cupei Mondiale, când a pierdut cu 7-5 în fața Austriei, la ediția din 1954.