Cupa României: Rapid, Farul și CSU Craiova părăsesc competiția/CFR și U Cluj, în sferturi

Rapid a încheiat cu o remiză albă parcursul în Cupa României, 0-0 cu U Cluj
Rapid a încheiat cu o remiză albă parcursul în Cupa României, 0-0 cu U ClujProfimedia
Miercuri, 7 decembrie, au avut loc ultimele etape din cadrul grupelor Cupei României la fotbal. CFR și U Cluj au trecut în faza sferturilor, în timp ce Rapid, Farul și CSU Craiova nu au trecut de grupe.

Farul ConstanțaCFR Cluj 0-0/Constănțenii au jucat în 10 oameni încă din minutul 3

Deși constănțenii au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 3, când Borza a văzut cartonașul roșu, elevii lui Dan Petrescu nu au reușit să se impună până la finalul jocului.

Remiza albă o duce pe CFR în sferturile Cupei României, după ce a încheiat pe primul loc în Grupa C cu 5 puncte, fiind la egalitate cu U Cluj și Farul Constanța.

Constănțenii părăsesc însă competiția din cauza golaverajului.

U Cluj - Rapid București 0-0/Vojtus a fost eliminat în minutul 79

Rapidul condus de Adrian Mutu avea nevoie de o victorie pentru a avansa în sferturile Cupei României. Giuleștenii au făcut însă un meci slab pe Cluj Arena, rezultatul de 0-0 fiind favorabil doar pentru ardeleni. În minutul 79, Vojtus a fost eliminat în urma reluărilor consultate de arbitrul central în camera VAR, după ce l-a lovit pe fundașul Vlădoiu.

Rapid termină pe locul 4 în Grupa C, cu 4 puncte adunate.

FC Argeș - CSU Craiova 2-1/Mirel Rădoi a demisionat după eșec

Deși au avut multe ocazii bune de a înscrie și au condus cu 1-0 în urma golului marcat de Screciu imediat după pauză, oltenii s-au văzut egalați și apoi conduși în doar 5 minute.

Elevii lui Mirel Rădoi nu au mai avut puterea să revină, deși un rezultat de egalitate i-ar fi dus mai departe în sferturi, chiar în locul câștigătoarei FC Argeș.

La conferința de presă susținută în direct după încheierea partidei, Mirel Rădoi și-a anunțat demisia.

CSU Craiova a încheiat pe locul 4 în Grupa D din Cupa României, cu 4 puncte.

FC Hermannstadt - Chindia Târgoviște 4-1/Sibienii se califică după ce câștigă Grupa D

Sibienii au câștigat la scor în fața Chindiei Târgoviște și se pregătesc de duelul din sferturi împotriva celor de la U Cluj, ocupanții locului 2 din Grupa C.

Hermannstadt a făcut o partidă bună în ultimul meci din grupe. Sibienii au deschis scorul încă din minutul 3 prin Buhăcianu, urmând ca peste 10 minute avantajul lor să fie majorat de către Babic.

Jipa a adus egalarea în minutul 18, însă Iancu a închis tabela în prima parte a jocului, marcând golul de 3-1.

În repriza secundă, Babic a reușit dubla imediat după reluarea jocului, în minutul 49.

Chindia Târgoviște se clasează pe ultimul loc în Grupa D, cu un singur punct adunat în 3 meciuri jucate.

Ocna Mureș - Minaur Baia Mare 0-6

Cele două formații aflate în divizia a 3-a, respectiv divizia a 2-a, au oferit un meci plin de goluri și ocazii, deși niciuna dintre ele nu s-a calificat mai departe de faza grupelor.

Deși rezultatul a fost clar favorabil clubului din liga a 2-a, ambele formații au terminat la egalitate de puncte în Grupa D, cu 4 puncte adunate în 3 partide. Minaur s-a clasat pe locul 3 datorită unui golaveraj mai bun.

CSM Alexandria - CSC Dumbrăvița 0-4

Aflată în Liga a 2-a, Dumbrăvița s-a impus categoric în fața Alexandriei, formație ce evoluează în Liga a 3-a din România. Oaspeții au reușit astfel prima victorie din grupele Cupei României și au adunat 3 puncte în Grupa C, clasându-se pe locul 5, penultima poziție.

De partea cealaltă, CSM Alexandria a încheiat grupele pe ultimul loc, cu un singur punct.