Argentinienii merg în semifinale după un duel plin de emoții, încheiat la loviturile de departajare

Argentina învinge Țările de Jos la loviturile de departajare
Argentina învinge Țările de Jos la loviturile de departajareOpta by Stats Perform/AFP
Primele două țări care au ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2022 încheie seara de vineri cu o reeditare a semifinalei din 2014.

Lionel Messi a inspirat victoria Argentinei în fața Țărilor de Jos, contribuind direct la ambele goluri ale echipei sale, pregătind o confruntare în semifinalele Cupei Mondiale împotriva Croației, finalista din 2018.

Van Gaal nu și-a luat revanșa în reeditarea duelului din 2014

Tot Louis van Gaal a fost la conducerea Țărilor de Jos ultima dată când aceste două echipe s-au întâlnit în semifinalele Cupei Mondiale din 2014, pierzând la penalty-uri după o remiză fără goluri. De această dată, partida a părut că nu va merge în aceeași direcție ca în 2014.

Lionel Scaloni a modificat sistemul Argentinei pentru a include fundași laterali pentru prima dată la acest CM, potrivindu-se îndeaproape cu adversarii lor, iar în apropierea pauzei, această schimbare pare să fi dat roade. Messi a preluat mingea în ultima treime și a oferit o pasă rafinată, fără să privească, pentru a-l lăsa pe fundașul dreapta Nahuel Molina singur cu portarul Noppert, argentinianul reușind să înscrie. Crainicul stadionului a fost ținut ocupat în ultimele minute ale reprizei, după o avalanșă de cartonașe galbene, în timp ce portarul Emiliano Martínez a rămas netestat în prima parte a jocului.

După ce a stabilit al 12-lea avantaj încă din prima repriză din 14 meciuri disputate în acest an, Argentina a părut relativ confortabilă, limitându-i pe olandezi la un singur șut din afara terenului înainte de ora de joc.

Cu timpul scurs pentru echipa lui Van Gaal, jocul a început să se deschidă încet, Țările de Jos devenind mai puțin conservatoare, oferind Argentinei oportunități pe contre. Messi a obținut o lovitură liberă la marginea careului, iar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

Țările de Jos au oferit foarte puțin în atac, iar cu mai puțin de 20 de minute din timpul regulamentar rămas, meciul părea să se fi încheiat.

Marcos Acuña a avut o incursiune foarte bună în careu și a căzut după un duel cu Denzel Dumfries, ceea ce nu i-a dat arbitrului Antonio Mateu Lahoz altă opțiune decât să acorde un penalty.

Fără emoții, Messi a marcat pentru 2-0, înregistrând cel de-al patrulea succes de la acest turneu final.

Țările de Jos au avut nevoie de un miracol, dar, la fel ca și Croația, a marcat la prima încercare de gol, când înlocuitorul Wout Weghorst a reluat perfect cu capul centrarea lui Steven Berghuis.

În mod incredibil, după o perioadă incendiară în care jocul a fost deseori întrerupt din cauza faulturilor dure, dar și ceva conflicte între jucători, Weghorst reușește să egaleze în ultimul moment. Atacantul olandez a făcut dubla în urma unei faze fixe, după o execuție inventivă  a lui Teun Koopmeiners.

Partida a mers către prelungiri, acolo unde echipa lui Van Gaal a rezistat unei furtuni de ocazii argentiniene pe final, având de mulțumit stâlpului din dreapta pentru că l-a refuzat pe Enzo Fernández în ultimul minut, trimițând meciul la penalty-uri.

Două parade ale lui Martínez au pus Argentina în pole position înainte ca Fernández să rateze șansa de a tranșa meciul. Cu toate acestea, un alt Martinez, Lautaro Martínez, a transformat lovitura de pedeapsă crucială și a trimis Argentina în semifinale, unde va întâlni Croația pentru prima dată de la înfrângerea usturătoare suferită cu scorul de 3-0 din faza grupelor, la Cupa Mondială din 2018.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lionel Messi (Argentina)

Cifrele înregistrate de Lionel Messi în partida cu Țările de Jos
Cifrele înregistrate de Lionel Messi în partida cu Țările de JosOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici și comentariu audio Țările de Jos - Argentina

Lautaro Martinez TRANSFORMĂ! Argentina este în semifinale după ce învinge cu 3-4 la penalty-uri!

Luuk de Jong ÎNSCRIE pentru Țările de Jos! 3-3

Enzo Fernandez RATEAZĂ! 2-3

Weghorst ÎNSCRIE pentru Țările de Jos! 2-3

Montiel ÎNSCRIE fără emoții! 1-3

Koopmeiners ÎNSCRIE pentru Țările de Jos! 1-2

Paredes TRANSFORMĂ impebacil pentru Argentina! 0-2

Berghuis RATEAZĂ! Martinez apără senzațional! Rămâne avantaj pentru Argentina!

Messi ÎNSCRIE pentru Argentina! 0-1

Van Dijk RATEAZĂ primul penalty pentru Țările de Jos!

Cele două formații își pregătesc listele cu executanții loviturilor de departajare.

Min 120+1: Finalul celor 120 de minute! Duelul se decide la loviturile de departajare!

Min 120: Argentina ratează din nou o mare șansă! Șutul lui Enzo Fernandez lovește bara și iese în out.

Min 120: Di Maria execută direct pe spațiul porții. Noppert respinge în corner.

Min 120: Messi șutează din afara careului. Mingea este deviată în corner.

Min 119: Noppert scoate un șut al lui Lautaro Martinez.

Min 119: Berghuis are o incursiune bună în flancul drept, însă centrarea sa este prea aproape de Martinez, care reține balonul.

Min 118: Lang centrează periculos în careu spre Berghuis. Emiliano Martinez intervine și reține cu emoții.

Min 116: Pezzella reia cu capul o centrare a lui Di Maria. Mingea iese în out de poartă.

Min 115: Șutul deviat al lui Enzo Fernandez trece puțin peste poartă. Este din nou corner. Argentinienii presează.

Min 115: Montiel obține un nou corner pentru Argentina.

Min 114: Ratare imensă pentru Argentina! Șutul lui Lautaro Martinez este deviat în corner de Van Dijk.

Min 113: Țările de Jos schimbă: Lang intră în locul lui Gakpo.

Min 113: Luuk De Jong, foarte aproape de a finaliza. Atacantul este blocat în două rânduri de către fundașii argentinieni.

Min 112: Pezzella vede cartonașul galben după un fault dur asupra lui Gakpo. Lovitură liberă pentru Țările de Jos.

Min 112: Argentina schimbă din nou: iese Lisandro Martinez, intră Di Maria.

Min 110: Messi încearcă șutul din unghi. Mingea se duce însă departe de poarta lui Noppert.

Min 109: Montiel vede un cartonaș galben pentru proteste.

Min 109: Messi cade după un duel cu Gakpo și obține o nouă lovitură liberă.

Min 107: Noppert reține cu puține emoții mingea trimisă din corner de Messi.

Min 106: Argentinienii obțin o lovitură de la colțul terenului.

Min 106: Pentru Argentina a intrat Gonzalo Montiel. Nahuel Molina a părăsit terenul.

Min 106: A început repriza a doua a prelungirilor.

Min 105: Se încheie prima repriză de prelungiri.

Min 104: Otamendi, aproape să reia centrarea trimisă de Messi din fază fixă. Mingea iese în out de poartă.

Min 102: Lautaro Martinez cade. Este din nou fază fixă pentru Argentina, de la aproximativ 35 de metri.

Min 100: Messi obține o lovitură liberă pentru Argentina.

Min 99: Țările de Jos obțin o lovitură liberă dintr-o poziție bună.

Min 95: Gakpo trimite o centrare cu efect care cade peste bara transverală.

Min 94: Încercarea de finalizare a lui Messi este oprită în ultima clipă de fundașii olandezi. Pericolul este îndepărtat.

Min 91: A început prima repriză a prelungirilor.

Min 90+13: Finalul celor 90 de minute! Partida din sferturi merge în prelungiri!

Statistica celor 90 de minute
Statistica celor 90 de minuteOpta by Stats Perform

Min 90+11: Goool Țările de Jos, după o schemă tactică impecabilă pusă în practică de jucătorii olandezi. Weghorst înscrie din nou și restabilește egalitatea.

Min 90+10: Messi vede cartonașul galben pentru proteste.

Min 90+10: Țările de Jos obțin o lovitură liberă din marginea careului, după ce Pezzella îl împinge pe Weghorst într-un duel aerian.

Min 90+6: Gakpo centrează în careu. Fundașii argentinieni resping pericolul.

Min 90+3: Lisandro Martinez cere intervenția medicilor. Jocul este oprit.

Min 90+1: De Jong obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru Țările de Jos, după ce a fost faultat la marginea careului.

Min 90+1: Van Dijk vede un cartonaș galben pentru comportament nesportiv.

MIn 90: Partida se prelungește cu 10 minute.

Min 89: Paredes vede cartonașul galben.

Min 89: Jocul este oprit! Cele două formații se încaieră, după ce Paredes a șutat intenționat în dreptul băncii de rezerve ale olandezilor. Înainte de această fază, Paredes a avut o intrare dură asupra lui Ake.

Min 88: Berghuis vede cartonașul galben după un duel la mijlocul terenului cu Messi.

Min 85: Ocazie imensă pentru Țările de Jos. Un șut puternic al lui Berghuis lovește plasa laterală exterioară, după ce a fost deviată de un apărător argentinian. Corner pentru Țările de Jos.

Min 83: Gool Țările de Jos. Weghorst reia cu capul o centrare bună a lui Berghuis și reușește astfel să reducă din diferență.

Min 81: Încă o schimbare pentru Argentina: Lautaro Martinez îl înlocuiește pe Julian Alvarez.

Min 78: Țările de Jos efectuează o modificare: Weghorst intră în locul lui Depay.

Min 78: Dublă schimbare la Argentina: ies Acuna și Romero, intră Taglafico și Pezzella.

Min 77: Lisandro Martinez primește un cartonaș galben.

Min 77: Gakpo cade în careu și olandezii solicită un penalty. Centralul face semn că jocul poate continua.

Min 76: Depay vede un cartonaș galben pentru proteste.

Min 74: Jocul este întrerupt, în urma unui conflict ce s-a iscat între Luuk De Jong și portarul argentinian Emiliano Martinez.

Min 73: Goool Argentina! Penalty impecabil transformat de Messi!

Rata penalty-urilor executate de Lionel Messi
Rata penalty-urilor executate de Lionel MessiOpta by Stats Perform/AFP
Messi transformă fără emoții în fața lui Noppert
Messi transformă fără emoții în fața lui NoppertAFP

Min 71: Acuna cade în careu în urma unui duel cu Dumfries și obține un PENALTY pentru Argentina!

Min 66: Schimbă și Argentina: Rodrigo De Paul iese, intră Paredes.

Min 64: Schimbare la Țările de Jos: Daley Blind nu mai poate continua partida și este înlocuit cu Luuk De Jong.

Min 63: Messi, foarte aproape să înscrie din lovitură liberă. Mingea trece puțin peste bara transversală.

Min 61: Messi cade după un duel cu Van Dijk și obține o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă pentru Argentina.

Min 59: Messi oferă o nouă pasă de geniu pentru coechipierii săi. Mac Allister vrea să îi trimită mai departe lui De Paul, însă execuția nu este una favorabilă, iar olandezii recuperează.

Min 51: Rodrigo De Paul trimite o pasă în careu pentru Messi, însă Noppert este pe fază și reține în fața atacantului argentinian.

Min 49: Martinez reține cu ușurință o centrare venită din flancul drept de la Gakpo.

Min 47: Argentinienii obțin un corner după o centrare respinsă de Dumfries.

Min 46: Țările de Jos efectuează o dublă schimbare: au ieșit Bergwijn și De Roon, au intrat Berghuis și Koopmeiners.

Min 46: Începe repriza a doua! Argentinienii au lovitura de start.

Min 45+6: Final de primă repriză! Argentinienii conduc la pauză Țările de Jos cu 1-0, după golul înscris de Nahuel Molina.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+2: Weghorst, aflat pe banca de rezerve a olandezilor, vede un cartonaș galben pentru proteste.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Gakpo centrează periculos în careul argentinian. Martinez recepționează balonul.

Min 45: Cristiano Romero primește cartonașul galben după ce comite un hands în încercarea de a-l opri pe Depay.

Min 44: Marcos Acuna vede și el cartonașul galben pentru faultul dur comis asupra lui Dumfries.

Min 43: Jocul este oprit. Dumfries primește îngrijiri medicale pe teren.

Min 43: Timber primește cartonașul galben pentru comportament nesportiv. Apărătorul olandez îl îmbrâncește pe Acuna care a avut un duel cu Dumfries.

Min 41: Centralul fluieră un fault în atac comis de Dumfries.

Min 40: Gakpo obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru Țările De Jos, în urma unui duel cu Enzo Fernandez.

Min 40: Messi primește mingea în interiorul careului și încearcă un șut din întoarcere. Noppert reține cu ușurință.

Min 38: Rodrigo De Paul se prăbușește după un duel și are nevoie de intervenția medicilor. Jocul este întrerupt.

Min 35: Gool Argentina! Molina deschide scorul după o pasă de geniu venită de la Messi, care îl lasă pe mijlocaș singur cu portarul Noppert.

Molina înscrie după o pasă de geniu a lui Messi
Molina înscrie după o pasă de geniu a lui MessiAFP

Min 33: Șutul lui Rodrigo De Paul este ușor reținut de Noppert.

Min 31: Walter Samuel, membru al staff-ul argentinian, primește un cartonaș galben pentru proteste.

Min 29: Cody Gakpo centrează periculos în careu. Romero respinge.

Min 24: Bergwijn șutează din interiorul careului în urma unui schimb de pase cu Depay. Mingea trece pe lângă poartă.

Min 22: Messi șutează de la distanță. Mingea se duce însă departe de poartă.

Min 21: Depay obține un corner după un duel cu Otamendi.

Min 18: Timber trimite o pasă în adâncime pentru Bergwijn, însă portarul argentinian Martinez ajunge înaintea atacantului olandez și reține balonul.

Min 16: Dumfries recepționează o minge trimisă la bara a doua de Memphis Depay. Balonul ajunge la Daley Blind, însă mijlocașul nu-l poate controla, astfel încât fundașii argentieni îndepărtează pericolul.

Min 14: Romero primește un avertisment verbal după un fault dur comis asupra lui Bergwijn la mijlocul terenului.

Min 13: Noppert intervine și reține un balon trimis de Mac Allister.

Min 10: Van Dijk respinge o centrare venită din flancul drept, apoi Marcos Acuna retrimite în careul olandez, însă balonul nu este interceptat de niciunul dintre coechipierii săi.

Min 5: Argentinienii pleacă pe un contraatac. Șutul lui De Paul este respins, iar pericolul este îndepărtat pentru moment de apărarea olandeză.

Min 4: Gakpo cade după un contact cu Enzo Fernandez. Jocul este oprit.

Min 3: Marcos Acuna centrează din flancul stâng. Olandezii resping atacul.

Min 1: Centralul Antonio Mateu Lahoz fluieră debutul sfertului de finală dintre Țările de Jos și Argentina! Olandezii au lovitura de start.

Echipele de startFlashscore

Țările de Jos: Noppert; Dumfries, Timber, Van Dijk, Aké en Blind; De Roon, Gakpo en Frenkie De Jong; Depay și Bergwijn.

Argentina: Emiliano Martínez; Molina, Romero, Otamendi, Lisandro Martínez en Acuña; De Paul, Fernández en Mac Allister; Messi și Álvarez.

Totuși, cei peste 80.000 de fani care vor fi prezenți pe Lusail Stadium vor spera ca Țările de Jos și Argentina să nu repete întâlnirile monotone și fără goluri de la turneele din 2006 și 2014, însă acest fapt pare puțin probabil după ce ambele echipe au înregistrat victorii cu goluri primite în optimi.

Cu gol marcat la fiecare jumătate de oră în victoria cu 3-1 în fața SUA, nu e o surpriză că managerul olandez Louis van Gaal, în vârstă de 71 de ani, s-a lăudat cu "șansele mari" ale echipei sale de a câștiga primul lor trofeu la Cupa Mondială.

Vor exista multe motive personale pentru Van Gaal, care a declarat anterior că un titlu la Cupa Mondială este singurul obiectiv rămas din cariera sa de 30 de ani de manager, deoarece veteranul a fost la conducerea Olandei în semifinala pierdută în 2014, la penalty-uri, în fața Albicelestei.

Argentina a fost nevoită să muncească din greu pentru a obține a patra prezență în sferturi din ultimele cinci  la Cupa Mondiale și poate, în sfârșit, să facă uitată eliminarea dezamăgitoare de acum patru ani, din optimi.

Golul primit în victoria cu 2-1 în fața Australiei a fost înregistrat ca autogol, astfel că se pot lăuda și cu faptul că niciun jucător advers nu a reușit să le spargă apărarea în ultimele trei victorii consecutive, ”albicelestii” fiind acum pe val după o înfrângere surprinzătoare, cu 2-1, în fața Arabiei Saudite, în debutul competiției.

Selecționerul Lionel Scaloni a descris confruntarea cu Van Gaal ca fiind "un moment de mândrie", și a declarat că echipa sa este pregătită pentru orice provocare: "jucătorii mei sunt născuți pentru a juca în astfel de meciuri".

Dubla campioană este într-o formă impresionantă, în special în primele 45 de minute, după ce a condus de 11 ori în cele 13 meciuri disputate în acest an calendaristic (W11, D1, L1).

Jucători cheie:

Probabil că îi vom vedea pe colegii de echipă de la Manchester City, Nathan Aké și Julián Álvarez, într-o confruntare directă, argentinianul Álvarez marcând în fiecare dintre ultimele șase apariții ale sale.

Tânărul va avea însă o provocare aici, având în vedere că olandezul Aké nu a mai cunoscut înfrângerea într-un meci internațional de mai bine de doi ani (W11, D6)!

Statistică interesantă:

Țările de Jos a marcat prima în 16 din cele 19 meciuri actuale fără înfrângere, remizând în cele trei partide în care a deschis scorul.

Curiozități despre Cupa Mondială:

Ultimele două câștigătoare ale Cupei Mondiale (Franța și Germania) au fost vicecampioane cu 12 ani înainte. Țările de Jos a terminat pe locul doi în 2010!