Qatar - Senegal 1-3. Prima victorie de la Mondial pentru o echipă africană

Qatar - Senegal 1-3. Prima victorie de la Mondial pentru o echipă africanăOpta by Stats Perform/AFP
Senegal reușește să se impună în fața țării gazdă de la acest turneu final, scor 1-3, aducând astfel primele 3 puncte pentru o echipă africană participantă la Cupa Mondială. Senegalezii au avut ceva emoții în a doua repriză, când lovitura de cap a lui Muntari a redus din diferență.

Senegal a înregistrat prima victorie la Cupa Mondială (CM) FIFA 2022, în urma unei victorii obținute cu puține emoții, 3-1 în fața Qatarului, pe stadionul Al Thumama.

Senegalul a început în forță în prima confruntare dintre cele două națiuni, Ismaïla Sarr trimițând un prim șut în plasa laterală în debutul partidei. După ce nu a reușit să înregistreze niciun șut pe poartă în meciul de deschidere al turneului, Qatar s-a prezentat mult mai curajoasă decât împotriva Ecuadorului. Senegal a continuat să aibă tot mai multe ocazii de a deschide scorul, Idrissa Gueye trăgând pe lângă stâlpul din stânga.

După ce a devenit prima națiune gazdă care pierde meciul de deschidere al unei finale de Cupa Mondială, Qatar a avut mari speranțe în minutul 35, după ce Antonio Miguel Mateu Lahoz nu a indicat punctul de pedeapsă după ce Sarr l-a doborât neglijent în careu pe Akram Afif. Cu pauza primei părți apropiindu-se cu pași repezi, Senegalul a luat un avantaj meritat în minutul 41, când Boulaye Dia a tras pe lângă Meshaal Barsham, după o eroare majoră în apărarea qatareză.

Pe cale să devină a cincea națiune gazdă care pierde primele două meciuri de la CM, Qatarul s-a trezit în fața unei ieșiri premature din turneu în primele trei minute ale reprizei secunde. După ce a înregistrat 14 șuturi împotriva Olandei, în ciuda absenței lui Sadio Mané, Senegalul a avut nevoie de mai puțin de jumătate din aceste ocazii pentru a găsi pentru a doua oară spațiul porții, deoarece lovitura de cap rafinată a lui Famara Diedhiou a dublat avantajul Leilor din Teranga în minutul 48.

Având nevoie disperată de un răspuns imediat în fața porții, Qatar și-a amenințat în sfârșit adversarii pentru prima dată în turneu, când Mendy a barat lovitura lui Almoez Ali. Când timpul se scurgea, înlocuitorul Mohammed Muntari a oferit Qatarului o oportunitate de a-și salva visele la CM cu o lovitură de cap impunătoare care l-a depășit pe Mendy. Cu toate acestea, aspirațiile de revenire ale echipei lui Félix Sánchez au fost curmate șase minute mai târziu, când Bamba Dieng a tras sublim pe lângă Barsham, din centrul careului.

Victoria a păstrat intacte aspirațiile Senegalului pentru prima sa apariție în fazele eliminatorii ale unui turneu final al CM din 2002 încoace. În schimb, Qatar va deveni prima națiune gazdă din istorie care va fi eliminată după două meciuri, dacă Olanda va evita înfrângerea în fața Ecuadorului.

Clasamentul Grupei A, după primele două etape

Clasament Grupa A
Clasament Grupa AFlashscore

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Qatar - Senegal

Min 90+6: Final de partidă! Senegal se impune cu 1-3 în fața Qatarului.

Statisticile partidei
Statisticile partideiStatsperform

Min 90+4: Almoez are o pătrundere frumoasă în centru, aproape de careu. Șutul său trece însă mult peste transversală.

Min 90: Partida va fi prelungită cu 6 minute suplimentare.

Min 90: Madibo (Qatar) vede cartonașul galben.

Min 89: Abdelkarim trimite aproape de poartă după șutul din lovitura liberă.

Min 86: Ciss vede cartonașul galben după o intrare tare asupra lui Ismaeel Mohammad.

Min 84: Gool Senegal! Bamba Dieng înscrie după ce primește o pasă în mijlocul careului.

Dieng îi scapă pe ”lei” de emoții
Dieng îi scapă pe ”lei” de emoțiiAFP

Min 83: Dublă schimbare la Qatar: au intrat Waad și Salman în locul lui Pedro și Ahmed.

Min 78: Gool Qatar! Muntari înscrie la doar câteva minute după ce a fost introdus în teren, cu o lovitură de cap. Gazdele reduc astfel din diferență.

Muntari reduce din diferența de goluri
Muntari reduce din diferența de goluriAFP

Min 77: Încă o dublă schimbare la Senegal. Intră Sarr și Cisse în locul Mendy și Jakobs.

Min 74: Schimbare și la Qatar: intră Aziz și Muntari în locul lui Boudiaf și Al Haydos.

Min 74: Dublă schimbare pentru Senegal: Intră Ndiaye și Bamba Dieng, în locul lui Ismaila Sarr și Diedhiou.

Min 73: Qatarezii obțin un nou corner în urma unei ocazii.

Min 69: Mendy (Senegal) șutează în careu. Mingea trece peste transversală.

Min 69: Schimbare la Qatar: intră Hatem Abdulaziz în locul lui Boudiaf.

Min 67: Ismaeel Mohammad (Qatar) aproape de gol. Lovitura sa de cap este respinsă de Mendy în corner.

Min 64: Schimbare la Senegal: intră Ciss în locul lui Diatta.

Min 64: Pedro (Qatar) recepționează mingea în careu și șutează, balonul se duce departe de poartă.

Min 63: Almoez (Qatar) primește o pasă bună în centrul careului. Șutul său plasat este apărat de Mendy. Mingea iese în corner.

Min 61: Șut bun din afara careului trimis de Hassan Abdelkarim. Mingea trece puțin pe lângă poarta lui Mendy.

Min 59: Dia interceptează o centrare și încearcă șutul. Mingea este respinsă de un fundaș și reținută de portarul Barsham.

Min 57: Sarr încearcă un șut puternic din întoarcere în careul qatarezilor. Atacantul este blocat în ultimul moment.

Min 56: Qatarezii sunt aproape să înscrie după o centrare periculoasă venită în careul senegalezilor. Fundașii reușesc să respingă mingea în cele din urmă.

Min 55: Qatar obține o lovitură liberă. Mohammad este faultat de același Jakobs, care a fost mai devreme avertizat de arbitru.

Min 52: Jakobs (Senegal) vede cartonașul galben după un fault comis la mijlocul terenului.

Min 51: Abdelkarim Hassan recepționează o centrare bună venită în careul Senegalului. Fundașul nu reușește însă să trimită pe poartă.

Min 49: Gool Senegal! Diedhiou trimite mingea în plasă cu o lovitură perfectă de cap, după o centrare venită din corner. Senegalezii își dublează avantajul.

Diedhiou dublează avantajul senegalezilor cu o lovitură frumoasă de cap
Diedhiou dublează avantajul senegalezilor cu o lovitură frumoasă de capAFP

Min 48: Ismaila încearcă o pătrundere în flancul drept. Mingea este respinsă în corner.

Min 46: Se reia partida! Senegalezii au lovitura de start în repriza secundă.

Min 45+7: Final de primă repriză! Senegalul conduce la pauză cu 1-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiStatsperform

Min 45+6: Almoez nu poate ajunge o pasă bună dată spre careu de către Boudiaf.

Min 45+2: Ahmed Homam vede și el cartonașul galben după un fault dur.

Min 45: De la margine sunt arătate 7 minute de prelungire.

Min 42: Gool Senegal! Dia înscrie după o greșeală a a fundașulul central Boualem Khoukhi. Este 1-0 pentru Senegal!

Boulaye Dia înscrie primul gol al partidei
Boulaye Dia înscrie primul gol al partideiAFP

Min 35: Jucătorii Senegalului nu reușesc să fructifice o șansă bună pe care au avut-o în careul advers. Faza i-a avut în prim-plan pe Sarr și Dia.

Min 34: Șansă mare pentru Qatar. Afif cade în careu. Gazdele cer penalty. Arbitrul lasă însă jocul liber.

Min 30: Boulaye Dia vede și el galbenul, după un fault agresiv.

Min 30: Din nou ocazie mare la poarta Qatarului. Ismaila Sarr nu poate profita de ieșirea eronată a portarului. Mingea este respinsă de apărători.

Min 28: Sabaly trimite un voleu care trece pe lângă bara din dreapta, după o respingere a portarului Barsham.

Min 25: Assim Omer Madibo încearcă un șut de la distanță. Mingea trece cu mult peste poartă.

Min 24: Combinație frumoasă de pase între jucătorii Senegalului, încheiată cu un șut puternic pe jos al lui Gueye. Mingea trece puțin pe lângă bara din stânga.

Min 20: Ismail Mohamad (Qatar) vede primul cartonaș galben al partidei, după un fault dur.

Min 17: Adbou Diallo s-a prăbușit în careul Qatarului și are nevoie de îngrijiri medicale. Jocul este întrerupt.

Min 17: Senegalul trece pe lângă gol, după o ieșire eronată a portarului Barsham la corner. Africanii nu reușeșc însă să trimită balonul pe spațiul porții.

Min 16: Diatta recuperează o minge și încearcă un șut. Portarul Barsham respinge în corner.

Min 15: Fază periculoasă și pentru poarta Senegalului. Afif încearcă un voleu după ce interceptează o minge respinsă de apărarea adversă. Balonul trece peste mult peste poartă.

Min 14: Qatar obține o lovitură liberă. Almoez a fost faultat de Koulibaly.

Min 9: O nouă ocazie pentru Senegal. Centrarea lui Ismaila Sarr ajunge în careu, Dia preia balonul, însă este blocat. Mingea ajunge la Mendy, însă șutul acestuia trage pe lângă poartă.

Min 4: Senegalul are o primă incursiune periculoasă în careul advers, prin Ismaila Sarr. Șutul acestuia ajunge însă în plasa laterală.

Min 1: Antonio Mateu Lahoz fluieră începutul partidei. Qatar are lovitura de start.

Echipele de startFlashscore

Înfrângerea din primul meci a adus Qatarului contraperformanța de a fi prima țară gazdă care pierde meciul de deschidere al Cupei Mondiale.

Qatarul a fost învins cu 2-0 de Ecuador în meciul, fiind complet ieșit din ritm în acest debutul de mondial, astfel că nu-și mai poate permite luxul să greșească și în fața Senegalului, dacă mai vrea să spere la fazele eliminatorii ale competiției.

Gazdele nu au probleme medicale înaintea meciului de azi și pot alinia cel mai bun ”11” posibil pentru confruntarea cu Senegalul. Și sunt mari șanse ca formula de start să fie identică cu cea din meciul cu Eduador și așezată în același sistem, 5-3-2.

De cealaltă parte, și Senegal a fost învins cu 2-0 de Olanda în meciul de debut. Africanii s-au descurcat bine pe tot parcursul meciului, însă două erori ciudate ale starului Edouard Mendy au permis ca ”portocala mecanică” să smulgă cele trei puncte spre finalul partidei.

Senegalul îl va putea folosi fără probleme pe Abdou Diallo, chiar dacă fundașul stânga a ieșit de pe teren ușor accidentat în minutul 61 al meciului cu Olanda.

Pe de altă parte, verzii nu vor putea apela la serviciile mijlocașului Cheikhou Kouyate, de asemenea cu probleme medicale după primul meci, iar Edouard Mendy ar putea fi înlocuit din primul ”11” de Seny Dieng după prestația slabă avută cu Olanda. În rest, nu ar mai trebui să apară mari surprize față de meciul precedent, Cisse rămânând probabil fidel aceluiași 4-3-3.

Antrenorul senegalez, suferă încă după accidentarea talismanului său, Sadio Mané, mai ales că luni echipa sa a avut 15 șuturi pe cadrul porții și niciun gol. Într-un singur meci de la Cupa Mondială ”Leii din Teranga” au tras de mai multe ori la poartă, 26 de șuturi într-un meci contra Suediei în 2002, câștigat cu 2-1.

Duelul cheie:

Portarul Qatarului, Saad Al Sheeb, a avut o prestație haotică împotriva Ecuadorului, dar de vină ar putea fi tracul debutului, având în vedere că înainte a înregistrat trei meciuri fără gol primit în ultimele patru apariții.  În schimb, senegalezul Ismaïla Sarr a contribuit direct la șapte din cele 15 șuturi pe poartă mai sus menționate (trei șuturi și patru ocazii create).

Statistică interesantă:

Qatar nu a avut niciun șut pe poartă în meciul de deschidere împotriva Ecuadorului.

Trivia Cupa Mondială:

Qatar este prima națiune gazdă care nu a reușit să tragă un șut pe poartă într-un meci de Cupa Mondială din 1994. ”Performanța” de atunci era înregistrată tot de către țara gazdă, SUA, în optimi, împotriva Braziliei, cea care avea să câștige trofeul