Cupa României: Puștii FCSB-ului înving Botoșaniul/UTA și Mioveni merg în sferturiProfimedia
Joi, 8 decembrie, au avut loc ultimele partide din cadrul grupelor Cupei României.

FC Botoșani - FCSB 0-2: puștii de liga a 3-a au umilit-o pe Botoșani

Într-o partidă în care Leonard Strizu, noul antrenor al FCSB, a introdus în teren o echipa a doua, întrucât bucureștenii nu mai aveau oricum șansa de a se califica mai departe de faza grupelor, puștii formației bucureștene au reușit surpriza acestei etape de cupă, învingând categoric pe FC Botoșani.

Golurile ”roș-albaștrilor” au fost înscrise în cea de-a doua repriză, prin Alexandru Musi (18 ani) și Matei Tănasă (17 ani).

Deși acest duel a fost doar unul de palmares pentru cele două echipe, se pun mari semne de întrebare în ceea ce privește formația botoșăneană, care ar fi avut în acest meci șansa de a-și spăla rușinea după înfrângerea usturătoare din campionat, 8-0 cu liderul Farul.

FCSB ocupă poziția a 3-a în Grupa B din Cupa României, în timp ce FC Botoșani este pe locul 5.

CS Mioveni - UTA Arad 0-3: Ambele formații merg în sferturi

Deși a fost învinsă la scor de neprezentare, Mioveni a trecut de faza grupelor și va merge în sferturi alături de UTA Arad.

Pentru arădeni au înscris Anton (min 12), Hoxhallari (min 52) și Keșeru (min 64), făcând astfel ca UTA să termine pe primul loc în Grupa B, cu 7 puncte.

Oțelul - FC Buzău 0-2: meci de palmares pentru formațiile de Liga a 2-a

Buzoienii s-au impus pe terenului gălățenilor în ultima rundă a Grupei B și au înregistrat astfel prima victorie în Cupa României. Lazăr (min 29) și Boiciuc (min 50) au semnat reușitele oaspeților.

Oțelul rămâne pe ultimul loc în Grupa B, cu un singur punct în 3 meciuri jucate, în timp ce FC Buzău termină pe locul 4, cu 3 puncte.